افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 21 May , 2024
1

نمایشگاه تاریخ و احساسات باستانی در دومین بنای سنگی ایران – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

  • کد خبر : 238126
نمایشگاه تاریخ و احساسات باستانی در دومین بنای سنگی ایران – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- آرزو کرمی: کرمانشاه یکی از کهن‌ترین استان‌های ایران است که در قدیم با نام‌هایی چون الیپی، کامبادن و قرمسین شناخته می‌شد و بعدها نام کرمانشاه و کرمانشاه را به خود گرفت. واژه کرمانشاه اولین بار در حدود سال 279 هجری قمری توسط بان فقیه همدانی در کتاب «مختصر البلدان» به […]

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- آرزو کرمی: کرمانشاه یکی از کهن‌ترین استان‌های ایران است که در قدیم با نام‌هایی چون الیپی، کامبادن و قرمسین شناخته می‌شد و بعدها نام کرمانشاه و کرمانشاه را به خود گرفت. واژه کرمانشاه اولین بار در حدود سال 279 هجری قمری توسط بان فقیه همدانی در کتاب «مختصر البلدان» به کار رفته است.

استان کرمانشاه با جمعیتی نزدیک به 2 میلیون نفر یکی از استان های غربی کشور است که مرکز آن کلانشهر کرمانشاه، نهمین شهر پرجمعیت کشور و مرکز غرب کشور است. این استان هفدهمین استان بزرگ کشور است که از شمال با استان کردستان، از جنوب با استان های لرستان و ایلام، از شرق با استان همدان و از غرب با عراق همسایه است. شهرهای زیارتی کربلا و بغداد تقریباً دارای 330 کیلومتر مرز مشترک با دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان هستند.

این استان با دارا بودن 4200 اثر تاریخی که نیمی از آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، سومین استان غنی کشور از نظر تعداد آثار تاریخی است که آن را در صدر جذاب ترین مناطق کشور قرار داده است. . انبوه آثار تاریخی، وجود طبیعت بکر و زیبا، سراب ها و چشمه های خروشان، غذاهای رنگارنگ و خوش طعم، صنایع دستی غنی، آداب و رسوم قدیمی و اصیل، تنوع اقلیمی و حتی آثار دفاع مقدس تنها بخشی از جاذبه های کرمانشاه برای گردشگران است. .

اگر اهل سفر باشید با دیدنی ها و جاذبه های بی نظیر تاریخ و میراث کهن کشورمان مواجه می شوید که می تواند مقصدی جذاب و خاطره انگیز برای مهمانان شما باشد. از این رو خبرگزاری مهر قصد دارد در نوروز 1403 گوشه ای از جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی و ملی استان کرمانشاه را ارائه کند.

زیارتگاه الهه آب دومین بنای سنگی کشور با قدمت و تمدن طولانی است.

از جاذبه های استان کرمانشاه علاوه بر مجموعه بیستون، مجسمه های باستانی، کلیساهای اسرارآمیز، مراکز خرید، اماکن مذهبی متعدد و شهرهای تاریخی با طبیعت خیره کننده، معابدی نیز به شمار می روند که یکی از مکان های دیدنی و چشمگیر محسوب می شوند. حیف، تجربه دیدن آنها را در سفرهای نوروزی به کرمانشاه از دست ندهید.

یکی از این مقاصد گردشگری که پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارد و خاطرات به یاد ماندنی را برای مهمانان خود ثبت می کند. معبد آناهیتا در شهرستان کنگاور بخشی از استان کرمانشاه است که جدا از نشان دادن گوشه ای از تاریخ، طبیعت بکر و مناظر زیبایی را برای بازدیدکنندگان به نمایش می گذارد.

معبد آناهیتا اثری تاریخی در مرکز شهر کنگاور در مسیر جاده همدان به کرمانشاه است. این بنا بر روی تپه ای طبیعی ساخته شده و در جاده تاریخی هگمتانه تیسوفون واقع شده است. این بنا پس از تخت جمشید دومین بنای سنگی کشور است که هنوز تاریخ دقیق آن مشخص نیست.

برخی از محققان این بنا را کاخ ناتمام خسرو پرویز می دانند. برخی ساخت آن را به اواخر قرن سوم و اوایل قرن دوم قبل از میلاد نسبت می دهند و برخی دیگر آن را به قرن یکم قبل از میلاد نسبت می دهند. از سنگ هایی مانند تخت جمشید استفاده می شد.

آناهیتا ایزدبانوی آبهای روان، زیبایی، فراوانی و برکت است.

معبد آناهیتا متعلق به آناهیتا الهه پاکی است و محلی برای دعا برای آب است که یکی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است. آناهیتا الهه آبهای روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام بود.

کاربری این بنا هنوز به طور قطعی مشخص نشده است. عده ای بر این باورند که این بنا فقط برای شکار و تفریح ​​بوده و عده ای دیگر آن را «دسکره» می گویند و می گویند پادشاهان از مهمانان خود در این مکان پذیرایی می کردند و البته گاهی اوقات برای تفریح ​​و شکار نیز از آن استفاده می شده است. آن را عبادتگاه دانسته‌اند و گفته‌اند که معبدی برای بزرگداشت آناهیتا فرشته و نگهبان آب و فراوانی و زیبایی و باروری بوده است که در نزد ایرانیان از مقامی والا و ارجمند برخوردار بوده است. در این معبد هیچ بت و مجسمه ای وجود ندارد و تنها جلوه های ذهنی آناهیتا برای آن در نظر گرفته شده است.

این معبد که برای استفاده از آب رودخانه شاپور در ارتفاع 6 متری از سطح زمین قرار دارد، مکعبی شکل است و دیوارهای این معبد از سنگ های بزرگ ساخته شده است، بین سنگ های تراشیده شده هیچ ملات ساروج وجود ندارد و این سنگ ها به هم متصل شده اند. بست های آهنی

نمایشگاه تاریخ و احساسات باستانی در دومین بنای سنگی ایران

این بنا بر روی یال سنگی به طول 220 متر و عرض 210 متر قرار دارد و ضخامت دیواره آن به 5.18 متر می رسد. در قسمت جنوبی بنا راه پله ای دو طرفه به طول 154 متر تعبیه شده است. هر 2 تا 5 پله در یک بلوک سنگی ایجاد می شود و تعداد پله های سنگی در راه پله شرقی 26 و در راه پله غربی 21 پله است.

شگفتی های مهندسی در دومین ساختمان سنگی ایران

قنات های سنگی آب رودخانه را اندازه گیری می کنند و به طرز باشکوهی به آبگیر در مرکز معبد منتهی می شوند. نوع توزیع و جریان آب در داخل معبد یکی از شگفتی های مهندسی آن زمان است تا این عنصر مقدس را به زیباترین شکل ممکن به نمایش بگذارند.

در چهار طرف معبد راهروهایی تعبیه شده است که در پایین این نهرهای آب، آب را از یک طرف به طرف دیگر به مرکز معبد می رساندند. در وسط معبد فضایی وجود دارد که آب این نهرها در آن جمع آوری شده و حوض کوچکی به ابعاد 10*10 و عمق 20 سانتی متر پر شده است.

نمایشگاه تاریخ و احساسات باستانی در دومین بنای سنگی ایران

در دو طرف معبد آناهیتا چهار راس گاو رو به روی هم قرار دارد.

مقبره های مهمانی معبد آناهیتا; نشانه بستن مرده به مهر.

در دیوار شرقی محوطه معبد آناهیتا، کاشفان مقبره های باستانی متعلق به دوره اشکانی را کشف کردند که حاوی تابوت هایی به شکل کشتی بود که احتمالاً نمادی از سفر به دنیای مردگان بود. مرده‌ها در حالت طاق‌دار با دست‌های موازی با بدن و صورت‌هایشان رو به معبد پیدا شدند. این مردگان در تابوت خود پیه سوخته داشتند که ظاهراً نور آنها در سفر به دنیای مردگان بود. علاوه بر این در این تابوت ها سکه ای زیر سر متوفی وجود داشت که احتمالاً پرداختی مشتری برای سفر به دیار مردگان محسوب می شد.

دلیل قرار دادن قبور بر روی دیوار قسمت شرقی معبد شاید به دلیل درخواست مردم برای دفن در جوار این عبادتگاه بوده است تا در سایه این مکان مقدس آرامش پیدا کنند. نکته جالب دیگر در مورد این مقبره، سنت دفن مردگان رو به مشرق و محل سحر است. اعتقادی که ریشه در آیین بدوی آریایی ها داشت و پرستش خورشید، ماه، زمین و آسمان را شامل می شد. این شکل دفن نشانه پیوند مردگان با مهر (خورشید) بود.

معبد آناهیتا نمایشی از شکوه تاریخ و تمدن غنی ایران است.

یکی از بازدیدکنندگان معبد آناهیتا در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شکوه و عظمت این اثر تاریخی گفت: با توجه به تحقیقاتی که در زمینه های تاریخی و در عین حال دیدنی انجام دادم، خاص ترین مکان تاریخی در کل دنیاست. جنبه ها از جمله آثار افسانه ای آن معبد آناهیتا به جای مانده و از نظر تاریخی قدمت دارد.

فاطمه خرقه پوش ادامه داد: طبق شنیده ها از این معبد به عنوان آتشکده برای گرامیداشت مقام الهه آب، آناهیتا استفاده می شده است.

نمایشگاه تاریخ و احساسات باستانی در دومین بنای سنگی ایران

وی گفت: پس از رسیدن به ورودی این معبد، 10 تا 15 دقیقه پیاده روی طول کشید تا به ستون های باقی مانده معبد رسیدیم و نگهبان ورودی کاتالوگی برای معرفی این بنا به ما داد که تاریخچه و آشنایی با این بنا را توضیح داد. . معبد در خیابان منتهی به ورودی معبد، پارکینگ و محل مناسبی برای پارک خودروها و پارکی برای استراحت، صرف غذا و … وجود دارد. نزدیک درب ورودی معبد

وی با تاکید بر اینکه بازدید از این بنای تاریخی را به علاقه مندان به تاریخ توصیه می کنم، گفت: تنها معبد دوریک باقی مانده در ایران معبد آناهیتا در شهرستان کنگاور است که متاسفانه علی رغم بی توجهی مسئولان میراث فرهنگی و اجتناب ناپذیر است. آسیب، این اثر تاریخی، اینجا بوی تاریخ را می‌توانی حس می‌کنی و احساس باستانی ایرانی را در بر می‌گیرد.

لازم به ذکر است که این اثر در 24 شهریور 1310 به عنوان یکی از اولین آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال 1385 نیز در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=238126

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.