افزونه پارسی دیت را نصب کنید Sunday, 26 May , 2024
1

پیش بینی وضعیت اقتصادی ایران در سال آینده

  • کد خبر : 238160
پیش بینی وضعیت اقتصادی ایران در سال آینده

آفتاب نیوز: با وجود اینکه رئیس کل بانک مرکزی وعده بازگشت نرخ تورم به 20 درصد در سال جاری را داده است، اما همه منابع رسمی و غیررسمی نرخ تورم را بین 35 تا 45 درصد پیش بینی کرده اند. به عبارت دیگر، پیش بینی رسیدن تورم به 35 درصد را می توان پیش بینی […]

آفتاب نیوز:

با وجود اینکه رئیس کل بانک مرکزی وعده بازگشت نرخ تورم به 20 درصد در سال جاری را داده است، اما همه منابع رسمی و غیررسمی نرخ تورم را بین 35 تا 45 درصد پیش بینی کرده اند.

به عبارت دیگر، پیش بینی رسیدن تورم به 35 درصد را می توان پیش بینی خوش بینانه ای دانست و کسانی که با بدبینانه شرایط را رصد کرده اند، معتقدند نرخ تورم در سال جاری 45 درصد خواهد بود.

حتی مرکز پژوهش های شورای اسلامی پیش بینی کرده بود که نرخ تورم در سال 1403 35 درصد باشد.

مهرداد لاهوتی نماینده شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما از نرخ تورم در سال آینده چیست؟ وی گفت: بعید می دانم نرخ تورم نسبت به امسال تغییر چندانی داشته باشد.

وی در توضیح این مطلب ادامه داد: سیگنای خود را در ارتباط با تغییر وضعیت اقتصادی نمی داند و در نتیجه برآوردها نشان می دهد که نرخ تورم همچنان بالای چهل درصد است و حتی اگر این نرخ به محدوده 35 درصد و یا به محدوده برسد. بیشتر، تغییر زیادی در معادلات وجود نخواهد داشت.

وی گفت: متأسفانه این تورم بالا باعث شده مردم پول خود را صرف سرمایه گذاری های مولد نکنند. وی تاکید کرد: در واقع تورم بالا به این معنا بوده است که اگر فردی در ابتدای سال یک میلیارد تومان با تورم چهل درصدی داشته باشد، در پایان سال 600 میلیون تومان داشته باشد. در واقع دولت از سرمایه گذاری مولد جلوگیری می کند. در کشور تورم ایجاد می کند و این وضعیت باید تغییر کند.

وی بازگشت انضباط مالی و پول را مهم ترین عامل مهار تورم دانست و گفت: در واقع تورم در شرایطی کاهش می یابد که شاهد تغییر در حوزه تصمیم گیری باشیم و افراد را در اقتصاد بشماریم و خاموش کنیم. موتور تورم، یعنی کسری بودجه.

انتظار تورم بالا را داشته باشید

محمد بحرینیان کارشناس و پژوهشگر اقتصادی نیز گفت: نرخ تورم امسال نیز مانند همه سال های اخیر بالا خواهد بود.

وی گفت: در واقع نرخ تورم ایران از سال 92 رو به افزایش بوده و تا زمانی که عامل تورم در ایران برطرف نشود، نرخ تورم از بین نمی رود.

وی گفت: در واقع نرخ تورم در ایران به دلیل سیاست‌های غلط دولت‌ها و البته اصرار بر اشتباه افزایش یافته است و هیچ نشانه‌ای از تغییر نمی‌بینم، بنابراین معتقدم نرخ تورم باقی خواهد ماند. حدود 40 درصد در سال جاری

وی بیان کرد: همانطور که تورم بالا قدرت خرید را برای سال های متمادی کاهش می دهد، کاهش تورم نیز می تواند در سال های متوالی اقتصاد را نجات دهد اما ما آن سیگنال را نمی بینیم.

کاهش تورم؛ شاید وقتی دیگر

غلامرضا تاجگردون نماینده مجلس نیز پیش بینی کرد که نرخ تورم تغییر چندانی نخواهد داشت.

وی گفت: هم کسری بودجه و هم سایر عوامل تورمی همچنان قوی هستند بنابراین فکر می کنم تغییرات نرخ تورم زیاد نباشد.

ما با هسته سخت تورم روبرو هستیم

پیمان مولوی کارشناس اقتصادی نیز تاکید کرد: تورم به هسته مرکزی ضربه زده است و همه شرکت ها باید مراقب باشند که این روند را ادامه دهیم.

وی به روند رشد نقدینگی اشاره کرد و گفت: اگر شرایط تغییر نکند تا پایان سال 1403 نزدیک به 2400 میلیارد تومان به نقدینگی اضافه می شود. یعنی به 10.000.000 میلیارد توکن نقدینگی می رسیم که یک رکورد است و تقاضای عجیبی در اقتصاد ایجاد می کند که فقط با رشد اقتصادی 7 تا 8 درصدی قابل جبران است و با رشد اقتصادی 2 درصدی قابل جبران نیست. -3 درصد .

مولوی پیش بینی کرد: تورم در سناریوی خوش بینانه در کانال 35 تا 40 درصد و در سناریوی متوسط ​​حدود 40 تا 45 درصد خواهد بود.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=238160

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.