افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 18 June , 2024
0

«پمپاژ آب» سناریوی بعدی برای احیای خلیج گرگان است

  • کد خبر : 191007
«پمپاژ آب» سناریوی بعدی برای احیای خلیج گرگان است

نجمه جهان تیغ; بازار: خلیج گرگان با 40 هزار هکتار وسعت بزرگترین خلیج دریای خزر محسوب می شود که در سال های اخیر وضعیت ناخوشایندی را تجربه کرده است. پس از سفر رئیس جمهور به گلستان در سال 1400، خشکی خلیج گرگان به عنوان چالشی بزرگ برای استان مطرح شد و اهمیت احیای آن برای […]

نجمه جهان تیغ; بازار: خلیج گرگان با 40 هزار هکتار وسعت بزرگترین خلیج دریای خزر محسوب می شود که در سال های اخیر وضعیت ناخوشایندی را تجربه کرده است. پس از سفر رئیس جمهور به گلستان در سال 1400، خشکی خلیج گرگان به عنوان چالشی بزرگ برای استان مطرح شد و اهمیت احیای آن برای مسئولان تشریح شد و بلافاصله دستوراتی در خصوص احیای این تالاب صادر شد.

اکنون پس از دو سال، کانال عاشو بازگشایی شده و سطح آب خلیج و دریا یکسان شده است، اما احیای این اکوسیستم به این مرحله ختم نمی شود و بازگشایی کانال عاشو اولین قدم بود. . در احیای بزرگترین خلیج دریای خزر.

خبرنگار بازار گفتگویی را با «محمدرضا کنعانی» مدیر کل حفاظت محیط زیست گلستان ترتیب داده است. وی معتقد است: سرعت تغییرات در اکوسیستم خلیج بسیار زیاد است و بنابراین باید سرعت اقدامات مداخله ای بعدی برای زنده نگه داشتن خلیج یکسان باشد و نهادهای مختلف باید وظایف خود را در رابطه با این اکوسیستم به درستی انجام دهند. مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید.

* پیدایش چه شرایطی خلیج گرگان را به اکوسیستم بحرانی تبدیل کرد؟

بیشتر منابع آبی تالاب از دریا تامین می شود و خلیج گرگان تالاب ساحلی متصل به دریا است. از قدیم الایام بین دریای خزر و خلیج گرگان سه راه ارتباطی آشوراده، چپگلی و خوزینی وجود داشته است. در سه دهه گذشته ارتباط این کانال ها با خلیج قطع شد و روستای آشوراده به دلیل بالا آمدن سطح آب تخلیه شد.

بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که کاهش سطح آب در خلیج گرگان در سال‌های اخیر شرایط طبیعی اکوسیستم است، اما باید بپذیریم که شرایط کنونی با دهه‌های گذشته متفاوت است زیرا امروزه شاهد تغییرات اقلیمی و در نتیجه کومو هستیم. کاهش بارندگی، گرم شدن کره زمین و افزایش تبخیر.

در منطقه خلیج گرگان میزان تبخیر دو برابر میزان بارندگی است و در این تالاب از نظر بارندگی شاهد بیلان آبی منفی هستیم. سال گذشته با قطع ارتباط خلیج و دریا، طبق مدل سازی پیش بینی می شد که ظرف چهار سال کل منطقه خلیج از بین رفته و به باتلاق تبدیل شود.

باید پذیرفت که در دهه‌های گذشته فعالیت و سبک زندگی مردم و سکونتگاه‌های شهری مانند امروز نبوده و فعالیت‌های عمرانی گسترده، فعالیت‌های کشاورزی وسیع و سکونتگاه‌های صنعتی وجود نداشته است، اما امروزه همه این‌ها رخ می‌دهد. باعث تامین آب شیرین شده است. نیاز به خلیج که مسئولیت پایداری اکولوژیکی این تالاب را بر عهده دارد، نه از طریق حوضه های بالادست، بلکه از طریق زهکشی زمین های کشاورزی و پساب های انسانی تامین می شود. و شهرک های صنعتی، وارد خلیج شوید. همه این عوامل بر کمیت و کیفیت آب خلیج تأثیر گذاشت.

آبی که از دریا وارد خلیج می شود باعث خودپالایی سیستم می شود و گردش آن در خلیج 200 روز به طول می انجامد و دوباره از همان کانال خارج می شود.

در نهایت، همه این عوامل باعث خشکی، افزایش شوری و رسوب بیش از حد در خلیج شدند و یک اکوسیستم بحرانی را پشت سر گذاشتند. این وضعیت کارشناسان و مسئولان را به فکر درمان این تالاب انداخت.

* اهمیت احیای خلیج چگونه تبیین شد؟

در یک تعامل بین نهادی، برنامه احیای خلیج گرگان تدوین شد و با توجه به اینکه این خلیج یک تالاب بین المللی محسوب می شود، این تصمیم به تصویب مرکز هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور رسید.

در اولین سفر دولت سیزدهم به گلستان موضوع خلیج فارس به عنوان یک چالش بزرگ برای استان تبیین شد. حادثه خلیج گرگان یک دهه پیش در تالاب گمیشان رخ داد و هم اکنون اقدامات مداخله ای در آن منطقه نیز در حال انجام است.

برای احیای اکوسیستم تالاب ابتدا باید احیای هیدرولوژیکی انجام شود و آب به خلیج سرازیر شود.

در محور اول پروژه هایی برای احیای خلیج گرگان در نظر گرفته شد تا از خشکی و افزایش شوری آن جلوگیری شود. این اقدامات موثرترین بوده و باید در مدت زمان کوتاهی اجرا می‌شد، زیرا برای احیای اکوسیستم تالاب ابتدا باید احیای هیدرولوژیکی انجام شود و آب در خلیج جاری شود و سپس احیای اکولوژیکی برای بقا در نظر گرفته شود. از حیوانات، موجودات زنده و گونه های جانوری.

* اولین قدم برای احیای خلیج گرگان چه بود؟

اولین تصمیم ستاد تالاب تهیه سناریو برای اتصال خلیج و دریا بود و در این راستا استانداری گلستان با موسسه ملی تحقیقات اقیانوس شناسی قراردادی منعقد کرد که طی آن دانشگاه علوم کشاورزی گرگان و منابع طبیعی و دانشگاه صنعتی شریف در قالب کنسرسیوم مطالعه ای را بر اساس ضرورت لایروبی و پیامدهای مثبت آن انجام دادند.

برای لایروبی نیاز به حمایت قانونی و علمی بود. مبنای قانونی آن مصوبه ستاد هماهنگی مدیریت تالاب های کشور و مبنای علمی آن هزار صفحه مطالعه در کنسرسیوم مذکور بوده است.

اولویت با لایروبی کانال آشوراده بود و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) به عنوان پیمانکار اجرای این مداخله و اقدام عاجل تعیین شد که در مدت زمان کوتاهی و با لوازم زیست محیطی به پایان رسید. و کانال آشور بازگشایی شد.

او

* اگر این خلیج لایروبی نمی شد چه اتفاقی می افتاد؟

اگر لایروبی انجام نشود، تبخیر زیاد و سطح کم آب خلیج، شاخص هایی مانند شوری و هدایت الکتریکی را افزایش می دهد و باعث تلفات موجودات زنده و در نهایت تبدیل به منطقه خشک می شود.

* وضعیت خلیج گرگان در حال حاضر چگونه است؟

هجوم آب به خلیج گرگان باعث بالا آمدن سطح آب بین خلیج و دریای خزر شده است، اکنون شاهد افزایش 45 سانتی متری سطح آب در این تالاب هستیم. علاوه بر این، سه شاخص شوری، هدایت الکتریکی و TSS حدود 50 درصد بهبود یافته است. افزایش بیشتر این شاخص ها زمان بر است زیرا گردش کامل آب ورودی در منطقه خلیج یک سال طول می کشد و این آب به خودپالایی سیستم کمک می کند.

* سناریوی بعدی برای احیای خلیج گرگان چیست؟

لایروبی برای کمترین سطح ثبت شده در دریای خزر در دهه های اخیر یعنی 29- برنامه ریزی شده است و اگر سطح آب دریا از این مقدار بیشتر باشد، امکان تبادل آب به صورت ثقلی بین این دو وجود ندارد. کانال مورد نظر.علاوه بر این امکان تعمیق آن وجود نداشت.

لایروبی کانال خوزینی و چپقلی در حال حاضر در دستور کار نیست و سناریوی بعدی احیای خلیج گرگان تغذیه مصنوعی یا پمپاژ آب است.

لایروبی کانال خوزینی و چپقلی در حال حاضر در دستور کار نیست و سناریوی بعدی احیای خلیج گرگان تغذیه مصنوعی یا پمپاژ آب است. در حال حاضر مطالعات ایستگاه پمپاژ آب دریا برای این خلیج در مرحله نهایی است تا بتوان آب را به عمیق ترین قسمت خلیج پمپاژ کرد. اگر سطح آب دریای خزر به زیر 29 سانتی‌متر برسد، دومین اقدام مداخله‌ای یعنی پمپاژ آب آغاز می‌شود. پیشنهاد مشاور قرار دادن ایستگاه پمپاژ در کانال خوزینی است که به عمیق ترین نقطه خلیج منتهی می شود.

* نقش دستگاه های دیگر برای احیای خلیج فارس چیست؟

در کنار همه این موارد نباید از حوضه بالادست نیز غافل شد. قانون مقرر کرده است که سازمان محیط زیست برای تامین آب مورد نیاز تالاب ها مطالعات لازم را انجام دهد و وزارت نیرو نیز تخصیص لازم را بدهد. در حال حاضر این مطالعات انجام شده و به وزارت نیرو ابلاغ شده است. تامین آب قطعا به پایداری اکولوژیکی این تالاب کمک می کند.

یکی دیگر از وظایف وزارت نیرو انتقال آب بین حوضه های مازندران در غرب خلیج گرگان و همچنین لایروبی کانال های منتهی به خلیج گرگان و تعیین محدوده بستر است که بر عهده وزارت نیرو است.

اجرای عملیات آبخیزداری در حوضه خلیج گرگان از وظایف اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان علاوه بر کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی حوزه خلیج گرگان است.خلیج گرگان از وظایف این اداره کل است. مسئولیت کشاورزی جهاد

وظایف دستگاه های مختلف تا حدودی در حال انجام است اما سرعت آنها نیاز به افزایش دارد زیرا سرعت تغییرات در اکوسیستم از سرعت اقدامات بیشتر است و اجرای این اقدامات قطعا نیاز به بودجه دارد. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور پیرو درخواست ما در سفر دوم رئیس جمهور به گلستان، خط اعتباری برای خلیج گرگان در نظر بگیرد.

* دومین محور احیای خلیج فارس چیست؟

محور دوم طرح احیای خلیج گرگان پیشگیری از تغذیه و افزایش کیفیت آب است و توسعه و تکمیل سیستم فاضلاب در شهرک های شهری راه حل این محور است.

احیای خلیج فارس نه تنها در قلمرو گلستان قرار دارد، بلکه تجهیز شهرهای بهشهر، گلوگاه و رستم کلاه به سیستم تصفیه فاضلاب ضروری است.

احداث سیستم تصفیه فاضلاب روستایی و توسعه سیستم تصفیه فاضلاب شهری صنعتی از وظایف وزارت نیرو است، همچنین باید میزان آلودگی ناشی از تعداد زیاد مزارع آبزی پروری در استان مازندران و تخلیه آن کاهش یابد. و ترشح باید کنترل شود. محیط زیست به طور مستمر بر آب خلیج گرگان نظارت کمی و کیفی دارد.

با عقب نشینی آب دریا می توان با اشغال زمین مواجه شد که یکی از وظایف وزارت نیرو تعیین حد کف خلیج فارس است. همچنین بازرسی از مراتع، اراضی ملی و استثنائات حقوق منابع طبیعی انجام شده است.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=191007

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.