افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 18 June , 2024
0

پنجمین نفرینی که به انسان و پستانداران هم کشیده شد.

  • کد خبر : 256067
پنجمین نفرینی که به انسان و پستانداران هم کشیده شد.

تینا مزدکی_ اگر به پنجه های یک گربه، یک سگ یا حتی یک کانگورو نگاه کنید، متوجه می شوید که چیزی بین دستان ما و دستان آنها وجود دارد. همه پستانداران دارای پنج انگشت به اشکال مختلف هستند. بنابراین سوالی که مطرح می‌شود این است: چرا با وجود اینکه همه ما به‌طور متفاوتی تکامل می‌یابیم، […]

تینا مزدکی_ اگر به پنجه های یک گربه، یک سگ یا حتی یک کانگورو نگاه کنید، متوجه می شوید که چیزی بین دستان ما و دستان آنها وجود دارد. همه پستانداران دارای پنج انگشت به اشکال مختلف هستند. بنابراین سوالی که مطرح می‌شود این است: چرا با وجود اینکه همه ما به‌طور متفاوتی تکامل می‌یابیم، یک الگوی مشترک بین ما و آن‌ها وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال که چرا پستانداران پنج انگشت دارند، ابتدا باید بفهمیم که چرا چهارپاها پنج انگشت دارند. همه پستانداران متعلق به گروه Tetrapoda هستند که علاوه بر پستانداران شامل خزندگان، دوزیستان و پرندگان می شود. همه اعضای این گروه پنج انگشت روی پای خود دارند، حتی نهنگ ها، فوک ها و شیرهای دریایی پنج انگشت روی باله های خود دارند. البته حیواناتی مانند اسب و پرندگان انگشت دارند. اما دانشمندان متوجه شده اند که این حیوانات در دوره جنینی خود پنج انگشت نیز دارند که به مرور زمان کاهش یافته و تا زمان تولد از بین می روند.

این فرآیند عمدتاً توسط ژن های Hox دیکته می شود. ژن‌های Hox پروتئین‌هایی را رمزگذاری می‌کنند که به تنظیم فعالیت ژن‌های دیگر کمک می‌کنند و آنها را روشن یا خاموش می‌کنند. آنها کمک می کنند تا اطمینان حاصل شود که اعضای بدن در جای مناسب روی بدن حیوان قرار دارند. به این ترتیب، آنها در دیکته کردن الگوی اسکلتی چهارپایان نقش دارند و این کار را با کمک به کنترل پروتئین های ایجاد شده توسط ژن مورد نیاز برای فعال یا مسدود کردن یکدیگر در هنگام ایجاد بافت انجام می دهند.

از طریق این فرآیند، انگشتان دست رشد می کنند. بسته به نوع حیوان، این انگشتان پا ممکن است به رشد خود ادامه دهند یا دوباره جذب شوند. اینکه دقیقا چگونه این اتفاق می افتد هنوز ناشناخته است و این روند برای هر حیوان متفاوت است.

به انگشتان دست و پا نگاه کنید؛  راز پشت عدد پنج چیست؟

هیچ کس مطمئن نیست که این طرح پنج انگشت برای اولین بار چه زمانی تکامل یافته است. اما اولین جانوران شناخته شده ای که انگشتان خود را رشد دادند، حدود 360 میلیون سال پیش از ماهی تکامل یافتند و تقریباً هشت انگشت داشتند. با این حال، وجود طرح پنج انگشتی در اکثر چهارپایان زنده نشان می دهد که این ویژگی احتمالاً یک “همسانی” ژنتیکی یا ساختاری است که بین موجودات زنده مشترک است زیرا آنها یک نیای مشترک دارند. جد مشترک همه چهارپایان زنده باید به نحوی تکامل یافته باشد تا پنج انگشت داشته باشد و این الگو را به فرزندان خود منتقل کند.

یک اجداد مشترک توضیح خوبی برای این است که چگونه پستانداران پنج انگشت داشتند، اما هنوز دلیل آن را توضیح نمی دهد. یکی از نظریه هایی که وجود دارد، نظریه کانالینگ است. بر اساس این نظریه، با گذشت زمان، یک ژن یا صفت پایدارتر می شود و احتمال جهش در آن کاهش می یابد. به عنوان مثال، اگر مهره‌های پستانداران را در نظر بگیریم، آنها تقریباً همیشه هفت مهره داشته‌اند، اگرچه این تعداد به‌طور خاص سودمند به نظر نمی‌رسد، طبق این نظریه، اگر هفت مهره برای میلیون‌ها سال بدون ایجاد مشکل کار کرده باشند. خوب، دلیلی برای تغییر آن وجود ندارد.

به انگشتان دست و پا نگاه کنید؛  راز پشت عدد پنج چیست؟

با این حال، همه محققان با ایده کانال سازی موافق نیستند. کیمبرلی کوپر، متخصص ژنتیک تکاملی در دانشگاه سن دیگو می‌گوید داشتن بیش از پنج انگشت، که پلی داکتیلی نیز نامیده می‌شود، به عنوان یک جهش در بسیاری از پستانداران از جمله انسان رخ می‌دهد. چندین جهش وجود دارد که می تواند باعث ایجاد پلی داکتیلی شود، اما مطالعه اخیر منتشر شده در مجله Nature نشان داد که این جهش می تواند تنها با تغییر یک نوکلئوتید در ژن رخ دهد.

بنابراین، برخی از دانشمندان این سوال را مطرح می کنند که چرا هیچ گونه ای از حیوانات پلی داکتیل وجود ندارد؟

در پاسخ به این سؤال گفته شده است که پلی داکتیلی یک نقص تکاملی است. برخی می گویند ممکن است به یک پیوند ژنتیکی مرتبط باشد. به این معنا که با تکامل ژن ها در طی میلیون ها سال، برخی از ژن ها به هم مرتبط هستند، به عنوان مثال، تغییر یک ژن در تعداد انگشتان دست می تواند مشکلات جدی تری برای سلامتی ایجاد کند. با این حال، هیچ یک از این استدلال ها نمی تواند دلیل خوبی برای پنج انگشت بودن حیوانات باشد.

شاید اگر این سوال را بپرسیم که چرا در پستانداران بیش از پنج انگشت نمی بینیم، به یک پاسخ ساده برسیم. اما هر چه که باشد، این یکی از رازهای طبیعت است که احتمالاً افشای آن بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

آبنما: علم زنده

۲۲۷۳۲۳

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=256067

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.