افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 18 June , 2024
1

عملکرد معاونت زن ریاست جمهوری مانند صدقه است/ این معاون 32 سال است که در انجام وظایف خود کوتاهی می کند.

  • کد خبر : 234432
عملکرد معاونت زن ریاست جمهوری مانند صدقه است/ این معاون 32 سال است که در انجام وظایف خود کوتاهی می کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، انسیه خزعلی معاون اسلامی رئیس جمهور در امور زنان و خانواده که برای شرکت در شصت و هشتمین نشست کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل متحد رفت. NY سفر کرده است، در گفت و گو با نشریه آمریکایی نیوزویک گفت: ایران تلاش می کند حقوق تا حد امکان از زنان ایران […]

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، انسیه خزعلی معاون اسلامی رئیس جمهور در امور زنان و خانواده که برای شرکت در شصت و هشتمین نشست کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل متحد رفت. NY سفر کرده است، در گفت و گو با نشریه آمریکایی نیوزویک گفت: ایران تلاش می کند حقوق تا حد امکان از زنان ایران و سایر کشورها حمایت کنید.

وی همچنین گفت که ایران از مظلومان، حقوق زنان و بسیاری از مردم محروم دفاع و حمایت می کند.

در عین حال، بخشی از زنان جامعه و صاحب نظران این حوزه معتقدند که اقدامات نماینده تغییر محسوسی در زندگی آنها ایجاد نکرده و این نماینده اقدام خاصی برای بهبود وضعیت معیشتی این شهرستان انجام نداده است. بخش جامعه حالا به نظر می رسد مخالفت معاون رئیس جمهور با چنین سخنانی فقط سؤالاتی را در ذهن زنان ایجاد می کند که آن نقش ها چه بوده است که در زندگی خود نمی بینند.

معاون ریاست جمهوری 32 سال است که به وظایف خود عمل نکرده است

در همین رابطه توران ولی مراد مدیر شبکه زنان ایران در گفت و گو با رکنا در خصوص ابهامات دفتر زنان ریاست جمهوری گفت: تقریباً 32 سال از تاسیس دفتر زنان در نهاد ریاست جمهوری می گذرد. مهم ترین وظیفه این معاونت تهیه لوایح لازم برای بانوان متناسب با شرایط روز جامعه است. معاونت زنان این لوایح را از طریق کمیته های علمی و کارشناسی تهیه و سپس در دولت تصویب می کند، سپس این لوایح برای اجرا در مجلس تصویب می شود. اما این معاون 32 سال است که به وظایف خود عمل نکرده است.

دانشگاه ها پر از مطالعات و تحقیقاتی است که اجرا نمی شود

وی در ادامه تاکید کرد: دانشگاه های کشور مملو از کارهای مطالعاتی و پژوهشی است که اجرا نمی شود و در گوشه ای رها می شود، اگر بتوان از آنها برای پیشبرد اهداف دستگاه ها و رفع مشکلات کشور استفاده کرد. این معاونت حتی برنامه های عمرانی را هم در نظر نمی گیرد و اعمال نمی کند. مثلاً در برنامه ششم توسعه مقرر شده است که معاونت زنان باید برنامه جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را تهیه کند و سپس مجلس آن را تصویب کند. اما این کار انجام نشده است. حتی مجلس هم پیگیر چنین چیزی نبود. مجلس باید چیزی بخواهد تا دولت بتواند آن را انجام دهد.

زنان در نظام جمهوری اسلامی باید در چه مسیری حرکت کنند؟

توران ولی مراد با اشاره به اینکه با دو سوال اساسی مواجه هستیم گفت: زن در جمهوری اسلامی کیست؟ و زن باید در چه مسیری در این نظام حرکت کند؟ وقتی پاسخ این سوالات را بدانیم، می‌توانیم سیاست‌هایی در این زمینه تهیه کنیم. اکنون این موضوع در نظام جمهوری اسلامی اصلا مشخص نیست و دلیل آن اعمال قدرت توسط جریان های سیاسی است. مثلاً یک جریان وجود تبعیض علیه زنان را نمی پذیرد و گروه دیگر کاملاً برعکس است. در چنین شرایطی جریان دیگری به وجود می آید که کاملاً با غرب همسو شده و درگیری های جدی شکل می گیرد.

کسی که شما اذیتش کردید مرد جوانی است که در وسط خیابان صحبت می کند.

مدیر شبکه زنان ایران همچنین تاکید کرد: وجود این تضاد بین این دو مکتب که از امکانات کشور استفاده می کنند و چنین شرایط و شرایطی را در کشور ایجاد می کنند مشکلی را حل نمی کند. حوادث سال 1401 بی سر بودن زنان را نشان می دهد. در واقع مطالباتی در جامعه وجود دارد که وقتی مطرح می شود، رسانه های خارجی و سرویس های امنیتی و جاسوسی خارجی به چنین موضوعاتی بپردازند. در این شرایط، کسی که آسیب می بیند، جوانی است که در میدان و وسط خیابان ها برای بیان مطالباتش روی زمین است.

عملکرد معاونت زن مانند خیریه است

توران ولی مراد خاطرنشان کرد: بی سر بودن نماینده زن به این معناست که این مکان باید یک گروه متخصص برای بهبود شرایط زنان داشته باشد و تندروی و ترجیحات شخصی را به نظام تحمیل نکند. زیرا اینها به نام اسلام تمام می شود. هم در این دوره و هم در دوره های قبل، نمایندگان در سطح محلی کار می کنند و وقتی مهلت کارشان تمام می شود، دولت جدید می رسد و در نهایت همه آن برنامه ها روی زمین می ماند. در عوض معاونت زنان منطقاً و عقلاً نباید وارد امور اجرایی شود و بعد معلوم شود که خیریه عمل می کند که اصلاً در سطح ملی نیست.

بخش زنان طراحی سیستماتیک ندارد

وی همچنین گفت: از سوی دیگر قوانین درون خانواده نیز باید با توجه به هویتی که برای زنان تعریف شده تغییر و به روز شود. زنان حق رای و عقیده در سطح اجتماعی دارند. اما در خانه خودشان طبق قانون هیچ اختیار آشکاری ندارند. اکنون زنان برای رسیدن به حقوق خود قدم برمی دارند. مثلاً برای ایجاد امنیت اقتصادی برای خود مهریه را افزایش می دهند; از طرفی این باعث آسیب می شود. همه اینها به این دلیل است که دفتر زنان یک طراحی سیستماتیک ندارد. وقتی می گوییم جامعه متکثر 85 میلیونی است. یعنی فقط برای یک طیف خاص نیست.

مجلس باید نسبت به کارهایی که در حوزه زنان انجام نشده واکنش نشان دهد

اما مراد ادامه داد: مجلس نیز باید این سکوت را بشکند و نسبت به کارهایی که در حوزه زنان در دولت انجام نشده واکنش نشان دهد. مجلس در مقابل این اقدامات غیرمسئولانه سکوت کرده است. سوال پرسیدن در جلسات خصوصی پشت درهای بسته مجلس که به صلاح جامعه نیست.

وی در پایان با اشاره به اینکه نکته محوری موضوع این است که نماینده زن در هر دولتی نمی داند چه کار می کند و چه جایگاهی دارد، گفت: این نماینده باید راهبردی حرکت کند و دستگاه ها را فعال کند. نماینده زن در رأس راهگشایی برای زنان است و زمانی که این وظایف انجام نشد، به سمت کارهای جزئی که بر عهده وزارتخانه ها است می رود. تا زمانی که از فعالان مدنی، فعالان زنان، فعالان، کارشناسان، فرهیختگان و نخبگان علمی و حوزوی برای حل مشکلات این نماینده مجلس استفاده نشود، دولت و مجلس به حال خود رها می شوند و وضعیت به همین منوال خواهد بود. باید به گروه زنان مشکل گرا توجه شود.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=234432

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.