افزونه پارسی دیت را نصب کنید Sunday, 26 May , 2024
0

حضرت خدیجه (س) تا پایان عمر از رسالت پیامبر (ص) حمایت کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهان

  • کد خبر : 237856
حضرت خدیجه (س) تا پایان عمر از رسالت پیامبر (ص) حمایت کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهان

خبرگزاری مهر – گروه دین و اندیشه: امروز دهمین روز از ماه مبارک رمضان یادآور روزی تلخ در تاریخ اسلام است. روزی که وفات ام المومنین حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها واقع شد و به همین دلیل آن سال را عام الحزن نامیدند. با کلمات نمی توان شخصیت بانویی را بیان کرد که علاوه […]

خبرگزاری مهر – گروه دین و اندیشه: امروز دهمین روز از ماه مبارک رمضان یادآور روزی تلخ در تاریخ اسلام است. روزی که وفات ام المومنین حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها واقع شد و به همین دلیل آن سال را عام الحزن نامیدند.

با کلمات نمی توان شخصیت بانویی را بیان کرد که علاوه بر اینکه یاور بزرگی برای پیامبر خدا (ص) است، همسری شایسته برای پیامبر و مادری نمونه برای حورا انسیه، یعنی فاطمه زهرا (س) است. فقدان و رحلت آن حضرت در دهمین روز از ماه مبارک رمضان سال دهم نبوت ضایعه بزرگی بر اسلام و مسلمین وارد کرد و رسول الله صلی الله علیه وسلم یکی از اولین مدافعان خود را از دست داد.

مقام و ایمان منحصر به فرد ام المؤمنین خدیجه کبری (علیها السلام) بدین معنا بود که فضائل و ویژگی های پیامبرش (صلی الله علیه و آله) سال ها پس از رحلت آن حضرت برای همگان بیان می شد.

حضرت خدیجه (س) در مکه به دنیا آمد. او از قبیله قریش از قبیله بنی اسد بود. قصی بن کلاب جد مشترک او و پیامبر اکرم (ص) است. در میان اقوام و نزدیکان حضرت خدیجه(س) شخصیت های برجسته ای دیده می شد، از جمله ورق بن نوفل، پسر عموی حضرت خدیجه(س) که از اعراب عالم بود و به رسالت پیامبر بشارت می داد. اره). . S).

وقتی داستان اولین بعثت پیامبر (ص) و خدیجه (س) را شنید، نبوت حضرت محمد (ص) را تأیید کرد. [۱]. حکیم بن حزام، برادرزاده خدیجه (س) نیز از شخصیت های بزرگ قریش و از افراد برجسته دارالاندوه بود.[۲]

دارالاندوه خانه ای در کنار کعبه بود که قصی بن کلاب (جد چهارم پیامبر) برای مشورت و رفع مشکلات قریش و مردم مکه بنا کرده بود. بنی اسد اگرچه به اندازه بنی هاشم تأثیرگذار نبود، اما در بسیاری از کارهای مهم، از جمله پیمانی که برای جلوگیری از ظلم و دفاع از مظلوم منعقد شد، همراه بنی هاشم بود و در تجدید بنای کعبه در سال 1390 شرکت داشتند. سال 35 الفیل.

پس از گذشت قرن ها از رحلت این بانوی مؤمن، گوش دادن به فضایل او، درس فداکاری و پایبندی به ایمان را به هر مسلمانی می آموزد. بهترین فضایل حضرت خدیجه (س) این چهار فضیلت است: محدثان و مورخان شیعه و سنی معتقدند که اولین بانوی مسلمان حضرت خدیجه (س) بوده است. این فضیلت یکی از فضایل بی نظیری است که خداوند مهربان به این بانوی گرانقدر ارزانی داشته است. فرزند پسر اتر علمای اهل سنت در کتاب خود در این باره بارمی نویسد: «علمای اسلامی اتفاق نظر دارند که اولی [بانوی] حضرت خدیجه (سلام الله علیها) مسلمان بود.[۳] این فضیلت به این معناست که حضرت خدیجه به رسول خدا صلی الله علیه و آله ایمان آورد و اسلام را برگزید در حالی که دیگران کافر و جاهل بودند.

احمد بن حنبل یکی از امامان چهارگانه اهل سنت در کتاب خود داستانی نقل کرده است که مقام این بانوی زیبا را بیان می کند. در مسند خود از ابن عباس نقل می کند; «روزی رسول گرانقدر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) با اصحاب خود نشسته بودند، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) با دست مبارک خود چهار خط بر روی زمین کشید و فرمود: می دانی این چهار خط چیست، چه خطوطی است که من کشیدم، یارانش گفتند: خدا و پیامبرش بهتر می دانند، رسول خدا (ص) فرمود: چهار نفر با فضیلت ترین زنان بهشت ​​هستند، اولین آنها این است. خدیجه بنت خویلد دوم دخترم فاطمه زهرا و سومی آسیه همسر فرعون و چهارمی مریم مادر عیسی مسیح است.[۴]

با جستجو کنید از منابع معتبر اهل سنت بر می آید که بارها رسول خدا صلی الله علیه و آله مورد حمایت و یاری ام بوده است. المؤمنین از خدیجه کبری (سلام الله علیها) یاد شده و از این بانوی بهشتی به نیکی یاد می شود، تا آنجا که اگر کسی از خدیجه غرا (سلام الله علیها) بد گفت، پیامبر رحمت (صلی الله علیه و آله و سلم) ) عصبانی می شد و صورتش سرخ می شد.

احمد بن حنبل در کتاب خود از یکی از همسران پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل می کند و می نویسد: رسول الله صلی الله علیه وسلم هر گاه از خدیجه یاد می کرد، او را به نیکی یاد می کرد. … یک روز به من حسودی کرد [یکی از همسران حضرت] غرق شد و گفتم: چقدر یادت هست آن پیرزن بی دندان؟! خداوند بهتر از او به شما نعمت داده است. در آن هنگام رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: خدای مهربان همسری بهتر از خدیجه به من نداده است. زیرا روزی که همه مردم به من ایمان نیاوردند به من ایمان آورد و روزی که مردم مرا تکذیب کردند و هنگامی که مردم مرا محروم کردند، مرا با اموالش یاری کرد. خداوند متعال تنها از خدیجه کبری به من پسری عطا فرموده است، ولی از سایر همسرانم به من فرزندی عطا نکرده است.[۵]

یقیناً بانوی اول مسلمان به واسطه حمایت ها و جانفشانی ناصریان و صبری که در یاری حضرت محمد مصطفی (ص) به خرج داد، شایسته مقام والایی و برتری نسبت به سایر زنان و بانوان عالم بوده است. اما محبت ملکوتی و محبت قلبی رسول خدا(ص) به خدیجه کبری(س) بارها از زبان پیامبر بیان شده است و محدثان اهل سنت و علمای شیعه نیز چنین کرده اند. آن احادیث شریف را ثبت و ضبط کرد. .

به عنوان نمونه حکیم نیشابوری، محدث مشهور اهل سنت در کتاب خود، تعبیری عجیب و بسیار زیبا از رسول خدا (ص) در وصف ام المومنین خدیجه کبری (علیها السلام) بیان کرده است. او می نویسد که پیامبر فرمود: خدا را شکر که به من غذا داد و به من لباس پوشاند و خدیجه را همسرم کرد و من عاشق او بودم.[۶] پیامبر(ص) در این روایت، محبت و علاقه خود را نسبت به ام ابراز کرده است المؤمنین حضرت خدیجه علیهاالسلام سخنانی را بیان کرد و با تشکر از حضور ایشان، حمد و سپاس پروردگار جهانیان را به جا آورد.

همچنین مسلمان نیشابوری در صحیح خود که در میان اهل سنت از جایگاه والایی برخوردار است، پس از ذکر روایتی در مورد تکریم بستگان حضرت خدیجه(س) توسط رسول خدا(ص)، در پایان به نقل از پیامبر می نویسد. (ص) که پیامبر (ص) فرمود: «خدای مهربان محبت و مهربانی خدیجه را روزی من قرار داده است».[۷]

حضرت خدیجه گذشته از اینکه همسری خوب و پاک برای رسول خدا (ص) بود، در زمانی که حتی نزدیکانش، قریش، پیامبر را طرد کرده و مصمم به دشمنی با او بودند، اولین مدافع اسلام و یاور بود. . رحلت این بانوی گرامی باعث شد که پیامبر خدا (ص) یکی از مهم ترین یاران خود را از دست بدهد.

P.S.

[۱]. بخاری، 1/3; ابن کثیر، السیره النبویه، 1/386

[۲]. ابن حزم اندلسی، 121; ابن عساکر، 15/115

[۳] عزالدین ابن الاثیر، الکمال فی التاریخ، جلد 1، صفحه 655، دارالکتب العربی، بیروت – لبنان، چاپ اول، 1417ق. «اختلاف علما… خدا اسلام را آفرید».

[۴]. احمد بن حنبل، مسند احمد، جلد چهارم، پ ۴۰۹، ساعت ۲۶۶۸، موسسه، نهاد الرساله، باب اول، 1421ق. “که در فرزند پسر عباس گفت: رسول خدا نوشت… و مریم فرزند دختر عمران.”

[۵]. احمد بن حنبل، مسند احمد، جلد 41، پ ۳۵۶، ساعت ۲۴۸۶۴، موسسه، نهاد الرساله، باب اول، 1421ق. «به روایت عایشه گفت: چنین بود سود او مرا منع کرد فرزندان زنان “.”

[۶]. حکیم نیشابوری، المستدرک علی الصحیحین، ج 3، پ ۲۰۱، ساعت 4840، بده کتاب علوم پایه – بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۱ ساعت بر اساس روایات الزهری فرمود:… و من بودم به او “عاشق.”

[۷]. مسلم نیشابوری، صحیح مسلم، ج 4، صفحه 1888، شماره 2435، دار احیاء التراث العربی – بیروت. درباره عایشه گفت: من به او محبت نکرده ام.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=237856

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.