افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 21 May , 2024
0

خداحافظی، تغییرات و غیبت در سال درخشان 20 ساله ووشو

  • کد خبر : 238133
خداحافظی، تغییرات و غیبت در سال درخشان 20 ساله ووشو

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیمبدون شک سال 1402 یکی از مهم ترین سال های ووشو در فعالیت 20 ساله ورزش ایران بود. سالی که با احیای مجدد این رشته در بازی های آسیایی همراه بود و در کنار آن کوراش با حضور در بازی های آسیایی، جهانی و آسیایی اتفاقات تلخ و شیرینی را […]

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیمبدون شک سال 1402 یکی از مهم ترین سال های ووشو در فعالیت 20 ساله ورزش ایران بود. سالی که با احیای مجدد این رشته در بازی های آسیایی همراه بود و در کنار آن کوراش با حضور در بازی های آسیایی، جهانی و آسیایی اتفاقات تلخ و شیرینی را نیز تجربه کرد. تغییرات و تحولات پایان سال در کادرفنی، کسب مکان های بین المللی، حاشیه های دوپینگ ورزشکاران، عدم صدور روادید برای مسابقات جهانی از دیگر اتفاقات قابل توجه سال گذشته در این حوزه بود که در این زمینه به دنبال جهت گیری هستیم. گزارش.

ووشو، دومین فدراسیون موفق در هانگژو

مهم ترین رویداد فدراسیون ووشو در سال گذشته حضور در بازی های آسیایی 2022 هانگژو بود. با توجه به عملکرد ووشو در بازی های آسیایی اخیر، انتظارات از این رشته نیز طبیعتا در این دوره بالا بود. شرکت کوراش که در 4 سال گذشته دوست جدید خانواده ووشو بوده نیز نقش برجسته ای در بالا بردن توقعات آنها داشته است.

ووشو و کوراش با کسب 3 مدال طلا، 7 نقره و 2 برنز در هانگژو پس از کشتی به عنوان دومین فدراسیون موفق ورزشی کشور معرفی شد. ووشو در رقابت‌های کاوشگر بازی‌های آسیایی هانگژو به رکورد ۱۰۰ درصد مدال دست یافت.

در این رقابت ها یوسف صبری و افشین سلیمی طلا گرفتند، محسن محمد سیفی پس از کسب سه مدال طلا در دوره های قبل، برای اولین بار ناکامی را تجربه کرد و به مدال نقره رسید. الهه منصوریان در چهارمین حضور خود در بازی های آسیایی سومین نقره و چهارمی خود را در این رقابت ها کسب کرد. شجاع پناهی نیز با غلبه بر نماینده چین به مدال نقره دست یافت. شهربانو منصوریان تنها برنز ساندا در هانگژو بود.

در کوراش صادق آذرنگ با کسب دومین طلای این رشته پس از الیاس علی اکبری در تاریخ بازی های آسیایی به مدال طلا دست یافت. مجید وحید بریمانلو نیز در این مسابقات به مدال نقره دست یافت. بانوان کوراشکار نیز در هانگژو عملکرد بسیار خوبی داشتند و دانیا آقایی و زهرا باقری مدال نقره و ملیکا امیدند به مدال برنز دست یافتند.

زهرا کیانی همانند دوره قبل تنها دارنده مدال تالو کشورمان در هانگژو بود که توانست مدال نقره دوره قبل خود را تکرار کند.

ایران در مسابقات جهانی غایب است

غیبت تیم ملی ایران در مسابقات ووشوی قهرمانی بزرگسالان جهان در تگزاس آمریکا یکی از بزرگترین اتفاقات ووشوی سال گذشته بود. در حالی که نمایندگان کشورمان امیدوار بودند در معتبرترین رویداد پس از دوران کرونا بار دیگر مهارت خود را در این زمینه به نمایش بگذارند، اما کوتاهی میزبان در صدور روادید این امر را میسر نکرد. اتفاقی که باعث شد مسابقات جهانی این دوره به دلیل عدم حضور یکی از قدرت های برتر دنیا در سطح پایین تری نسبت به دوره های قبل برگزار شود.

اعتراض ایران به این اتفاق باعث شد تا فدراسیون جهانی تصمیم بگیرد مسابقات انتخابی جام جهانی امسال را برگزار کند. رویدادی که با حضور کشورهایی که موفق به حضور در جام جهانی نشدند در چین برگزار می شود تا این کشورها نیز فرصت حضور در جام جهانی را پیدا کنند.

نایب قهرمان ووشوی نوجوانان ایران در آسیا

سال گذشته مسابقات ووشوی رده سنی آسیا در ماکائو برگزار شد و ملی پوشان کشورمان با 14 ورزشکار در این مسابقات شرکت کردند. مسافت و نبود پروازهای مستقیم به ماکائو باعث شد تا فدراسیون ووشو تصمیم به اعزام کاروان کیف به این رویداد بگیرد. در نهایت نمایندگان کشورمان در رشته ساندا با کسب 5 مدال طلا، یک نقره و دو برنز در مجموع پس از چین و ماکائو بر سکوی سوم آسیا قرار گرفتند.

ووشو، ووشو ایران، فدراسیون ووشوی ایران،

دو چهره متفاوت کوراش در آسیا و جهان

کوراش سال گذشته مسابقات آسیایی و جهانی خود را تجربه کرد که حاصل آن دو نتیجه متفاوت بود. ابتدا در اردیبهشت ماه سال گذشته نمایندگان کشورمان در مسابقات آسیایی کوراش در هانگژو چین شرکت کردند و با کسب 2 مدال طلا، 4 نقره و 2 برنز پس از ازبکستان و قرقیزستان در رده سوم قاره کهن قرار گرفتند. در رده مردان تیم کشورمان با کسب 2 مدال طلا و 2 نقره پس از ازبکستان در جایگاه دوم قرار گرفت و در رده بانوان نیز تیم کشورمان با 2 نقره و 2 مدال برنز مقام چهارم را به خود اختصاص داد.

با وجود عملکرد قابل قبول کوراش در مسابقات قهرمانی آسیا، این رشته نتوانست انتظارات را در مسابقات جهانی برآورده کند و در جایگاه ششم قرار گرفت که به هیچ وجه شایسته کوراش نیست. نتیجه ای که امیر صدیقی رئیس فدراسیون ووشو را راضی نکرد و او از بیشترین انتظارات فدراسیون در این زمینه گفت. گفته می شد در ششمین دوره مسابقات جهانی کوراش تغییر ترکیب تیمی و جوانان و همچنین زمان کوتاه آماده سازی پس از بازی های آسیایی تاثیرگذار نبود اما همچنان انتظارات از این رشته بیشتر بود.

نمایندگان کوراش کشورمان در مسابقات جهانی 11 مدال (5 نقره و 6 برنز) کسب کردند اما عدم کسب مدال طلا آنها را پشت سر ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، ویتنام و جمهوری دومینیکن قرار داد.

ووشو، ووشو ایران، فدراسیون ووشوی ایران،

وداع با الهه منصوریان عالم قهرمانی

خداحافظی الهه منصوریان از مسابقات قهرمانی جهان از دیگر اتفاقات مهم این عرصه در سال گذشته بود. الهه منصوریان موفق‌ترین بانوی سوندا ایران در سال‌های اخیر بود و با کسب ۳ مدال نقره و یک برنز در بازی‌های آسیایی و ۳ مدال طلا، یک مدال نقره و یک برنز جهان، نقش برجسته‌ای در این موفقیت داشت. از این رشته

منصوریان آخرین مبارزه خود را پس از بازی های آسیایی و در هفته پایانی لیگ برتر ووشوی بانوان انجام داد تا در روز قهرمانی در سپاهان با قهرمان جهان خداحافظی کند. منصوریان همچون سال های گذشته هدایت سپاهان را در لیگ برتر برعهده داشت و این بار قهرمان شد.

ووشو، ووشو ایران، فدراسیون ووشوی ایران،

پایان همکاری اوجاقی و طهماسبی با تیم های ملی ووشو

تغییر و تحول تیم ملی ووشوی بزرگسالان در روزهای پایانی سال از دیگر اتفاقات مهم ووشو در سال گذشته بود. امیر اوجاقی و راضیه طهماسبی سرمربیان تیم های ملی ساندا کشورمان پس از چندین سال همکاری با ملی پوشان مجتمع فنی جدا، علی شیره آقایی و الهه منصوریان جایگزین این نفرات شدند.

فدراسیون ووشو تغییر سیاست و چشم انداز تداوم موفقیت تیم های ملی در سال های آینده را دلیل جدایی این نفرات عنوان کرد اما به نظر می رسد شکست نمایندگان ساندا ایران مقابل نمایندگان چین در همه رویدادها سال گذشته بدون تأثیر بر این تصمیم نبود.

ووشو، ووشو ایران، فدراسیون ووشوی ایران،

دوپینگ حاشیه ای کوراش

یکی از بزرگترین مشکلات فدراسیون ووشو در سال گذشته، ماجرای مثبت شدن تست دوپینگ اعضای تیم ملی کوراش بود. ابتدا قبل از بازی های آسیایی تست دوپینگ داخلی محمد محمدی بریمانلو و جواد مرادی مثبت شد و ملیکا امیدند به دلیل مثبت شدن تست دوپینگ مدال برنز بازی های آسیایی خود را از دست داد. قبل از مسابقات جهانی مشخص شد که کنترل ضد دوپینگ دو ملی پوش دیگر کشورمان مثبت شده است.

فدراسیون ووشو مصمم به مبارزه با دوپینگ و انجام تست های مختلف است و این اتفاق از سوی فدراسیون جهانی کوراش نیز به رسمیت شناخته شد، البته به نظر می رسد این موضوع نیاز به برنامه ریزی دقیق تری برای تمرینات ورزشکاران دارد.

ووشو، ووشو ایران، فدراسیون ووشوی ایران،

کسب کرسی های بین المللی

ووشو در سال 1402 از نظر حفظ و کسب کرسی های بین المللی نیز عملکرد خوبی داشت. مهدی علینژاد رئیس سابق این فدراسیون علاوه بر تصدی سمت نایب رئیسی کنفدراسیون آسیا برای پنجمین دوره متوالی به عضویت هیات رئیسه فدراسیون جهانی درآمد. همچنین علی نژاد برای ۴ سال دیگر به عضویت کمیته اخلاق فدراسیون جهانی ووشو انتخاب شد.

امیر صدیقی رئیس فدراسیون ووشو به عنوان نایب رئیس کمیته توسعه و بازاریابی فدراسیون جهانی، نایب رئیس کمیته کونگ فو فدراسیون جهانی و رئیس کمیته حقوقی بین المللی کوراش انتخاب شد. . رضا نصیرنژاد نیز برای 4 سال دیگر به عنوان دبیرکل فدراسیون بین المللی کوراش آبقا و کوروش خسرویار نیز به عنوان رئیس کمیته داوران فدراسیون بین المللی انتخاب شدند.

امیرعباس لشگری نیز به عنوان رئیس کمیته پزشکی کنفدراسیون آسیا و فدراسیون جهانی انتخاب شد. همچنین محمد پورغلامی و مهرداد شیرازی نیز موفق به کسب مقام های بین المللی شدند.

جشن بیستمین سالگرد ووشو

جشن بیستمین سالگرد ووشو در ماه مارس پایان یک سال موفق برای این رشته بود. جشنی که برای تجلیل از قهرمانان، بزرگان و پیشکسوتان این رشته ورزشی جوان کشورمان برگزار شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=238133

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.