افزونه پارسی دیت را نصب کنید Sunday, 26 May , 2024
1

وضعیت بازار املاک در سال 1403 به ازای هر 440 نفر یک مشاور املاک

  • کد خبر : 237933
وضعیت بازار املاک در سال 1403 به ازای هر 440 نفر یک مشاور املاک

بازار؛ گروه راه ها و خانه ها: روند صعودی معاملات ملکی در روزها و ماه های پایانی سال باعث شد که پرونده بازار مسکن در سال 1402 با رونق نه چندان مطلوب به پایان برسد. حال اگرچه در دی ماه 1402 حجم معاملات ملکی در تهران روند صعودی به خود گرفت، اما این سوال مطرح […]

بازار؛ گروه راه ها و خانه ها: روند صعودی معاملات ملکی در روزها و ماه های پایانی سال باعث شد که پرونده بازار مسکن در سال 1402 با رونق نه چندان مطلوب به پایان برسد.

حال اگرچه در دی ماه 1402 حجم معاملات ملکی در تهران روند صعودی به خود گرفت، اما این سوال مطرح است که آیا قیمت ملک در سال جاری می تواند افزایش یابد؟

حجم معاملات مسکن در مهرماه سال گذشته حدود 3400 قرارداد خرید و فروش در تهران منعقد شد، این رقم در آبان به 4000 و در دی ماه 4460 قرارداد در تهران منعقد شد.

این آمار را بیگی نژاد، نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک اعلام کرد و معتقد است اگر سایر بازارهای موازی مانند طلا و ارز در سال جاری قیمت خود را ثابت نگه دارند، می توان انتظار داشت که بازار مسکن نیز این روند را حفظ کند. بازاری باثبات داشت

اگر بازارهایی مانند ارز و طلا که همیشه باعث تغییر قیمت سایر کالاها می شوند آرام باشند، حوزه املاک نیز همین روند را دنبال می کند و شاهد نوسان قیمتی نخواهیم بود.

داود بیگی نژاد نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سوال که آیا قیمت مسکن در سال 1403 می تواند افزایش یابد، گفت: اگر بازارهایی مانند ارز و طلا که همیشه باعث تغییر قیمت مسکن می شوند، دیگر کالاها هستند. با آرامش، بخش املاک نیز همین روند را دنبال خواهد کرد و شاهد نوسانات قیمتی نخواهیم بود.

وی ادامه داد: به هر حال در سال 1403 اگر نرخ شهرداری و قیمت نهاده های ساختمانی نیز رشد کند، باید بگویم که حوزه املاک و به تبع آن قیمت آپارتمان ها دستخوش تغییراتی می شود.

بیگی نژاد در پاسخ به این سوال که وضعیت و آینده بازار مسکن در سال 1403 چگونه خواهد بود؟ وی گفت: در سال 1402 بازار املاک از آرامش نسبی برخوردار بود اما تا پایان سال خرید و فروش رونق داشت. در اکتبر 1402، حدود 3400 قرارداد خرید و فروش خانه، در نوامبر، 4000 قرارداد خرید و فروش منعقد شد. قراردادها منعقد شد و در دی ماه 4460 قرارداد در تهران منعقد شد.

وی ادامه داد: در هر صورت زمانی که تغییرات قیمت و افزایش مراجعات به مشاوران املاک و افزایش تعداد معاملات در شهر تهران وجود دارد، قطعا باید انتظار افزایش تعداد معاملات در سایر شهرها را داشت و استان ها مراکز نیز به هر حال باید دید در سال 1403 سیاست های دولت در اقتصاد کشور و به ویژه در حوزه املاک چگونه خواهد بود.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر حرکت قیمت مسکن در مدار تعادل در سال 1402 اظهار داشت: البته بازار مسکن در بهمن ماه نوسانات قیمتی اندکی را تجربه کرد اما به هر حال بازار مسکن نیز دچار نوسانات قیمتی شد. متاثر از سایر بازارهای اقتصادی است و همانطور که گفتم اگر بازارهایی مانند ارز و طلا آرام باشند، بخش مسکن نیز همین روند را دنبال خواهد کرد و شاهد نوسانات قیمتی نخواهیم بود.

بازار املاک به گونه ای است که بیشترین تاثیر را از دلار می گیرد و شاید این تاثیر همزمان رخ ندهد بلکه در یک بازه زمانی بیشترین تاثیر را از دلار می گیرد.

وی در پاسخ به سوال بیگی نژاد در پاسخ به اینکه نوسانات قیمتی در بازار ارز همواره بر بازار مسکن تاثیر داشته است. آیا نوسانات نرخ ارز در روزهای پایانی سال 1402 در بازار املاک مشهود بود؟ وی بیان کرد: به هر حال بازار مسکن به گونه ای است که بیشترین تاثیر را از دلار می گیرد و شاید این تاثیرگذاری در یک زمان اتفاق نیفتد، بلکه در یک بازه زمانی بیشترین تاثیر را از دلار می گیرد. دلار .

بیگی نژاد در پاسخ به این سوال که آیا رکود در بازار مسکن قطعا بر درآمد مشاوران املاک تاثیر گذاشته است؟ وی گفت: رکود حاکم بر بازار املاک بر درآمد مشاوران املاک تاثیر گذاشته و آنها حتی برای زندگی هم نتوانستند درآمد خوبی داشته باشند.

ما به ازای هر 440 نفر یک مشاور املاک داریم و این آمار و ارقام نشان می دهد که این همه مشاور املاک برای بازار املاک ضروری نیست.

وی افزود: یک نکته بسیار مهم این است که امروز در ایران به ازای هر 440 نفر یک مشاور املاک داریم و این آمار و ارقام نشان می دهد که این همه مشاور املاک برای بازار املاک ضروری نیست. به جرات می توان گفت امروز با توجه به اشباع شدن کشور، مشاوران املاک حتی روی میز هم می زنند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران تاکید کرد: به دلیل رکود در بازار املاک، مشاوران املاک متعددی از جمله مشاوران املاک دارای مجوز این شغل را رها کرده و به مشاغل دیگری مشغول هستند. در حال حاضر 170 هزار مشاور املاک دارای مجوز در کشور مشغول به کار هستند و باید تاکید کنم که نیاز بنگاه های معاملات ملکی برای ورود به بازار املاک و فعالیت های مشاوره ای و فعالیت آنها در حوزه املاک ارزیابی نشده است.

در مورد بنگاه های معاملات ملکی نیز با ازدحام بنگاه های معاملات ملکی مواجه هستیم و همین امر کار بنگاه های دارای مجوز را سخت و قابل کنترل کرده است. تنها در 20 منطقه تهران 11700 بنگاه املاک دارای مجوز داریم.

وی افزود: از سال 54 قانونی برای صدور مجوز افتتاح دفتر برای هر 15 هزار نفر تصویب شد و این قانون همچنان پابرجاست اما از نظر مشاوران املاک با تراکم بالای ملکی مواجه هستیم. مشاوران و این مشکل کار بنگاه های دارای مجوز و نظارت را با مشکل مواجه کرده است به طوری که تنها در 20 منطقه تهران 11700 بنگاه املاک دارای مجوز داریم.

ما معتقدیم قانون تسهیل در صدور پروانه کسب باید برای واحدهای تولیدی باشد، در جایی مثل املاک که کشور اشباع شده است، چرا باید مجوز جدید صادر کنیم وقتی نظارت سخت می شود؟

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک گفت: در این انبوه مشاوران املاک می بینیم که وزارت اقتصاد نامه ای به اتحادیه املاک نوشته است تا هر فردی که برای دریافت پروانه مشاور املاک اقدام می کند مجوز دریافت کند، در حالی که ما معتقدیم قانون تسهیل کننده این امر است. صدور پروانه تجاری باید برای واحدهای تولیدی باشد. در جایی مانند بخش املاک و مستغلات که کشور اشباع شده است، چرا باید مجوز جدیدی صادر کنیم تا نظارت ها بیش از پیش دشوار شود؟

مشاوران املاک دارای مجوز دارای جدول کارمزد مورد تایید اتحادیه هستند، به عنوان مثال در خرید و فروش کل مبلغ نیم درصد از مبلغ معامله دریافت می شود که 25 درصد سهم خریدار و 25 درصد سهم فروشنده است. اشتراک گذاری. .

بیگی نژاد در پاسخ به این سوال که پرداخت کارمزد تا چه حد بر اساس حق الزحمه قانونی و بخشنامه اتحادیه مشاوران املاک است؟ وی ادامه داد: مشاوران املاک دارای پروانه دارای جدول کارمزد مصوب اتحادیه هستند، به عنوان مثال در خرید و فروش کل مبلغ نیم درصد از رقم معامله دریافت می شود که 25 درصد سهم خریدار و 25 درصد است. درصد از سهم فروشنده

وی در پاسخ به این سوال که با پرداخت های بی رویه مشاوران املاک خارج از نرخ مصوب چه اقدامی صورت خواهد گرفت؟ وی گفت: خریدار و فروشنده یا موجر و مستاجر باید به ازای هر پرداختی از بنگاه املاک رسید دریافت کنند و در صورت شکایت می توانند به اتحادیه املاک مراجعه کنند.

بیگی نژاد افزود: امسال با همکاری وزارت راه و شهرسازی و بازرسان اتحادیه املاک 2800 مشاور املاک غیرمجاز شناسایی و به پلیس املاک معرفی شدند.

وی با تاکید بر اینکه از نظر تعداد مشاوران املاک نیازسنجی انجام نشده است، گفت: مشاور املاک نداریم، مشاوران املاک باید در خیابان باشند، مشاور املاک در بالادست نداریم. طبقه. و پشت درهای بسته هرکسی که از صنف مشاوران املاک مجوز داشته باشد طبق فهرست بهای صنف کار می کند.

وی ادامه داد: اما عده ای تحت عنوان اداره قصد سوء استفاده از مردم و لطمه زدن به اعتبار بنگاه های املاک دارای مجوز را دارند.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=237933

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.