افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 21 May , 2024
0

چرا اردوغان دوباره در انتخابات ترکیه پیروز شد؟ – خبرگزاری بیشتر اخبار ایران و جهان

  • کد خبر : 238112
چرا اردوغان دوباره در انتخابات ترکیه پیروز شد؟  – خبرگزاری بیشتر اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در اردیبهشت 1402 هجری قمری رویداد مهمی بود که نتایج آن در نهایت به نفع اردوغان بود. بحران گسترده اقتصادی، پیامدهای مالی زلزله بزرگ قهرمان ماراش و 10 استانی که آن را احاطه کرده اند و همچنین تنش های فزاینده و اختلافات سیاسی […]

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در اردیبهشت 1402 هجری قمری رویداد مهمی بود که نتایج آن در نهایت به نفع اردوغان بود.

بحران گسترده اقتصادی، پیامدهای مالی زلزله بزرگ قهرمان ماراش و 10 استانی که آن را احاطه کرده اند و همچنین تنش های فزاینده و اختلافات سیاسی داخلی، این انتخابات را به یک کارزار سیاسی بسیار مهم و تعیین کننده تبدیل کرده است. بسیاری از تحلیلگران سیاسی در ترکیه و سایر کشورها معتقد بودند که اردوغان و شریک سیاسی او دولت است باغبانی، به دلیل بحران اقتصادی و نارضایتی گسترده مردم، نتیجه را به رقبای خود واگذار می کنند. آنها تاکید کردند که شش حزب بزرگ سیاسی ترکیه برای اولین بار ائتلاف سیاسی گسترده ای به نام “ائتلاف ملت” ایجاد کرده اند که علیرغم برخی اختلافات جدی سلیقه ای، حول هدف مهم شکست اردوغان می چرخد. سقف و شانس بالایی برای پیروزی دارد. اما با این توصیف، اردوغان با کسب ۵۲ درصد آرا توانست برای سومین بار رئیس جمهور ترکیه شود.

پیروزی اردوغان و شریک دولتی او باغبانی رهبر حزب راستگرای جنبش ملی گرا بار دیگر با ناامیدی و شکست با احزاب مخالف اردوغان روبرو شد. با توجه به اینکه رد نظام سیاسی – اجرایی ریاست جمهوری از اختیارات زیادی در دست رئیس جمهور است و با توجه به اینکه اکثریت 600 کرسی پارلمان در اختیار اردوغان و باغبانی یعنی احزاب مخالف مشارکت چشمگیری در تصمیم گیری های مهم ندارند و عملا قدرت توسط اردوغان گرفته شده است. با این حال؛ بسیج عمومی مخالفان اردوغان هیچ فایده ای نداشت و کاندیدای مشترک مورد حمایت آنها کمال است. قالیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خلق، با 48 از رصد آرا شکست را پذیرفت.

دلایل اصلی پیروزی جدید اردوغان

یکی از سوالات مهمی که پس از اعلام نتایج انتخابات عمومی و ریاست جمهوری ترکیه مطرح شد این بود که چرا اردوغان و حزبش با وجود بحران اقتصادی و سیاست ها و برنامه های ناکارآمد توانستند آرای مردم را به خود اختصاص دهند؟ این موضوع همچنین دارای ابعاد گسترده تری است که با اهداف مندرج در “سند چشم انداز 2023 ترکیه” مرتبط است. یعنی همان سندی که از سال 2011 اردوغان و حزبش اهداف بلندپروازانه اش را تبلیغ کردند و بر اساس اهداف کلی آن، قرار بود ترکیه در سال 2023 و در صدمین سالگرد تاسیس این کشور به یکی از ده قدرت برتر اقتصادی جهان تبدیل شود. جمهوری اما نه تنها این هدف محقق نشد، بلکه شرایط ترکیه نسبت به 10 سال قبل بدتر شد و تورم در بخش‌های حساس مسکن، خوراک و پوشاک وضعیت نگران‌کننده‌ای سه رقمی را تجربه کرد. اینجاست که کارشناسان تعجب می کنند: چرا با وجود شکست آشکار اهداف چشم انداز 2023، اردوغان همچنان به عنوان رئیس جمهور به کاخ می رود؟ بوته آیا تپه شکسته شد؟ در پاسخ به این سوالات؛ مهمترین آنها عبارتند از:

1. سیاست امنیتی: شش حزب مخالف اردوغان با یکی از نهادهای اقماری اختلاف نظر داشتند بسته بندی. ک به نام «حزب دموکراتیک خلق می بینم“هر دو ساعت. DPتعهد و ائتلاف زیرا این حزب اگرچه رسماً در پارلمان ترکیه نماینده دارد اما در آراء و تصمیمات و مواضع سیاسی خود تفاوت آشکاری با عبدالله دارد. امیدوارم سرکرده زندانی گروه تروریستی بسته بندی. ک ادامه هید. اگرچه ائتلاف مخالف اردوغان با این حزب گروهی تشکیل نداد. اما بعدها مشخص شد که کمال کالیچداراوغلو رهبر حزب جمهوری خلق و نامزد مورد حمایت اپوزیسیون به این حزب گفت گوهای و احتمالا در پشت صحنه توافقاتی انجام داده است. اردوغان و باغبانیدر سخنان خود هنگام برجسته کردن این موضوع; آنها عملاً محیط زیست را امن تر کرده اند و اعلام کرده اند که در صورت روی کار آمدن اپوزیسیون، بیم آن می رود که بقای ترکیه و امنیت ملی این کشور به خطر بیفتد و دولتی روی کار بیاید که از در می آید. . مدارا و تعهد به جدایی طلبان.

۲. دوقطبی مذهبی سکولار: اگرچه سه حزب از مجموع شش حزب ائتلاف اپوزیسیون اردوغان شامل احزاب «سعادت»، «دموکراتیک» و «آینده» به طور جدی و آشکار از ارزش‌های دینی و اسلامی حمایت کردند و در جرگه احزاب محافظه‌کار قرار گرفتند، اما گرایش هر سه طرف به عقاید و رویکردهای سکولار باعث شد که اردوغان با تحریک احساسات مذهبی طبقه محافظه کار ترکیه قصد داشته باشد که مفاهیمی مانند ازدواج همجنسگرایان و در ترکیه ارزش های غربی و ضد دینی حاکم خواهد شد.

چرا اردوغان دوباره در انتخابات ترکیه پیروز شد؟

3. رای قاطع سینان اوغان: یکی از چهره های ملی جهت دار ترکیه که به عنوان کاندیدای مستقل در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد، فردی به نام سینان اوگان با شعارهای ملی بود. محافظه کار او روی صحنه رفت و با کسب 4 درصد آرای مردم، انتخابات را به دور دوم رساند. اما چند روز پس از اعلام نتایج، با اردوغان به توافق رسید و حاضر شد از او حمایت کند. در نتیجه، بخش قابل توجهی از طرفداران oggan; آنها در دور دوم رای خود را به نفع اردوغان دادند.

4. ناتوانی نامزد مورد حمایت مخالفان اردوغان: به محض اعلام شکست کالیچداراوغلو در مقابل اردوغان، شریک اصلی او خانم است. مرال حراج گزار رهبر حزب ملی جهت دار به اصطلاح “حزب خوب”، از ائتلاف با کالیچداراوغلو ابراز پشیمانی کرد و آشکارا گفت; اگر طبق توصیه او، همه مخالفان اردوغان حاضر بودند اکرم امام اوغلو را به عنوان نامزد مشترک بپذیرند، تحمیل شکست به او کار سختی نبود. دیگر رهبران احزاب در ائتلاف اپوزیسیون این انتقاد را کم و بیش به طور ضمنی پذیرفتند و متوجه شدند کالیچداراوغلوهیچ نامزدی وجود نداشت که بتواند با قدرت و کاریزما در برابر اردوغان عمل کند.

5. به هم ریختگی در صفوف مخالفان و فقدان استراتژی مشخص: اندکی قبل از انتخابات، مرال حراج گزار رهبر حزب خوب از ائتلاف مردم عصبانی شد و جدا شد. او اعلام کرده بود که اگر به قدرت برسد گلیچاراوغلو، باید سمت معاونت رئیس جمهور را بر عهده بگیرد. بعد از عصبانیت حراج گزارجلو بی نظمی ها دچار مشکل شد و کالیچداراوغلو او علاوه بر پنج رهبر احزاب شریک خود، مایل بود به منصور یوواس شهردار آنکارا و اکرم امام اوغلو شهردار استانبول قول معاونت ریاست جمهوری بدهد. در این میان او و سایر اعضای ائتلاف ملت هیچ استراتژی و برنامه مشخصی نداشتند و تنها برنامه و هدف اصلی این ائتلاف تلاش برای حذف اردوغان از صحنه قدرت بود.

پس از بازگشت اردوغان به قدرت و حزب عدالت و توسعه، زمزمه نارضایتی از عملکرد کالیچداراوغلو او به عنوان رهبر حزب جمهوری خلق روز به روز رشد کرد و جای خود را در کنگره حزب گرفت. اوزگور اوزیل بنابراین داد اوزگور اوزیل این سیاستمدار جوان به رهبر قدیمی ترین حزب ترکیه تبدیل شده است و حزبی که پس از جشن گرفتن یکصد سال زندگی، همچنان با داشتن یک چهارم کل آرای حزب، به عنوان مهمترین حزب مخالف اردوغان شناخته می شود. مردم ترکیه. اگرچه این حزب در انتخابات 1402 در ترکیه نتوانست معادلات قدرت را در ترکیه تغییر دهد، اما باعث شد احزاب دیگری مانند «سادات»، «دمکرات»، «ایده» و «جش و دموکراسی» تعداد قابل توجهی از کرسی های پارلمان ترکیه را به دست آورند. . . . گرفتن

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=238112

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.