افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 21 May , 2024
0

نگرانی ها و شگفتی های انتقال پرسپولیس و استقلال

  • کد خبر : 237845
نگرانی ها و شگفتی های انتقال پرسپولیس و استقلال

صادق رئیسی این کار را کرد. در دهه 70 گفتند: با سازمان تربیت بدنی (امروز وزارت ورزش) چه کار می کنی؟ اواخر دهه 80 می گفتند مغرب ها مال حکومت است و احتمالا تحویلشان می دهیم! در اوایل دهه 90 راه آهن را به او تحویل دادند و پس از تحویل گرفتن او را غریبه […]

صادق رئیسی این کار را کرد. در دهه 70 گفتند: با سازمان تربیت بدنی (امروز وزارت ورزش) چه کار می کنی؟

اواخر دهه 80 می گفتند مغرب ها مال حکومت است و احتمالا تحویلشان می دهیم!

در اوایل دهه 90 راه آهن را به او تحویل دادند و پس از تحویل گرفتن او را غریبه خطاب کردند و او را رها کردند و او را تنها گذاشتند.

این مدل واگذاری چنان تبعات و تجربیاتی داشت که حیات خصوصی سازی را در ورزش کشور تکان داد.

در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 در دولت محمود احمدی نژاد مغربی ها را یک بنگاه اقتصادی دانستند و واگذاری مغرب زمین را تصویب کردند.

اوایل دهه 90 در ابتدای دولت حسن روحانی تصویب کردند که مجاری ها یک بنگاه فرهنگی هستند و قابل واگذاری نیستند!

اواسط دهه 90 نظرشان را عوض کردند و گفتند که مغابی ها بنگاه اقتصادی و قابل واگذاری است، شناخته شدند و حتی کار تعیین تکلیف تا آنجا پیش رفت که مزایده برگزار شود.

مزایده واگذاری مغرب ها را لغو کردند و گفتند صلاحیت خریدار موضوع مهمی است و قابل چشم پوشی نیست و نباید واگذار شوند!

اواخر دهه 90 گفتند ما تحویل سرخابی ها را کامل می کنیم! اما تحویل سرخابی ها قطعی نبود!

سید ابراهیم رئیس السادات رئیس جمهور شد و در سند تحولی که به نام دولت مردمی منتشر کرد، مدل تحویل صحیح را «مدیریت معاهده» دانست.

دولت سید ابراهیم رئیس السادات خوب گفت و البته کار دیگری کرد!

قربان زاده; رئیس نجیب و بلند پرواز سازمان خصوصی سازی به همراه وزارت ورزش 10 درصد از سهام مجاری را به ده ها هزار نفر در بورس فروخت.

و تحقق این سهم 10 درصدی فرابورس به گلوگاه سخت و دشواری در مسیر خصوصی سازی مغرب زمین تبدیل شد که توسط آقای قربان زاده در دولت سید ابراهیم رئیس السادات محقق شد!

همان دولتی که اساساً توافق بر سر این دو باشگاه را مدیریت کرد، اکنون در مدل تحویلی غوطه ور شده است که راه بازگشتی باقی نمی گذارد!

در آغاز قرن پانزدهم هجری شمسی و درست در آغاز قرن پانزدهم، در حالی که 10 درصد از سهام مغربی ها در اختیار مردم قرار گرفت، مدیریت دولتی بر مغربی ها برقرار شد و ادامه یافت!

تکلیف وجوهی که از طریق افزایش سرمایه و تملک سهام دولتی با فروش سهام مغرب زمین به ده ها هزار نفر جمع آوری شد، چه می شود؟

الزام اصل حسابرسی و «پرداخت صورت حساب به مدیران» یا به عبارت دیگر؛ همین شفافیت مالی در مورد مدیریت دولت بر سرخابی ها باید دقیقا در این دوره برجسته شود.

صرف نظر از مدلی که برای تحویل به آفریقای شمالی پیشنهاد می شود، در مورد مدیریت تجاری و باشگاهی دولت باید گفت که «مشت نمونه خوبی است».

اگر این دوره دو ساله مدیریت دولتی بر مغرب زمین در دولت سیدابراهیم رئیسی را در ترازوی شفافیت مالی و اطلاعاتی بسنجید و نتیجه را منتشر کنید، هر آنچه باید در مورد کیفیت مدیریت دولتی در مالکیت آن بدانیم. باشگاه ها برای تمام سال های قبل از این مشخص خواهد شد.

در اوایل سال 1403 گفتند که واگذاری 51 درصد دیگر از سهام این دو باشگاه در 21 و 21 فروردین 1403 انجام می شود و به مالکیت دولتی و کنترل اداری این دو باشگاه پایان می یابد.

بعد….

بسیاری از کارشناسان مسیر درستی را برای خصوصی سازی ورزش ایران ترسیم و تعریف کرده اند که البته دولت توجه لازم را به آن نداشته است.

اکنون که دولت با اعتقاد و رعایت اصل واگذاری و اصل خصوصی سازی بر واگذاری با این مدل اصرار دارد، امیدواریم پس از واگذاری، مغرب را رها نکنند تا مانند راه آهن ویران شود. باشگاه و نه به بهانه نظارت و … دخالت در آنها به حدی که خصوصی سازی از محتوا و مفهوم آن تهی شود.

خصوصی‌سازی بنگاه‌های اقتصادی از جمله باشگاه‌های بزرگ ورزشی دارای الزامات «قبل از تحویل»، «حین تحویل» و «بعد از تحویل» است که در صورت تحقق، تحویل با موفقیت انجام می‌شود و در صورت عدم رعایت این الزامات، تحویل با شکست مواجه می‌شود. .

ما می خواهیم تمام الزامات تکلیف به درستی و با دقت دنبال شود.

257 251

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=237845

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.