افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 18 June , 2024
1

پس از ورود چین به بازار املاک ایران باید منتظر کاهش قیمت ها در بازار مسکن باشیم؟

  • کد خبر : 219148
پس از ورود چین به بازار املاک ایران باید منتظر کاهش قیمت ها در بازار مسکن باشیم؟

مریم فخری: ماجرای ساخت خانه توسط چینی ها هنوز بر سر زبان هاست. این داستان اولین بار نیست که درباره آن صحبت می شود. یک بار دو سال پیش، یعنی در پاییز 1400 و همزمان با ساخت مسکن دولتی، گمانه زنی شد که چینی ها وارد ساخت مسکن در ایران می شوند، اما بعد از […]

مریم فخری: ماجرای ساخت خانه توسط چینی ها هنوز بر سر زبان هاست. این داستان اولین بار نیست که درباره آن صحبت می شود. یک بار دو سال پیش، یعنی در پاییز 1400 و همزمان با ساخت مسکن دولتی، گمانه زنی شد که چینی ها وارد ساخت مسکن در ایران می شوند، اما بعد از آن دیگر صحبتی از آن نشد. او تا به حال داستان شکل جدیدی به خود گرفته است.

حمیدرضا صارمی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران اخیرا از برنامه شهرداری برای ساخت مسکن چینی و همچنین مذاکرات اولیه با چینی ها خبر داده است. بر اساس این طرح، زمین های قهوه ای رنگ یا زمین های ذخیره (قطعات بزرگ بیش از یک هکتار) در بافت فرسوده تهران به صورت کلید در دست برای «توسعه محله» به چینی ها واگذار می شود.

صارمی اعلام کرد؛ روند مذاکره با شرکت های ساختمانی چینی تنها با بخش خصوصی این کشور است و با سفر شهردار تهران به چین ادامه دارد. اصل طرح شهرداری واگذاری زمین ذخیره به چینی ها برای اجرای طرح «کلید در دست» در مناطق کم ارتفاع شهر است.

لطف الله فروزنده، معاون اقتصادی شهردار تهران نیز درباره دلیل ساخت مسکن توسط چینی ها در تهران گفت: ما چینی ها را برای ساخت خانه در تهران آوردیم، زیرا خودمان فناوری صنعتی سازی مسکن را نداریم.

او توضیح داد؛ ما تکنولوژی صنعتی سازی مسکن را نداریم، صنعتی شدن یعنی یک سال خانه بسازند و عمر مفیدشان از 40 سال به 80 سال می رسد پس باید تکنولوژی را انتقال دهیم.

فروزنده در عین حال خاطرنشان کرد؛ تامین مالی این موضوع نیز توسط چین انجام می شود، جذب سرمایه گذار خارجی چه اشکالی دارد؟ شاخص توسعه کشور است. همزمان با ورود سرمایه گذار چینی از کارگران، مهندسان، مواد و فولاد ایرانی استفاده می شود و به این ترتیب پول در بخش های مختلف تولیدی به گردش در می آید.

به گفته وی، باید بدانید که حوزه املاک، بخشی است که حداقل بین 80 تا 90 صنعت مرتبط را فعال می کند. اکنون به همه بخش‌های خصوصی اعلام کرده‌ایم که از هرکسی که مایل به سرمایه‌گذاری است با آغوش باز استقبال می‌کنیم تا زمین و پروانه مال ما و ساخت و ساز مال آنها باشد، البته این اتفاق هم اکنون افتاده است.

آیا هزینه مسکن به دلار محاسبه می شود؟

اما چینی ها قرار است وارد ساخت مسکن دولتی شوند در حالی که طی دو سال گذشته انبوه سازان برای اجرای پروژه مسکن میلیونی با مشکلات زیادی مواجه بوده اند زیرا قیمت ساخت و ساز سفارشی کمتر از قیمت تمام شده مسکن است. ساخت و ساز. در این مدت همواره قیمت در نظر گرفته شده توسط دولت حداقل 20 تا 30 درصد کمتر از هزینه واقعی ساخت یک متر مربع مسکن بوده است.

در زمانی که هزینه ساخت یک مترمربع مسکن در کشور از مرز ۶ میلیون تومان گذشت، مسئولان این پروژه اصرار داشتند با قیمتی نزدیک به ۴ میلیون تومان بسازند. اکنون ابهام اصلی این است که آیا چینی ها با ساخت مسکن در ایران با قیمتی کمتر از بازار موافقت خواهند کرد یا خیر.

ابهام دوم نحوه محاسبه و حساب است; آیا هزینه ها به دلار محاسبه می شود؟ فرشید پورحاجت عضو کانون سراسری انبوه سازان کشور در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین گفت: گلایه های زیادی از دولت داریم که وقتی بخش خصوصی در کشور وجود دارد چرا با دولت مذاکره نکردند. «اول بخش خصوصی کشور؟» همچنین آیا زمانی که با کشور دیگری وارد مذاکره می شویم عملکرد ما به عنوان فعالان بخش خصوصی و انبوه سازان زیر سؤال رفته است؟

و می افزاید: اینها سوالات بزرگی است که دولت باید به آنها پاسخ دهد. ما مخالف اصل سرمایه گذاری کشور دیگری در کشورمان نیستیم، اما باید در رقابت عادلانه انجام شود.

پورحاجت تصریح می کند: اکنون هزینه ساخت خانه در هر نقطه از دنیا کمتر از 200 دلار برای هر متر نیست و بیش از این رقم است. بی دلیل نیست که گفتیم هزینه ساخت با استاندارد بیولوژیکی مناسب حدود 300 دلار در هر متر است.

یادآور می شود: باید ببینیم قرار است با چه مبلغی قرارداد بسته شود. آیا حاضرند همین مبلغ را به بخش خصوصی ایران بپردازند یا خیر؟ ما حاضریم با همین قیمت به دلار قرارداد ببندیم اگر بخواهید قرارداد را به دلار ببندید.

معاون وزیر راه: چرا باید پاسخگوی انبوه سازان باشم؟

اما هادی عباسی، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: چرا باید پاسخگوی انبوه سازان باشم؟ از خودت بپرس. مثل این است که بپرسیم چرا دولت قبل مسکن مهر را نساخت، پس این سوال را باید از دولت قبل پرسید.

عباسی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا اطلاعات بیشتری از حضور چینی ها در حوزه ساخت و ساز کشور در رسانه ها منتشر نمی شود، گفت. من به صراحت اعلام کردم که اولویت ما جذب سرمایه گذار است.

بوی روغن شفاف میده؟

در همین حال ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه سازان کشور درباره ورود چینی ها به ساخت مسکن می گوید: چند سالی است که خبر ورود چینی ها به ساخت و ساز کشورمان را می شنویم. ما دیگر در این مورد صحبت نمی کنیم و حالا شهرداری دوباره این موضوع را مطرح کرده است.

وی تاکید می کند: ما معتقدیم هر چه هست مربوط به بحث پاکسازی نفت است. تنها فرض من این است که مثلا چینی‌ها می‌توانند نفت ما را ارزان‌تر بخرند، اما از آنجایی که قیمت نفتی که قرار است تحویل دهیم را نمی‌دانم، نمی‌توانم مقایسه کنم و بگویم دقیقا چه چیزی جذب شده است. آنها

آیا قیمت مسکن به شدت کاهش می یابد؟

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا ورود چینی ها به بازار مسکن ایران تاثیری در سقوط قیمت ها دارد؟ فرشید پورحاجت عضو کانون سراسری انبوه سازان مسکن در پاسخ به این سوال که آیا ورود چینی ها باعث افت قیمت می شود؟ وی به خبرآنلاین گفت: شرکت های ترکیه ای آمدند، قیمت ها شکست و حالا شرکت های چینی می خواهند قیمت مسکن را پایین بیاورند. هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

بیت الله ستاریان، کارشناس حوزه مسکن نیز بیان می کند: در بافت های فرسوده هر سال مشکل استهلاک ساختمان ها بیشتر می شود و این ماهیت بافت های شهری است.

و می افزاید: در هر شهری تعداد پارچه های فرسوده مدام افزایش می یابد. به عنوان مثال، سالانه بین 70 تا 80 هزار واحد فرسوده ما وارد خط فرسودگی می شوند. اصلاً 80-100 هزار پارچه فرسوده فرصت مرمت و تعویض نداریم. بنابراین به غیر از حدود 700 هزار روسری فرسوده که از قبل داشتیم، هر ساله تعداد قابل توجهی روسری فرسوده به این روسری ها اضافه می شود.

کشورهای ستاری: با این روند تا 40 سال آینده 3 میلیون و 500 هزار واحد مسکونی از 3 میلیون واحد مسکونی تهران مخروبه می شود. بنابراین ما باید هر سال 70000 پارچه جدید تولید کنیم تا به روز باشیم.

وی تاکید می کند: در زمینه پارچه های فرسوده عملکرد بسیار ضعیفی داشته ایم. متاسفانه با وجود تمام دستورات داده شده مشکلی حل نشده است. بنابراین قرار نیست خارجی ها مشکل ما را حل کنند.

۲۲۳۲۲۵

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=219148

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.