افزونه پارسی دیت را نصب کنید Sunday, 26 May , 2024
0

عیدی دادن ناصرالدین شاه سوژه شد/ تا به حال این همه شاهزاده ندیده بودیم!

  • کد خبر : 238696
عیدی دادن ناصرالدین شاه سوژه شد/ تا به حال این همه شاهزاده ندیده بودیم!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روز دوشنبه 9 اسفند 1271 هجری شمسی (132 سال پیش)، یعنی حدود 4 سال قبل از ترور ناصرالدین شاه، تحویل سال مصادف با روز دوم ماه بود. ماه رمضان . . سال کبیسه است که در ظهر داده می شود و با اینکه مصادف با ماه رمضان است، شاه بعد از […]

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روز دوشنبه 9 اسفند 1271 هجری شمسی (132 سال پیش)، یعنی حدود 4 سال قبل از ترور ناصرالدین شاه، تحویل سال مصادف با روز دوم ماه بود. ماه رمضان . . سال کبیسه است که در ظهر داده می شود و با اینکه مصادف با ماه رمضان است، شاه بعد از ناهار برای «سلام نوروزی» آماده می شود.

به گزارش ایسنا، «سلام نوروزی» مراسمی بود که به سه بخش تعزیه تحویل، سلام سردار تخت‌مرمار و سلام ویژه سردار تقسیم می‌شد. رئیس تشریفات دربار یک روز مانده به عید نوروز از سران اقشار مختلف دعوت کرد تا یک ساعت قبل از عید نوروز به آن مکان بیایند و در این مراسم شرکت کنند.

ناصرالدین شاه خاطره خود را از تبریک نوروزی سال 1272 هجری قمری چنین نقل می کند: «صبح زود برخاستیم و به دیوانخانه رسیدیم؛ هوا بسیار مطبوع و گرم و سالم بود، اندکی در صحن راه افتادیم، سپس رفتیم. به باغ میدان، عزیزالسلطان با ما بود، بعد برگشتیم، داخل شدیم، لباس پوشیدیم، بیرون آمدیم و رفتیم وضوخانه، ناهار خوردیم».

«سلام نوروزی» با وجود دندان درد در قبله علم

سپس از درد دندان خود یاد می کند و می نویسد: «دندان ما که چند روزی بود درد می کرد، حالا آنقدر محکم شده که بتوانیم غذا بخوریم، سپس به اتاق روشن آمدیم، لباس پوشیدیم و به موزه رفتیم، وزیران امور خارجه. “

این پادشاه قاجار خاطرات خود را اینگونه ادامه می دهد: «سپس مدتی در موزه گشتیم، خبر آوردند که سلام حضور دارد، برای سلام از موزه خارج شدیم، ظهیرالدوله و حاجب الدوله جلو بودند. عصای گل میخ دار جلو ما افسران نظامی و افراد دیگر هم بودیم با کمال شکوه و زیبایی رفتیم سلام تخت مرمری در تالار است رفتیم در سالن نشستیم لوازم سلام نهایی شد به جز قلیان که نبود به خاطر ماه رمضان بود، بقیه بود، عضدالدوله حضار است و باید حرف بزند، اما صدایش آنقدر ضعیف بود که نمی توانست بیرون بیاید، معلوم نبود از روزه بود یا نه مرض های دیگری داشت مجدالدوله و منشی الممالک هم مشغول تقسیم مملکت بودند جام های طلا هم فال بود ولی شربت نداشت سلام خیلی خوب و منظم بود وزیر امور خارجه به همراه همسر و فرزندانش سلام را از بالای وزارت امور خارجه مشاهده کردند که از آنجا می توانید سلام را ببینید.

ما تا به حال این همه شاهزاده ندیده بودیم!

او در این قسمت از خاطرات خود به جشن هایی که به مناسبت نوروز برگزار کرده است اشاره نکرده است، اما در خاطرات نوروز 1273 هجری قمری، یعنی یک سال بعد، که مصادف با ماه رمضان نیز بوده است، پس از بیان مطالبی که انجام داده است. انجام صبح دیتا می نویسد: «وارد موزه شدیم؛ مردم زیاد و گرما. رسیدیم و از وسط خط گذشتیم، نایب السلطان بود، عزیزالسلطان بود، شاهزادگان، آخوندها، وزرا بودند. و غیره نجم الملک آمد و گفت از قبل تحویل داده شده است، چه خوب که زودتر شاهی دادن را شروع کردیم، به آخوندهای امام جمعه و غیره پرداختیم و بعد به صدراعظم دادیم و به شاهزادگان گفتیم. بیا. این شاهزاده بود که آمد. تا پانصد شاهزاده آمدند و پول را گرفتند. ما تا به حال این همه شاهزاده را ندیده بودیم. سپس طبقه به طبقه رفتند و پول را گرفتند. ما تقریباً دو ساعت پرداخت کردیم.

پی نوشت: این قسمت از خاطرات ناصرالدین شاه با استفاده از کتاب «خاطرات ناصرالدین شاه قاجار از مجموعه انتشارات دکتر محمود افشار» نوشته شده است.

۲۷۲۱۱

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=238696

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.