افزونه پارسی دیت را نصب کنید Sunday, 16 June , 2024
0

شناخت آنژیوکت و نحوه استفاده از آن / عوارض آنژیوکت + عکس

  • کد خبر : 256154
شناخت آنژیوکت و نحوه استفاده از آن / عوارض آنژیوکت + عکس

به گزارش رکنا، آنژیوکت این محصول با مفاهیم و نام های دیگری مانند برانول، کاتتر عروق محیطی، کاتتر وریدی و کانولای داخل وریدی شناخته می شود. در واقع، این یک وسیله پزشکی چند منظوره است که اغلب برای تزریق و دسترسی سریع داخل وریدی- عروقی استفاده می شود. دارای ساختاری متشکل از یک لوله انعطاف […]

به گزارش رکنا، آنژیوکت این محصول با مفاهیم و نام های دیگری مانند برانول، کاتتر عروق محیطی، کاتتر وریدی و کانولای داخل وریدی شناخته می شود. در واقع، این یک وسیله پزشکی چند منظوره است که اغلب برای تزریق و دسترسی سریع داخل وریدی- عروقی استفاده می شود. دارای ساختاری متشکل از یک لوله انعطاف پذیر کوچک (کاتتر) متصل به یک سوزن (سوزن) است که برای درمان داخل وریدی و تزریق وریدی طولانی مدت، نمونه گیری خون، تزریق با شدت بالا، همودیالیز، مایع درمانی یا تزریق دارو استفاده می شود. . و محلول های داخل وریدی بسته به منطقه مورد استفاده از 3 روز تا تقریباً یک ماه قابل استفاده است.

اجزای آنژیوکت

اجزای آن به شرح زیر است:

سوزن: سوزنی در قسمت بالایی آنژیوکت تعبیه شده است که به دلیل ظرافت زیاد و لبه تیز و برش V شکل، دسترسی بهتر و دقیق تری به رگ ها و آسیب و صدمات کمتری به بافت بدن می دهد. به دنبال آن کاهش درد و عفونت، به حداقل رساندن واکنش های آلرژیک بدن بیمار و البته بهبود سریعتر زخم به دنبال دارد.

کاتتر یا خط اصلی (Catheter): کاتتر یا خط اصلی در واقع همان لوله پلاستیکی انعطاف پذیری است که معمولاً از لوله پلی اورتان یا تفلون (FEP) ساخته می شود تا عملکرد داخلی طولانی مدت داشته باشد تا در برابر پیچش مقاوم باشد. یکی از مزایای کاتتر این است که اگر در داخل رگ باقی بماند، می توان آن را با اشعه ایکس تشخیص داد.

Angioket-samintebmehr.ir

بال های آن (بال): بال های انعطاف پذیر و تاشو آنژیوکت برای سهولت در نگه داشتن آنژیوکت، اتصال و تثبیت آن به بدن بیمار تعبیه می شود.

پوشش درگاه تزریق: دریچه یا دریچه تزریق برای تزریق دارو یکپارچه شده است که از پلی اتیلن ساخته شده است. رنگ این قطعه بر اساس استاندارد ISO10555 تعیین می شود.

گرفتن سوزن

اتاق برگشت خون (دوربین فلش بک): دوربین شفاف تعبیه شده در آن که بازگشت خون را نشان می دهد، رگ گیری صحیح را تضمین می کند و دسترسی به رگ ها و شریان ها را تایید می کند.

انواع آنژیوکت

مدل های مختلفی از آنژیوکت وجود دارد و هر مدل بسته به خاصیت استفاده از آن با یک رنگ مشخص می شود. بر این اساس آنژیوکت ها در هفت نوع مختلف (سایزهای 14-26) با رنگ های آنژیوکت نارنجی، خاکستری، سبز، صورتی، آبی، زرد و بنفش موجود می باشند. معمولاً درپوش رنگی آنژیوکت اندازه سوزن آنژیوکت را نشان می دهد. اعداد اندازه آنژیوسیت میزان عبور هزار میلی لیتر نمک را نشان می دهد. یعنی 16 هزار میلی لیتر آب نمک در 16 دقیقه از مقدار آنژیوکت عبور می کند. به همین دلیل، تعداد اندازه آنژیوکت با قطر کاتتر رابطه معکوس دارد. یعنی هر چه عدد سایز کوچکتر باشد، قطر کاتتر بیشتر می شود. انواع آنژیوکت در زیر بیاموزید.

آنژیوکت نارنجی: در واقع آنژیوکت نارنجی سایز 14 ضخیم ترین نوع آن است. آنژیوکت نارنجی به دلیل قطر زیاد و درد ناشی از آن فقط برای بزرگسالان مناسب است. آنژیوکت سایز 14 معمولاً برای تزریق مقادیر زیادی محلول ویسکوز، مایعات یا کلوئیدهای با غلظت بالا استفاده می شود. آنژیوکت نارنجی یک گزینه بسیار مناسب برای انتقال خون به بزرگسالان است. طول سوزن آنژیوکت نارنجی نیاز به قرار دادن عمیق در رگ بیمار دارد و در نتیجه دردناک تر است.

آنژیوسیت نارنجی

آنژیوکت خاکستری: اندازه آن خاکستری شماره 16 است و دومین آنژیوکت ضخیم است. آن پرتقال برای انتقال خون و مواد برای پنوموتوراکس استفاده می شود. طول سوزن این نوع آنژیوکت 50 میلی متر است و نیاز به قرار دادن عمیق در ورید بیمار دارد. بنابراین، موهای خاکستری تا حدودی دردناک در نظر گرفته می شود و برای بزرگسالان مناسب است.

آنژیوسیت خاکستری

آنژیوکت سبز: آنژیوکت سبز سایز 18 برای استفاده در اتاق عمل مناسب است. اگرچه قطر سبز آن کمتر از قطر آنژیوکت های نارنجی و خاکستری است، اما هنوز برای کودکان و خردسالان مناسب نیست و مربوط به بزرگسالان است زیرا قرار دادن آن همچنان دردناک است.

آنژیوسیت سبز

آنژیوکت صورتی: آنژیوکت صورتی با سایز 20 بزرگترین سایز آنژیوکت است که برای افراد نابالغ و افراد با رگ های نازک مناسب است. اگرچه برای بزرگسالان نیز مناسب است. آنژیوکت با این اندازه برای تزریق وریدی و انتقال خون ایده آل است و همچنین برای تزریق دارو و موارد اورژانسی استفاده می شود. اما کاربرد اصلی آن در سرم درمانی و تزریق داروهای بیمارستانی است.

آنژیوسیت صورتی

آنژیوکت آبی: آنژیوکت آبی سایز 22 (1000 میلی لیتر آب نمک را در 22 دقیقه عبور می دهد) با قطر داخلی 0.6 میلی متر و قطر بیرونی 0.9 میلی متر، برای افراد با آستانه تحمل درد پایین مانند بزرگسالان، نوجوانان و … مناسب برای افراد مسن این نوع در انتقال خون استفاده نمی شود، اما تزریق وریدی با جریان متوسط ​​با استفاده از آب قابل انجام است.

آنژیوسیت آبی

آنژیوکت زرد: آنژیوکت سایز 24 یک آنژیوکت نازک و مناسب برای کودکان و بزرگسالان محسوب می شود. آنژیوکت زرد اجازه می دهد تا جریان کمی از مایع عبور کند و بنابراین بیشتر برای انتقال داروها و مایعات استفاده می شود تا تزریق مستقیم.

آنژیوسیت زرد

آنژیوکت بنفش: بنفش سایز 26 ظریف ترین نوع مورد استفاده برای نوزادان است. در واقع بیشترین استفاده از رنگ بنفش در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) است.

آنژیوسیت بنفش

تفاوت بین آنژیوکت صورتی و سوزن پروانه ای؟

سوزن پروانه ای، پوست سر پروانه یا ورید سر یک وسیله پزشکی است که برای تزریق داخل وریدی یا نمونه گیری خون استفاده می شود. سوزن پروانه دارای دو بال کوچک شبیه به بال پروانه است. سوزن چاقوی جراحی یا پروانه ای 4 مدل (21 گیج با رنگ سبز، گیج 22 با رنگ مشکی، گیج 23 با رنگ آبی، گیج 24 با رنگ نارنجی) وجود دارد. هر چه سن فرد کمتر باشد، قطر کوچکتر یا سوزن های همان سنج استفاده می شود.

تزریق آنژیوکت

در واقع سوزن پروانه ای از نظر کاربرد بسیار شبیه آنژیوکت است. اما تفاوت هایی نیز وجود دارد. علاوه بر این که ظاهر، اجزا، اندازه و مدل با سوزن های پروانه ای متفاوت است، باید توجه داشت که آنژیوکت برای تزریق طولانی مدت مناسب است، اما اسکالپ ون برای افراد در هر سنی و برای اهداف کوتاه مدت استفاده می شود . تحقیقات انجام شده در سال 2016 نشان داد که استفاده از سوزن پروانه ای میزان از دست دادن خون را در هنگام خونگیری در مقایسه با کاتتر آنژیوکوت یا وریدی کاهش می دهد.

چگونه از آن استفاده کنیم؟

استفاده از آن، مانند هر وسیله پزشکی دیگر، باید توسط پرسنل پزشکی، درمانی یا افراد آموزش دیده انجام شود. نحوه استفاده از Angioket به شرح زیر است؛

قبل از استفاده باید از دستکش استریل استفاده کنید.

سپس ابتدا باید محل تزریق انتخاب شود و محل کار آنژیوکت روی بدن بیمار به خوبی با گاز الکلی استریل شود.

آن را از بسته خارج کرده و پوشش محافظ را از سوزن جدا کنید.

برای پیدا کردن رگ مناسب از یک تورنیکت استفاده کنید. تورنیکه باید در فاصله 20-15 سانتی متری محل مورد نظر محکم بسته شود تا جریان خون وریدی کاهش یابد اما جریان خون شریانی متوقف نشود. در این مرحله بیمار باید مدام مشت خود را باز و بسته کند.

نوک سوزن باید کج شود و به آرامی وارد سیاهرگ هدف شود. باید در نظر داشت که رگ انتخابی باید در فاصله مناسبی از مفاصل باشد.

به محض مشاهده خون در محفظه مشاهده خون، تورنیکت را باز کنید.

اکنون سوزن باید کشیده شود و کاتتر تا باله های آن وارد ورید شود.

در مرحله بعد برای محکم کردن کاتتر در ورید از چسب کاغذی روی باله ها استفاده کنید.

زمان تهویه و سپس اتصال IV به آنژیوکت است.

در صورت نیاز به تزریق دارو، دریچه یا پورت تزریق را باز کرده و دارو را تزریق کنید.

بهتر است تاریخ نصب آن را روی کاغذ چسب پانسمان بنویسید تا در زمان مناسب تعویض شود.

نکات: برای اطمینان از نصب صحیح، می توانید از سرم نمکی استفاده کنید. لازم به ذکر است که هر گونه درد، تورم یا قرمزی نشان دهنده عدم قرارگیری صحیح آن خواهد بود و مراحل فوق باید مجدداً تکرار شوند. لازم به ذکر است که یک دستگاه یکبار مصرف است و نباید بیش از 48 ساعت از آن استفاده کرد و در صورت نیاز به زمان بیشتر باید تعویض شود مگر در مواردی که پزشک اجازه نگهداری آن را به مدت 72 ساعت می دهد.

علت درد آنژیوکت چیست؟

همانطور که گفته شد بسته به اندازه و درجه دارای انواع مختلفی می باشد. هرچه اندازه آن کوچکتر باشد، سوزن ضخیم تر است و بدیهی است که سوزن ضخیم تر، درد بیشتری خواهد داشت.

عوارض آنژیوکت

آنژیوکت مانند سایر تجهیزات پزشکی می تواند عوارض جانبی داشته باشد. شامل عوارض آنژیوکت می توان گفت قرار دادن آن در رگ دردناک است و می تواند باعث ترس و اضطراب بیمار شود. احساس ترس و استرس باعث انقباض بدن و منقبض شدن رگ‌ها می‌شود که باعث می‌شود بیمار هنگام گذاشتن آن درد بیشتری احساس کند. بنابراین توصیه می شود افرادی که ترس و اضطراب دارند قبل از مصرف از بی حس کننده های موضعی استفاده کنند. این می تواند به کاهش درد کمک کند. از دیگر عوارض آنژیوکت می توان گفت که مصرف نادرست آن باعث عفونت، پارگی قسمتی از ورید و نشت دارو یا سرم، آمبولی هوا یا خونریزی می شود که می تواند باعث هماتوم شود.

منبع: ثمین طب

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=256154

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.