افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 21 May , 2024
1

8 دستاورد موشکی در سال 1402/جهش بزرگ موشکی ایران با “هایپرسونیک 2” – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

  • کد خبر : 238008
8 دستاورد موشکی در سال 1402/جهش بزرگ موشکی ایران با “هایپرسونیک 2” – خبرگزاری مهر |  اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر ، گروه سیاسی – هادی رضایی: در سال 1402 میدان موشکی یکی از دوران شکوه خود را پشت سر گذاشت. در سال جاری سامانه موشکی «شفق»، موشک کروز دوربرد «پاوه»، موشک مافوق صوت فتاح 1، موشک راهبردی دوربرد «خرمشهر 4» و موشک «فتاح 2» نوسازی شدند. ماوراء صوت (AberfraVoice) به نمایش گذاشته شد […]

خبرگزاری مهر ، گروه سیاسی – هادی رضایی: در سال 1402 میدان موشکی یکی از دوران شکوه خود را پشت سر گذاشت. در سال جاری سامانه موشکی «شفق»، موشک کروز دوربرد «پاوه»، موشک مافوق صوت فتاح 1، موشک راهبردی دوربرد «خرمشهر 4» و موشک «فتاح 2» نوسازی شدند. ماوراء صوت (AberfraVoice) به نمایش گذاشته شد تا سال 1402 به سالی خاص در صنعت فضایی کشور تبدیل شود.

در زیر به اختصار به بررسی قابلیت های برخی از مهم ترین موشک های بومی معرفی شده در سال 1402 می پردازیم.

1- سامانه موشکی بهبود یافته «شفق»

در 14 بهمن 1402 در مراسمی با حضور امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران از سامانه موشکی ارتقا یافته شفق رونمایی شد.

موشک دوربرد شفق هوشمند و دقیق است و می تواند اهداف را از فاصله 20 کیلومتری مورد اصابت قرار دهد.

2- موشک قدر 29

همچنین در همان روز سامانه موشکی قدر 29 با برد 150 کیلومتر مجهز به چهار کیلوگرم کلاهک که در عملیات انتحاری و شناسایی استفاده می شود ارائه شد. این سامانه موشکی قابل نصب بر روی انواع بالگردهای 206 کاملا بومی بوده و توسط متخصصان توانمند صنعت ملی کشور و جهاد خودکفایی هوانیروز طراحی و تولید شده است.

3- موشک کروز دوربرد حیدر

سامانه موشکی کروز حیدر از دیگر تجهیزات ارائه شده توسط فرمانده کل ارتش بود. این سامانه موشکی با برد 200 کیلومتر و دقت بالا در کشف اهداف ثابت و متحرک، قابل نصب بر روی اکثر بالگردهای مجهز به سیکر یا هد حرارتی است.

سامانه موشکی کروز حیدر با پیشرفت 100 درصدی بر روی بالگردهای سنگین و نیمه سنگین هوانیروز نصب و مستقر شده و آخرین آزمایش عملیاتی آن در آبان ماه 1402 در منطقه عمومی نصرآباد با موفقیت انجام شد. این سامانه با قابلیت شلیک از بالگرد قادر است با روش های انتحاری و بازیافتی، تمامی اهداف زمینی و دریایی را در تمامی مناطق صعب العبور کوهستانی، سواحل دریایی و مناطق شنی و بیابانی در کمترین زمان و حداکثر غافلگیری شلیک کند.

4- الحاق موشک‌های کروز نیروی دریایی «طلاییه» و «نصیر» به منطقه سوم نیروی دریایی ارتش.

سامانه موشکی طلائیه یکی از موشک هایی بود که در سال 1402 به ناوگان ارتش اضافه شد، این موشک با برد بیش از 1000 کیلومتر به عنوان موشکی کاملا هوشمند در حین انجام عملیات پروازی، این قابلیت را دارد که به صورت هوشمند و از طریق سامانه مادر، اهداف جدید باید تعریف شود. یعنی امکان تغییر هدف اولیه موشک در حین عملیات پروازی وجود دارد و طلایه می تواند در طول مسیر نقشه پروازی پیچیده ای را انتخاب کرده و به سمت هدف پیشروی کند. به گونه ای که در بالاترین سطح ممکن غافلگیر و با دشمن مقابله کند.

موشک کروز نصیر امسال به منطقه سوم دریایی اضافه شد. این موشک با برد بیش از 100 کیلومتر، موشکی کاملا هوشمند بوده و از قابلیت بسیار بالایی در زمینه عملیات انهدام برخوردار است. این موشک در ترکیب های مختلف ساختاری و واحدی بر روی یگان های راکت انداز نصب شد.

5- موشک زمین کروز دوربرد «پاو».

در 31 شهریور 1402 در مراسم رژه نیروهای مسلح در جوار حرم امام خمینی (ره)، موشک کروز پاوه برای اولین بار به نمایش درآمد.

کشتی کروز برای اولین بار نمایش داده می شود

6- موشک مافوق صوت فتاح 1

در تاریخ 25 خردادماه 1392، موشک “هایپرسونیک” نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام “فتاح 1” با حضور حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تقدیم شد. سرلشکر حسین سلامی و فرمانده نیروی هوافضای سپاه. سرلشکر امیرعلی حاجی زاده در مقر این نیرو.

ایران با ارائه این موشک به یکی از چهار کشور صاحب این فناوری تبدیل شد. موشک فتح با توجه به فناوری خود، دفاع ضد موشکی ندارد.

موشک ارائه شده است

موشک فتاح به دلیل حرکت در جهات و ارتفاعات مختلف با هیچ موشکی قابل انهدام نیست.

سرعت موشک فتاح 13 ماخ است، برد این موشک 1400 کیلومتر است که می تواند با دقت به هدف اصابت کند.

8 دستاورد موشکی در سال 1402/جهش بزرگ موشکی ایران با

سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز صبح امروز در مراسم افتتاح موشک مافوق صوت فتاح اظهار داشت: موشک ارائه شده امروز موشکی منحصر به فرد در جهان است به گونه ای که با ارائه این موشک، ایران جزو چهار کشوری است که به این فناوری روی آورده است. موشک فتح به دلیل فناوری آن ضد موشک نیست، در حالی که برای سایر سلاح ها مانند تانک، کشتی، هواپیما و … ضد موشک وجود دارد و حتی برای موشک های دیگر نیز ضد موشک ساخته شده است.

و افزود: البته هیچ سپر ضد موشکی وجود ندارد که بسیار موفق باشد. از طرفی برای اصابت یک موشک باید سه موشک شلیک کرد در حالی که قیمت یک ضد موشک تقریبا 20 برابر موشک هدف است.

سردار حاجی زاده افزود: موشک فتاح به دلیل نوع حرکت که در جهات و ارتفاعات مختلف است با هیچ موشکی قابل انهدام نیست زیرا موشک های ضد موشک بر اساس بردار خاصی حرکت می کنند که البته سرعت پایینی هم دارد.

وی با بیان اینکه سرعت موشک فتح 13 ماخ است، ادامه داد: مقابله با موشکی با چنین سرعتی غیرممکن خواهد بود. برد این موشک 1400 کیلومتر تعیین شده است که با دقت به هدف اصابت می کند. فعالیت های ما در این زمینه به ساخت این موشک ختم نمی شود زیرا این مسیر را ادامه می دهیم تا هیچ دشمنی حتی تصور حمله به ایران را نداشته باشد.

7- موشک راهبردی دوربرد خرمشهر ۴

موشک راهبردی دوربرد خرمشهر 4 یکی دیگر از موشک های معرفی شده در سال 1402 بود که در چهارم خرمشهر همزمان با آزادسازی خرمشهر و ایام خجسته دهه کرامت معرفی شد. آشتی حاصل شد.

موشک خرمشهر یکی از پیشرفته ترین موشک های طراحی شده توسط کارشناسان سازمان هوافضای وزارت دفاع است که برد آن 2000 کیلومتر است و مجهز به کلاهک انفجاری قوی به وزن 1500 کیلوگرم است.

این موشک برای ایجاد قابلیت های تاکتیکی به یکی از پیشرفته ترین موتورهای سوخت مایع مجهز شده و به گونه ای طراحی شده است که موتور در مخزن سوخت قرار می گیرد که طول موشک را به حدود 13 متر کاهش داده است.

8 دستاورد موشکی در سال 1402/جهش بزرگ موشکی ایران با

کلاهک این موشک با طول حدود 4 متر یکی از بزرگترین و موثرترین موشک های تولید شده با قابلیت حمل بیش از یک تن مواد منفجره است.

سرعت بالای برخورد کلاهک با هدف باعث می شود تا سیستم های دفاعی دشمن نتوانند کلاهک را شناسایی، رهگیری و اقدامات لازم برای انهدام آن انجام دهند.

تفاوت این موشک با دیگر نسل های قبلی دقت هدف گیری در فاز میانی (پرواز بالای جو) است.

8- موشک مافوق صوت “فتاح 2”

فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با حضور در دانشگاه علوم و هوافضا عاشورایی به مدت یک ساعت و نیم از آخرین دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه در محل دائمی نمایشگاه‌های این نیرو بازدید کردند.

افتتاح موشک مافوق صوت

در این نمایشگاه که شامل بخش هایی از موشک، پهپاد، پدافند و فضا بود، دستاوردهای جدید و به روز دانشمندان و متخصصان جوان نیروی هوافضای سپاه با عنوان «از ایده تا محصول کاملا ایرانی» به نمایش گذاشته شد.

روایتی از

همزمان با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در این نمایشگاه، موشک کروز مافوق صوت «فتاح 2» نیز ارائه شد. موشک فتاح 2 ماوراء صوت (AberfraVoice) با ظرفیت سر خوردن در دسته سلاح ها قرار می گیرد. ماوراء صوت خودروهای سنگین طبقه بندی می شوند.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=238008

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.