افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 21 May , 2024
0

سیاست یکسان سازی نرخ ارز راه حلی برای جلوگیری از سفته بازی است

  • کد خبر : 237967
سیاست یکسان سازی نرخ ارز راه حلی برای جلوگیری از سفته بازی است

مدیرکل سابق بانک صادرات چندنوعی بودن ارز در کشور را تشدید کننده فرار سرمایه و سفته بازی عنوان کرد و گفت: یکسان سازی نرخ ارز مناسب ترین راهکار برای جلوگیری از سفته بازی در بازار ارز است. بهاءالدین حسینی هاشمی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به سیاست های پولی و مالی بانک مرکزی […]

مدیرکل سابق بانک صادرات چندنوعی بودن ارز در کشور را تشدید کننده فرار سرمایه و سفته بازی عنوان کرد و گفت: یکسان سازی نرخ ارز مناسب ترین راهکار برای جلوگیری از سفته بازی در بازار ارز است.

بهاءالدین حسینی هاشمی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به سیاست های پولی و مالی بانک مرکزی طی سال های گذشته، اظهار کرد: به گفته اکثر کارشناسان در دوره های اخیر، بانک مرکزی سیاست واحد پولی نداشته و به ثبات خود ادامه می دهد. نرخ ارز اما سیاست تثبیت نرخ ارز در شرایط تحریم ممکن است دشوار باشد، زیرا به دلیل وجود تورم، تثبیت دائمی نرخ ارز منجر به خروج سرمایه می شود.

حسینی هاشمی با بیان اینکه باید بین نرخ ارزها تعادل برقرار شود، اظهار داشت: اگر نرخ ارز به درستی تعدیل نشود، پول خوب پول بد را از چرخه خارج می کند. به عبارت دیگر، اگر نرخ دلار و ریال بر اساس قدرت خرید ارزها تعدیل نشود و بین نرخ های مبادله ای تعادلی وجود نداشته باشد یا نرخ مبادله ای کمتر از نرخ واقعی آن باشد، ارزهای خارجی خارج می شوند. کشور.

وی افزود: با این وضعیت دولت با دو مشکل مواجه است. چالش اول کمبود ارز برای دولت است و در چالش دوم دولت با تقاضاهای کاذب ارزی مواجه است. یعنی هرکسی که بتواند هر مقدار ارز دریافت کند آن ارز را می خرد.

این کارشناس بانکی ادامه داد: امروز بخشی از سود حاصل از تجارت به جای سودآوری از طریق تولید و تجارت به سفته بازی رفته و بسیاری با دریافت ارز از دولت سود می برند که این امر باعث افزایش تقاضا برای ارز با نرخ ارز دولتی می شود. دولت با کسری منابع ارزی.

مبادلات ارزی نامناسب انجام ندهید.

حسینی هاشمی با تاکید بر پرهیز از تکرار برخی سیاست‌های پولی نادرست، گفت: در حالی که در مقاطع مختلف با برخی سیاست‌های نادرست مانند با تخصیص 2000 دلار به ازای هر کد ملی، این منابع ارزی که باید به تامین کالاهای اساسی اختصاص یابد به بخش‌های غیرضروری و غیرمولد منتقل می‌شود.

تاخیر ارز چند نرخی

وی ادامه داد: مهمترین راه حل برای ایجاد بازار سالم، یکسان سازی نرخ ارز است و باید بررسی کنیم که کدام بخش ها منبع کسری بودجه هستند. به عنوان مثال دولت برای تامین حقوق موسسات و وزارتخانه ها مانند آموزش و پرورش، بهداشت و جهاد کشاورزی به منابع مالی نیاز دارد. در صورت عدم یکسان سازی نرخ ارز، دولت برای تامین مالی دستگاه ها باید از بانک مرکزی وام بگیرد و مطالبات پیمانکاران با تاخیر پرداخت می شود و در نتیجه پیمانکاران نمی توانند مطالبات بانک ها را پرداخت کنند. . به موقع و در نهایت بانک ها ناراضی خواهند شد.

مدیرعامل سابق بانک صادرات ایران با اشاره به وجود تحریم های بین المللی گفت: البته نباید عامل تحریم و شرایط تورمی را نادیده گرفت. اگر مشکل تحریم نبود، بسیاری از فعالان اقتصادی و تجار منابع خود را از طریق بانک های کشورهای خارجی تامین می کردند. اما امروزه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی غیر از بانک مرکزی نمی توانند منابع پولی مورد نیاز خود را تامین کنند.

افزایش نرخ سود باید به تدریج انجام شود.

حسینی هاشمی با بیان اینکه سیاست پولی بانک مرکزی مستلزم برنامه ریزی بلندمدت است تا برنامه های یکباره، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی با یک سیاست عجولانه، گواهی سپرده را با نرخ بالا منتشر و عرضه می کند و باعث افزایش نرخ سود ارز می شود. در همان زمان، که انتظارات از سود و علاقه را در جامعه افزایش می دهد.

وی بیان کرد: سیاست پولی سیاستی است که درازمدت و حتی چندین سال به طول می انجامد و افزایش نرخ سود بانکی باید به تدریج و در مدت زمان طولانی اتخاذ شود تا به آرامی جریان وجوه سپرده به سمت سپرده های بلند مدت حرکت کند. بنابراین سیاست افزایش نرخ سود سپرده ها باید به تدریج و در یک بازی زمانی حداقل یک ساله اتخاذ شود و اتخاذ این تصمیمات در دوره های کوتاه مدت در شرایط تورمی تبعات منفی بیشتری دارد و جبران این موارد سیاست ها نیز زمان می برد.

یکسان سازی نرخ ارز عاملی است که سفته بازی را از بین می برد.

این کارشناس بانکی ضمن تاکید بر لزوم یکسان سازی نرخ ارز، تصریح کرد: در صورت اتخاذ یکسان سازی نرخ ارز، تمامی مطالبات واهی دریافت ارز از بین می رود. چرا که دسترسی به دریافت ارز با نرخ متفاوت از بین می رود و یک بار برای همیشه زمینه سفته بازی در این زمینه از بین می رود و حتی ممکن است تقاضا برای ارز بین 20 تا 30 درصد کاهش یابد که می تواند راه حلی برای آن باشد. زمان طولانی.

حسینی هاشمی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر یکسان سازی نرخ ارز می تواند زمینه ساز رقابت سالم اقتصادی باشد. تمامی تولیدکنندگان، بنگاه های تولیدی کوچک و تجار اقتصادی به ارز دولتی دسترسی ندارند و در شرایط بازار آزاد نمی توانند در رقابت سالم اقتصادی شرکت کنند. در این شرایط واحدهای کوچک و متوسط ​​از بین خواهند رفت و در صورت اتخاذ سیاست یکسان سازی نرخ ارز، قطعاً بسیاری از واحدهای تولیدی کوچک در شرایط رقابت برابر اقتصادی می توانند فعالیت کنند.

وی گفت: اگر نرخ ارز یکسان نباشد، واردات افزایش می یابد. به عبارت دیگر می توان میزان واردات اعلام شده توسط واردکنندگان را به اشتباه انداخت. از سوی دیگر ممکن است صادرات کاهش یابد. یعنی صادرکنندگان باید کالاهای بیشتری صادر کنند و برای کاهش مبلغ قراردادهای ارزی خود باید به آمار واقعی میزان صادرات بی توجهی شود و در نهایت کالاهای بیشتری صادر شود، یعنی ارز بیشتری صادر شده است. از طریق صادرات کالا از کشور خارج می شود.

مدیرعامل اسبق بانک صادرات ایران با اشاره به جنبه های مثبت یکسان سازی نرخ ارز برای پرهیز از واسطه گری در بازار ارز، گفت: در صورت اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز، کاهش تقاضا، انتظار دوره تخصیص ارز است. کاهش می یابد و فعالیت معامله گران محدود می شود و در نهایت نمی توانند بازار ارز را مختل کنند.

حسینی هاشمی در پایان هشدار داد: بسیاری از سرمایه گذاری های انجام شده در خارج از کشور توسط برخی سرمایه گذاران ایرانی به دلیل تفاوت نرخ ارز در تمام دوره های گذشته بوده است. زیرا خروج این وجوه از کشور به دلیل دسترسی به ارز دولتی ارزان بوده است.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=237967

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.