به گزارش رکنا، سرهنگ محمدرضا فدائیان سرپرستی را بر عهده دارد پلیس سایبری ایران حالت سمنان وی در 30 اسفند ماه با اعلام این خبر اظهار داشت: با توجه به برگزاری جشن چهارشنبه آخر سال، مجرمان سایبری اقدام به فروش مواد محترقه و انفجاری در فضای مجازی با تبلیغات گسترده و جذاب کردند و متقاضیان خرید این اقلام که به آنها می پردازند. بیشتر کودکان و نوجوانان هستند، درب منزل پرداخت می کنند، صورتحساب های جعلی را که از قبل طراحی کرده اند برایشان می فرستند و با خالی کردن حساب بانکی یا اخذ ودیعه از آنها کلاهبرداری می کنند.

این مسئول سایبری افزود: علاوه بر فروش مواد قابل اشتعال در فضای مجازی و کلاهبرداری در رابطه با این موضوع، عده ای سعی می کنند در فضای مجازی ساخت کاملا اشتباه و نادرست این مواد را آموزش دهند که می تواند صدمات جسمی، تلفات جانی و خسارات مالی زیادی را برای همه به همراه داشته باشد.

سرهنگ فداییان خاطرنشان کرد: فروش، تبلیغ، توزیع و هرگونه معامله مواد محترقه و انفجاری اعم از نظامی و غیرنظامی جرم بوده و برابر قانون پیگرد قانونی دارد. پلیس فتا همچنین با شناسایی سایت‌های فعال در این زمینه، برای گردانندگان این سایت‌ها پرونده تشکیل و به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

رئیس پلیس فتا استان سمنان توصیه کرد: شهروندان مراقب و رصد اقدامات فرزندان خود باشند و چهارشنبه آخر سال را به چهارشنبه سوزان تبدیل نکنند و هشدارهای پلیس را جدی بگیرند و در صورت اطلاع از هرگونه اقدام مجرمانه در فضای مجازی گزارش دهند. موضوع را به صورت تلفنی با مرکز اورژانس سایبری به شماره 096380 تماس بگیرید و یا به سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.gov.ir مراجعه و با کارشناسان این پلیس در میان بگذارید.