افزونه پارسی دیت را نصب کنید Wednesday, 19 June , 2024
2

مهمترین مصوبات مجلس در مورد بودجه 1403 توسط رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی

  • کد خبر : 191484
مهمترین مصوبات مجلس در مورد بودجه 1403 توسط رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی

رئیس مرکز پژوهش های مجلس 11 نکته کلیدی در مصوبه مجلس در خصوص بودجه 1403 برشمرد و اظهار داشت: بر اساس مصوبه مجلس مقرر شد مستمری مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور به میزان 30 درصد افزایش یابد. نسبت به سال 1402 به گزارش ایسنا، بابک نگهداری درباره مهم ترین نکات مصوبه شورای اسلامی […]

رئیس مرکز پژوهش های مجلس 11 نکته کلیدی در مصوبه مجلس در خصوص بودجه 1403 برشمرد و اظهار داشت: بر اساس مصوبه مجلس مقرر شد مستمری مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور به میزان 30 درصد افزایش یابد. نسبت به سال 1402

به گزارش ایسنا، بابک نگهداری درباره مهم ترین نکات مصوبه شورای اسلامی در خصوص بودجه 1403 کل کشور گفت: با توجه به بررسی برنامه هفتم در مجلس، بررسی لایحه بودجه سال 1403 آغاز شد. کمی دیر. همچنین به دلیل اینکه بودجه کل یک بار با نظر نمایندگان محترم رد شد و دولت مجدداً بودجه اصلاح شده را تقدیم مجلس کرد، فرصت بررسی مرحله اول بودجه در مجلس بسیار کاهش یافت.

وی افزود: با تلاش مستمر و پرشور اعضای کمیسیون تلفیق و با توجه به کاهش احکام غیربودجه ای در لایحه دولت که حاصل اصلاح آیین نامه داخلی مجلس بود، کمیسیون تلفیق به پایان رسید. باز بینی. قسمت اول لایحه دولت در مدت زمان کوتاهی. صحن علنی نیز با تشکیل سه جلسه فشرده در یک هفته این بند از لایحه دولت را بررسی کرد تا شورای نگهبان فرصت کافی برای بررسی مصوبات مرحله اول را داشته باشد و پس از تصویب دولت فرصت تهیه جداول بودجه را داشته باشد. و در سال 1402 به مجلس فرستاد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس یکی از محورهای مهم مصوبات مجلس در خصوص بودجه 1403 را تقویت منابع مالی بنگاه های دولتی برای سرمایه گذاری دانست و گفت: بر اساس مصوبه مجلس، بنگاه های دولتی می توانند حداکثر تا سقف دریافت کنند. 15 درصد هزینه های سرمایه گذاری مصوب در بودجه شما از محل انتشار اوراق مالی با اولویت طرح های بهینه سازی مصرف انرژی. با توجه به محدودیت مالی سیستم بانکی برای پرداخت تسهیلات و با توجه به کارایی سرمایه گذاری این شرکت ها، تصویب این مصوبه گام مثبتی در راستای بهبود عملکرد سرمایه گذاری شرکت های دولتی است.

وی یکی دیگر از نکات کلیدی مصوبه مجلس در خصوص بودجه 1403 را کمک به توسعه حمل و نقل شهری با هدف کاهش مصرف سوخت و بهینه سازی انرژی برشمرد و تصریح کرد: بر اساس مصوبه مجلس مقرر شد اگر منابع حاصل از صدور اوراق مالی اسلامی شهرداری ها صرف سرمایه گذاری در راستای کاهش مصرف سوخت می شود، مانند توسعه حمل و نقل درون شهری، بازپرداخت اصل و سود این اوراق باید 30 درصد از منابع حساب بهینه سازی انرژی و 70 درصد باشد. درصد توسط خود شوراهای شهر.

وی حفظ تقویت سرمایه گذاری های زیرساختی از طریق حساب سرمایه گذاری نفت و گاز را از دیگر محورهای مهم مصوبه مجلس در خصوص بودجه 1403 دانست و توضیح داد: بر اساس مصوبه مجلس از محل منابع نفت و گاز تصمیم گرفته شد. سرمایه گذاری برای افزایش فشار میادین گازی پارس جنوبی و توسعه و تولید در میادین گازی کیش، دی، توس، خارتنگ و ارم، افزایش ظرفیت ذخیره سازی گاز طبیعی کشور، احداث، نوسازی و نوسازی و نوسازی پایه زیرساخت های لازم برای ذخیره سازی، انتقال، توزیع و صادرات نفت خام و تکمیل خطوط انتقال فرآورده های نفتی.

وی یکی دیگر از نکات کلیدی مصوبه مجلس در خصوص بودجه 1403 را انضباط مالی و شفافیت در فروش نفت خام، LNG و میعانات گازی و خرید فرآورده های نفتی عنوان کرد و گفت: بر اساس مصوبه مجلس، رفع مابه التفاوت در دولت است. تقاضاهای مربوط به قیمت خوراک نفت خام، LNG و میعانات گازی پالایشگاه ها و شرکت های پتروشیمی و فرآورده های نفتی پالایش شده آنها و همچنین قیمت سایر خوراک های تحویلی به شرکت های پتروشیمی از طریق افتتاحیه محقق می شود. ارز و ریال.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس، تقویت منابع حساب بهینه سازی مصرف انرژی و سازوکار صدور گواهی پس انداز را از دیگر محورهای مهم بودجه 1403 دانست و خاطرنشان کرد: بر اساس مفاد برنامه هفتم پیشرفت، یک درصد از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و صادرات گاز طبیعی خالص و پنج درصد از سود شرکت های تابعه وزارت نفت و نیرو و همچنین 10 درصد از منابع حاصل از فروش پروپان و بوتان. ، گاز مایع و گاز مایع از شرکت های تابعه وزارت نفت، باید به حساب بهینه سازی مصرف انرژی واریز شود.

وی افزود: این منابع در قالب اوراق پس‌انداز برای بهسازی و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل شهری، طرح‌های تولید برق تجدیدپذیر، طرح جایگزینی یخچال‌های فرسوده آبی و گازی با یخچال‌های کم مصرف و اسقاط خودروهای فرسوده و تعویض آنها. کم مصرف، هیبریدی، برقی و … استفاده کنید.

نیژدری افزایش سرمایه بانک مسکن را تقویت توان تسهیلات در حوزه مسکن از دیگر شاخص های تصویب لایحه بودجه 1403 در مجلس دانست و اظهار داشت: بر اساس مصوبه مجلس دولت اجازه داده شد تا افزایش سرمایه بانک مسکن تا سقف 100 میلیارد تومان از محل انتشار اوراق، افزایش تامین مالی، تولید دارایی و فروش دارایی های منقول و غیرمنقول بالاتر از ارقام مندرج در منابع لایحه بودجه.

وی همچنین با اشاره به حمایت از ازدواج و مادری در بودجه 1403 خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه وام های قرض الحسنه شامل وام ازدواج 300 میلیون و 350 میلیون تومانی برای زوج های زیر 25 و 23 سال، تسهیلات زایمان به میزان 300 میلیون و 350 میلیون تومان است. 40 میلیون برای فرزند اول، 80 میلیون برای فرزند دوم، 120 میلیون برای فرزند سوم، 150 میلیون برای فرزند چهارم و 200 میلیون برای فرزند پنجم و بیشتر و همچنین اختصاص زمین رایگان به خانواده های دارای 4 فرزند و بیشتر در شکل شرایط مندرج در قانون حمایت از خانواده و جوانان.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس در خصوص بهبود معیشت مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور در لایحه بودجه 1403 در مصوبه مجلس تصریح کرد: بر اساس مصوبه مجلس، مستمری مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور نسبت به 1402 مورد افزایش 30 درصدی داشته است

وی درباره شفافیت تسهیلات کلان نظام بانکی نیز گفت: بر اساس مصوبه مجلس، تصمیمات مربوط به الزام بانک مرکزی به دریافت و اعلام تسهیلات کلان و تعهدات و تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط بانک ها است. ، اطلاعات مربوط به املاک بانک ها، میزان تسهیلات یا تعهدات پرداختی هر بانک به هر یک از دستگاه های اجرایی، سقف پرداخت تسهیلات به کارکنان بانک ها و شرکت های تابعه که در قانون بودجه سال 1402 به تصویب رسید. ، همچنین در سال 1403 اجرا شد.

وی حفظ بودجه برنامه محور دریافتی سازمان صدا و سیما را یکی دیگر از نکات مهم بودجه 1403 دانست و اظهار داشت: بر اساس مصوبه مجلس، سازمان برنامه و بودجه موظف شد با همکاری سازمان صدا و سیما تا تخصیص اعتبار اضافی به مازاد رشد سالانه بر اساس برنامه پیشرفت هفتم و موارد دیگر. ارائه مدارک اولیه به تفکیک برنامه، اعتبار مورد نیاز و شاخص های تولیدی بر اساس ارزیابی نتایج اجرای برنامه های مذکور به همراه بودجه تفصیلی. به شورای اسلامی استفاده از اعتبارات اضافه شده فقط در قالب برنامه های فوق الذکر مجاز خواهد بود.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس، مسئولیت وزارت راه و شهرسازی در تامین لکوموتیو، اتوبوس، مینی بوس و تراکتور را از دیگر نکات کلیدی مصوبه مجلس در خصوص بودجه 1403 کل کشور دانست و گفت: در اجرای طرح با اهداف مقرر در ماده 56، اجرای بند د ماده 57 و اجرای بند الحاقی ماده 59 قانون برنامه پنج ساله هفتم توسعه، وزارت راه و شهرسازی مجبور به توقف حداقل 50 مورد شد. لکوموتیو در برنامه بازسازی حداقل 50 دستگاه لکوموتیو ظرف سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون با همکاری وزارتخانه های کشور، نفت و صنعت، معدن و تجارت از پنج سال شروع و با ارائه حداقل 200 دستگاه جدید و لکوموتیو مستعمل، 300 دستگاه خودروی سواری نو و کارکرده، 20 هزار دستگاه تراکتور نو و کارکرده و حداقل 10 هزار دستگاه اتوبوس و مینی بوس نو و مستعمل در سال 1403 با مشارکت بخش خصوصی و با استفاده از اعتبارات در نظر گرفته شده برای اجرای ماده 3 قانون هفتم. قانون برنامه پنج ساله توسعه، تهیه و تصویب هیأت وزیران.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=191484

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.