افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 18 June , 2024
0

ماجرای فروش دو کاروانسرا در استان سمنان

  • کد خبر : 234479
ماجرای فروش دو کاروانسرا در استان سمنان

محمدحسین عابدی، بازار; خبر فروش دو کاروانسرا ثبت شده بین المللی از استان سمنان در روزهای اخیر واکنش های متعددی را در پی داشت تا جایی که اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان به آن واکنش نشان داد و آن را قانونی اعلام کرد و حتی فروش و تحویل کاروانسراها را برجسته کرد. اما ماجرا […]

محمدحسین عابدی، بازار; خبر فروش دو کاروانسرا ثبت شده بین المللی از استان سمنان در روزهای اخیر واکنش های متعددی را در پی داشت تا جایی که اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان به آن واکنش نشان داد و آن را قانونی اعلام کرد و حتی فروش و تحویل کاروانسراها را برجسته کرد.

اما ماجرا از هفته گذشته آغاز شد که ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در روزنامه ای آگهی فروش دو کاروانسرا را منتشر کرد زیرا مالک این دو کاروانسرا ستاد اجرایی است و می تواند به صورت قانونی آن را واگذار کند.

* تاریخچه چیست؟

دو کاروانسرا موضوع بحث است، اولی کاروانسرای سنگی آهوان متعلق به دوره ساسانی و دومی کاروانسرای آجری متعلق به دوران صفویه است. هر دو کاروانسرا در ثبت جهانی هستند، بنابراین ستاد اجرایی بودجه ای برای مرمت ندارد و هیچ کدام از کاروانسراها از ثبت جهانی سود نمی برند، زیرا پس از ثبت جهانی نمی توان اقدامی کرد.

همچنین منطقی است که ستاد اجرایی به دنبال انتقال و جذب سرمایه گذار برای این دو کاروانسرا باشد، هرچند انتقادی که به روسای سابق ستاد اجرایی می شود این است که کارنامه کلی این دو کاروانسرا به وضوح قابل پیش بینی و در نتیجه تا حدودی مشخص بوده است. که نمی‌توانست انجام شود و او در آنها سود یافت. به هر حال این کاروانسراها امروز متعلق به ستاد اجرایی است.

اما سوال اینجاست که چرا نام و عکس مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان در همه خبرگزاری ها و رسانه ها به چشم می خورد و حتی اولین خبر فروش این بناها توسط یکی از خبرگزاری های نزدیک به املاک منتشر شده است. و یک رسانه مخالف به آن اشاره کرد؟

اولین ابهام این است که اگر قرار است ستاد اجرایی کاروانسرا فروخته شود چرا از مدیر کل ستاد اجرایی استان سمنان خبری نیست؟ به عقیده برخی کارشناسان، به نظر می رسد بخشی از این جنجال ها به مدیریت میراث فرهنگی استان سمنان برمی گردد که در آستانه دومین سفر برای اخذ ملی و استانی به دنبال بهره برداری از این تصمیم مجری است. اعتبارات و وضعیت اسفناک بودجه استان را نشان می دهد.

* یک ابهام بزرگ

موضوع مبهم دیگر این ماجرا این است که اگر قرار است کاروانسراها به حراج گذاشته شود، چرا رقم 7 و 11 میلیارد تومبه اعلام شده و این رقم چگونه به دست آمده است؟ به این اظهار نظر مدیر کل میراث فرهنگی استان سمنان در خبرگزاری نزدیک به میراث فرهنگی توجه کنیم: درخواست فروش این دو بنای تاریخی از سوی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) مطرح شد. با اطلاع و مجوز وزارت میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان سقوط کرد و تصمیم اشتباهی نبود.» این نشان می دهد که همه چیز از ابتدا با مشورت میراث فرهنگی انجام شده است.

میراث فرهنگی می خواهد کاروانسراها فروخته شود اما قیمت آن را هم 300 میلیارد تومان اعلام می کند تا کسی خرید نکند.

بنابراین دور از انتظار نیست که ستاد اجرایی نیز قیمت را با میراث فرهنگی هماهنگ کرده باشد، اما عجیب است که مدیر کل میراث فرهنگی استان سمنان به عقیده خود می گوید: «رسانه های منتقد و کسانی که چه کار می کنند. فقط همین 30 میلیارد تومان را می خواهند من را بیرون بیاورند و بدون اطلاع از وجود قانون منع خرید و فروش آثار تاریخی، 300 میلیارد تومانی را که سرمایه گذار با خود داشت، ندیدند. مرمت و مرمت این دو اثر تاریخی و باعث ایجاد حاشیه ترس برای خریداران این دو اثر تاریخی شد: «در رسانه ها فرار می کنند و از خرید این دو کاروانسرا پشیمان می شوند» یعنی نه تنها میراث فرهنگی. مخالف فروش نیست، بلکه بر این امر اصرار دارد.

یعنی میراث فرهنگی می خواهد کاروانسرا فروخته شود، اما قیمت 300 میلیارد تومانی را هم اعلام می کند که هیچکس خرید نکند. در واقع مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان که در سال های اخیر بارها خبرنگاران و اصحاب رسانه را ناآگاه از مشکلات دانسته و هیچ گاه پاسخگوی عملکرد آنها نبوده است، این بار در حال فرار از داستانی است که خودشان ساخته شده اند. و خبرگزاری میراث وابسته، میراث فرهنگی درست کرده اند و خودشان به سوالات پاسخ داده اند!

جنجال یا درز؟

به نظر می رسد کل این ماجرا یک جنجال رسانه ای از سوی مجموعه میراث فرهنگی استان سمنان برای جلب توجه به میراث فرهنگی در آستانه سفر هیات دولت به استان سمنان برای دور دوم است تا بهتر شود. اعتبارات، در غیر این صورت می توانست از ابتدا اعلام کند: خرید این کاروانسراها بیش از 300 میلیارد تومب هزینه دارد.

اما در مورد فروش کاروانسراها باید گفت تحویل به خودی خود اشکالی ندارد، می تواند بسیار مفید باشد اما بهره برداری رسانه ای از آن در این بین نمی تواند تاکتیک جالبی باشد و حتی مدیرکل میراث فرهنگی استانداری سمنان نیز اعلام کرد که تغییر مالک بنا خلاف ثبت ملی است و یا جهانی آن را ندارد و مالک جدید موظف به رعایت کلیه مقررات میراث فرهنگی در این بنا است.

با این بازی رسانه ای کاروانسرا فروخته می شود میراث فرهنگی پیروز می شود چون توانسته بناهایی را که نمی تواند مرمت کند تحویل می دهد اگر فروخته نشود باز هم می برند چون نشان داده که وضعیت میراث فرهنگی و اعتبارات و غیره او خیلی بد است.

حال که امکان نگهداری از این بناها وجود ندارد، بهتر است این بنا را به کسانی بسپاریم که بتوانند آن را احیا و مرمت کنند و در راستای گردشگری و اعتلای استان سمنان از آن بهره برداری کنند تا حداقل مردم از آن بهره مند شوند. از این مزایای مشترک می توان. بهره برداری سیاسی، مالی و رسانه ای از دارایی های ۷۱۰ هزار نفر در استان سمنان بی تقوایی است.

در خاتمه باید گفت میراث فرهنگی در این بازی رسانه ای کاروانسراها، برنده تاریخ است، چرا که بلد است بناهایی را که نمی تواند مرمت کند، تحویل دهد و اگر فروخته نشود باز هم می برند. . زیرا نشان داده است که وضعیت میراث فرهنگی و اعتبارات و غیره. خیلی بد است و در آستانه دور دوم هیئت حاکمه می تواند از این به عنوان اهرم فشار برای اعتبارسنجی استفاده کند، اما سوال اصلی اینجاست که چه خواهد شد، تکلیف ستاد اجرایی در این بازی رسانه ای چیست؟

* خبرنگار پایگاه خبری تحلیل بازار استان سمنان

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=234479

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.