افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 21 May , 2024
0

دانشمندان امیدوارند با تحقیق در اندام های موجود در فضا، سرطان را درمان کنند

  • کد خبر : 230197
دانشمندان امیدوارند با تحقیق در اندام های موجود در فضا، سرطان را درمان کنند

ارگانیسم ها نسخه های کوچک و ساده شده اندام های انسان هستند که به صورت سه بعدی در آزمایشگاه تولید می شوند و با منشا یک یا چند سلول بنیادی جنینی یا سلول های بنیادی پرتوان القایی، می توان آنها را در یک محیط کشت سه بعدی سازماندهی کرد. دانشمندان اغلب از این مدل های […]

ارگانیسم ها نسخه های کوچک و ساده شده اندام های انسان هستند که به صورت سه بعدی در آزمایشگاه تولید می شوند و با منشا یک یا چند سلول بنیادی جنینی یا سلول های بنیادی پرتوان القایی، می توان آنها را در یک محیط کشت سه بعدی سازماندهی کرد. دانشمندان اغلب از این مدل های سه بعدی از بافت های انسانی برای آزمایش داروها استفاده می کنند.

LiveScience گزارشی در مورد این موضوع منتشر کرد، موضوعی که زمانی شبیه علمی تخیلی به نظر می رسید، اکنون یک بحث عملی نسبتاً جدید در تحقیقات است که ممکن است به یک کشف مهم منجر شود.

از قلب‌های کوچک تپنده گرفته تا مغزهای کوچک، این به اصطلاح ارگانوئیدها که از سلول‌های بنیادی انسان ساخته شده‌اند، دانشمندان را به جهشی بزرگ در علم امیدوار کرده است. برخلاف روش‌های قبلی آزمایش حیوانات مانند موش یا میمون، پروتزها به دانشمندان اجازه می‌دهند تا پیچیدگی‌های منحصربه‌فرد اندام‌های انسان را با دقت بیشتری بازسازی کنند. این اندام‌های میکروآزمایشگاهی می‌توانند به دانشمندان کمک کنند تا بفهمند کدام داروها واقعاً در انسان کار می‌کنند و کدام‌ها نه. این روش می تواند سرعت کشف داروهای جدید را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

از سال 2019، مدل‌های کوچکی از اندام‌های بدن انسان از جمله مغز، قلب و سینه‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی رشد کرده‌اند و سوالی که ممکن است در اینجا مطرح شود این است که چرا دانشمندان این کار را در فضا انجام می‌دهند؟

یکی از دلایل ممکن است این باشد که محیط خشن فضا می تواند به دانشمندان کمک کند تا به راحتی پیری و اختلالات مرتبط با آن را که بر انسان های روی زمین تأثیر می گذارد، مطالعه کنند.

آلیسون موتری، استاد اطفال در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، سال هاست که سلول های بنیادی انسانی را با هدف توسعه اندام های مغزی که به عنوان مدلی برای بیماری های مختلف عمل می کنند، به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستد. دانشمندان می گویند اختلالاتی مانند آلزایمر یک شبه اتفاق نمی افتد و ممکن است چندین دهه طول بکشد تا این اختلال در فرد ایجاد شود. به گفته دانشمندان، مطالعات نشان می دهد که ریزگرانش در فضا می تواند روند پیری سلول ها را تسریع کند. بنابراین، با بررسی اندام های مغزی در شرایط ریزگرانش، می توانند تعیین کنند که تغییرات مرتبط با افزایش سن در انسان چگونه رخ می دهد. این به طراحی درمان هایی برای جلوگیری از چنین اختلالات و بیماری ها کمک می کند.

برای مدل سازی پیری مغز، دانشمندان مواد شیمیایی خاصی را به سلول های عصبی موجود در ظروف آزمایشگاهی اضافه می کنند. با این حال، موتری به LiveScience می‌گوید که مغز یک شبه پیر نمی‌شود و این آزمایش‌ها نشان نمی‌دهند که دقیقاً با افزایش سن چه اتفاقی در بدن می‌افتد.

تحقیقات این تیم در زمینه اندامک ها از مطالعه دوقلو ناسا الهام گرفته شده است. در آن آزمایش، فضانورد اسکات کلی به مدت یک سال به فضا سفر کرد در حالی که برادر دوقلویش، مارک، روی زمین ماند. زمانی که اسکات از فضا به زمین بازگشت، علائمی از زوال شناختی در مقایسه با برادرش نشان داد. برای مثال، یادگیری و به خاطر سپردن چیزها نسبت به برادرش سخت‌تر بود. به گفته موتری، مشخص نیست که چرا او این علائم را داشته است، اما یک نظریه می تواند این باشد که گرانش میکرو فعالیت آنزیمی به نام تلومراز را کاهش می دهد.

طول تلومر در طول هر تقسیم سلولی به دلیل مشکل پایانه همانندسازی کاهش می یابد و باعث توقف چرخه سلولی می شود. به همین دلیل، تلومرها به عنوان یک ساعت داخلی عمل می کنند که تعداد تقسیمات سلولی را کنترل می کند. تلومراز در واقع یک آنزیم ریبونوکلئوپروتئین با فعالیت رونویسی معکوس است که این مشکل را حل می کند.

به دلیل ارتباط تلومرها با پیری، برخی از دانشمندان معتقدند که افزایش طول تلومر ممکن است در مبارزه با پیری و افزایش طول عمر انسان موثر باشد. تیم تحقیقاتی می‌گوید موجوداتی که زودتر به زمین بازگشته‌اند، نشانه‌هایی از پیری سریع را نشان می‌دهند. علاوه بر این، ارگانوئیدهای مغزی برخی از ویژگی‌های بیماری‌های مغزی و عصبی از جمله دژنراسیون و استرس سلولی را نشان می‌دهند که معمولاً در تعدادی از بیماری‌ها مشاهده می‌شود. این به محققان اجازه می دهد تا گزینه های دارویی جدید را برای درمان این بیماری ها آزمایش کنند.

به گفته موتری، اولین مقاله گزارشی از اولین داروی کشف شده در فضا برای بیماری های مغزی خواهد بود. با این حال، دانشمندان می گویند تاریخ دقیق پرتاب هنوز تایید نشده است.

تومورهای کوچک در فضا
تحقیقات دوگانه ناسا همچنین الهام بخش تیم تحقیقاتی دیگری در دانشگاه کالیفرنیا به رهبری دکتر کاتریونا جیمیسون برای توسعه موجودات در فضا شد. با این تفاوت که این بار نه مغزهای کوچک بلکه تومورهای کوچکی به فضا فرستاده شد.

در مورد اسکات کلی، زمانی که او به زمین بازگشت، مشخص شد که نشانه هایی از تلومرهای کوتاه شده، آسیب DNA و مولکول های پیام رسان در خون او ظاهر شد. که ژن های خاصی را فعال می کند که به سلول های سرطانی اجازه رشد و گسترش می دهد.

جیمیسون به LiveScience می گوید که این نشان می دهد که شرایط استرس زا در فضا می تواند به نوعی رشد سرطان را تحریک کند، بنابراین این تحقیق می تواند مدل خوبی برای بررسی چگونگی گسترش سرطان باشد.

این تیم کار را با ارسال سلول های بنیادی خون به فضا آغاز کرد و تنها پس از یک ماه، سلول ها نشانه هایی از پاکسازی جهش های ژنتیکی مرتبط با سرطان را نشان دادند. این تغییرات با رشد و تقسیم غیرطبیعی سلول همراه بود. محققان سپس چندین مدل تومور ارگانوتیپی از لوسمی، سرطان روده بزرگ و سرطان سینه را با کاوشگر فضایی خصوصی Axiom 1 به فضا فرستادند. سلول‌های ارگانوئیدی همچنین ژنی به نام ADAR1 را فعال کردند که آنزیمی را رمزگذاری می‌کند که به گفته دانشمندان باعث سرطان می‌شود. تکثیر کردن.

در یک آزمایش جداگانه، این تیم تحقیقاتی دریافتند که دو داروی مهارکننده EDAR1، فدراتینیب و ریبیکسینیب نیز می‌توانند رشد تومورهای کوچک را کاهش دهند.

به عنوان بخشی از آخرین پرتاب محموله خود به ایستگاه فضایی بین المللی، تیم تحقیقاتی در حال آزمایش روشی برای بررسی پتانسیل کشتن سرطان این داروها در اندام های تومور سرطان سینه هستند.

آینده موجودات در فضا
دانشمندان می گویند این تحقیق می تواند به افرادی که در پروازهای فضایی تجاری هستند کمک کند تا از صدمات احتمالی در طول سفرهای فضایی جلوگیری کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است قبل از رفتن به فضا از داروها برای محافظت از سلول های بنیادی خون خود در برابر سرطانی شدن استفاده کنند.

دانشمندان قصد دارند با تکیه بر اکتشافات خود در فضا، آزمایشات بالینی داروی rebixinib را در اواخر سال 2024 برای مبارزه با میلوفیبروز، سرطان خونی که بر مغز استخوان تأثیر می گذارد، آغاز کنند.

در همین زمینه، محققان دانشکده داروسازی دانشگاه واشنگتن در حال بررسی چگونگی تأثیر محیط فضا بر کلیه ها هستند.

به گفته این محققان، امروزه می توانیم چیزهایی را از فضا بیاموزیم که می تواند به ما در درمان بیماری های روی زمین کمک کند.

به گفته محققان، رشد موجودات زنده در ایستگاه فضایی بین المللی با انجام این کار در زمین بسیار متفاوت است. به گفته آنها، در این آزمایش ها میزان تجهیزات آزمایشگاهی در دسترس دانشمندان محدود است و همیشه این خطر وجود دارد که پرتاب موشک در آخرین لحظه لغو شود.

دانشمندان می گویند بازگشت اعضای بدن به زمین نیز می تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا محموله های حمل شده توسط فضاپیماها اغلب به اقیانوس ختم می شود. با این حال، کارشناسان امیدوارند از این اندام ها برای گسترش مرزهای دانش پزشکی استفاده کنند.

جیمیسون خاطرنشان می‌کند که از این تحقیق پیشگامانه هیجان‌زده است و می‌گوید که این یک نقطه عطف در تحقیقات سرطان است و “ما کلید خاموش کردن سرطان را پیدا کرده‌ایم.”

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=230197

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.