به گزارش رکنا، سردار محمد قنبری عملکرد 11 ماهه در حوزه جعل و جعل را تشریح کرد. کلاهبرداری وی بیان کرد: پیشرفت تکنولوژی زمینه فعالیت مجرمانه در حوزه جعل و کلاهبرداری را تغییر داده و روند رو به افزایش سوء استفاده از آن در ارتکاب جرایم جعل و کلاهبرداری را افزایش داده است که این امر شاهد افزایش جمع آوری گزارش های مرتبط بوده است. به تبلیغ و فروش اسناد و اوراق بهادار و غیره. در فضا ما شبکه های مجازی و اجتماعی هستیم. از این رو لازم است تمامی سازمان ها برای ریشه یابی عاملان این جنایت و شناسایی و نابودی آنها اقدامات اساسی را در دستور کار قرار دهند.

و افزود: این پلیس با استفاده از تمامی توانمندی های داخلی و خارجی تقریباً توانسته جلوی افزایش جرایم جعل را بگیرد. در ۱۱ ماهه امسال بیش از ۸۷ درصد موارد جعل در کشور کشف شده است. در حوزه کلاهبرداری علیرغم افزایش وقوع آن، پلیس آگاهی موفق به کشف 85 درصد از پرونده های کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است. دستگیری متهمان در پرونده های پیش از دستگیری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17 درصد افزایش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: رایج ترین کلاهبرداری ها استفاده از رسید ساخت جعلی و کلاهبرداری تحت عنوان خرید و فروش می باشد که در این خصوص هشدارهای پیشگیرانه به مردم جهت اطلاع رسانی به شهروندان ارائه شده است.

همچنین در حوزه شرکت‌های هرمی ۲۹۳ پرونده در کشور رسیدگی اولیه شده و علاوه بر پلمب ۶۹ شرکت هرمی، ۱۲۰۹ نفر دستگیر شده‌اند.