افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 18 June , 2024
0

توقیف نفتکش آمریکایی در واکنش به تحریم های ظالمانه علیه ملت ارسال کمک های ایران به غزه از طریق مصر

  • کد خبر : 228442
توقیف نفتکش آمریکایی در واکنش به تحریم های ظالمانه علیه ملت ارسال کمک های ایران به غزه از طریق مصر

به گزارش بازار، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه ۳۰ اسفند در نشست خبری هفتگی خود به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. کنعانی در ابتدا درباره وقایع فلسطین گفت: شب گذشته علیرغم شرایط دردناک انسانی و شرایط جنگی حاکم بر سرزمین فلسطین، مردم شریف مسلمان فلسطین نیز در همین شرایط، نماز تراویح و شعائر […]

به گزارش بازار، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه ۳۰ اسفند در نشست خبری هفتگی خود به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

کنعانی در ابتدا درباره وقایع فلسطین گفت: شب گذشته علیرغم شرایط دردناک انسانی و شرایط جنگی حاکم بر سرزمین فلسطین، مردم شریف مسلمان فلسطین نیز در همین شرایط، نماز تراویح و شعائر دینی را با شکوه برگزار کردند. خیابان ها و کنار خرابه های مساجد.

همه جهان از وضعیت فلسطین و مردم ستمدیده غمگین است که اکنون آینه تمام رنج بشریت و مردم آزاده جهان است. امیدواریم اتحاد اسلامی و بین‌المللی و تلاش‌های جهانی برای حمایت از فلسطین در ماه رمضان تجلی یابد.

دولت آمریکا در گفتار و عمل در کنار رژیم صهیونیستی قرار گرفته است.
وی در خصوص فشارهای آمریکا علیه مردم فلسطین و ارسال سلاح به منطقه توسط این کشور گفت: متاسفانه با وجود گذشت بیش از 5 ماه از حملات رژیم غاصب علیه غزه، متاسفانه شاهد انفعال دردناکی هستیم. از سوی جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل که وظیفه اصلی آن تضمین صلح و امنیت بین المللی است.

در سایه اقدامات دولت آمریکا و حمایت از رویکرد جنگ طلبانه رژیم، حمایت تسلیحاتی از رژیم و استفاده از حق وتو در شورای امنیت، شاهد بودیم که چگونه دنیا، سازمان ملل و شورای امنیت موفق نشدند. به وظایف قانونی خود عمل کنند. برای توقف فوری جنگ

ایالات متحده یک طرف اصلی در آغاز، ادامه و پایان جنگ است. دولت آمریکا در حرف و عمل در کنار رژیم صهیونیستی ایستاد. تسلیحات ارسال شده از سوی ایالات متحده به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته و از ابتدای جنگ ارسال های گسترده سلاح توسط ایالات متحده به رژیم ادامه داشته است. اینها بخشی از آمار تسلیحاتی است که منابع آمریکایی ذکر کرده اند. از سوی دیگر انتظار می رفت سازمان همکاری اسلامی با استفاده از توانمندی های خود نقش موثری در توقف جنگ داشته باشد. با وجود برگزاری جلسات همچنان می توانیم نقش موثری داشته باشیم. انتظار این است که شاهد اقدام جدی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی باشیم و به امید اینکه شاهد پایان جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه فلسطین باشیم.

کمک های آمریکا به مردم غزه یک نمایش است
کنعانی در خصوص ارسال کمک های هوایی از سوی آمریکا گفت: کمک های هوایی آمریکا فقط یک نمایش است. از یک سو، وتوی قطعنامه ها مانع از پذیرش قطعنامه ای شد که منجر به توقف فوری جنگ می شد. ایالات متحده سلاح های خود را ارسال می کند. اینها نشان می دهد که آمریکا برای توجیه سیاست جنگ طلبانه خود با برخی اقدامات مضحک و کوبنده سعی در اصلاح چهره جنگ طلبانه خود دارد که در نتیجه شاهد شهادت یک ملت دیگر فلسطینی بودیم.

خوشبختانه افکار جهان آگاهانه است و دیدگاه های آن تغییر نخواهد کرد. امید است در آستانه ماه مبارک رمضان شاهد تلاش موثر و منسجمی برای توقف فوری جنگ باشیم. ایران در اجلاس جده پیشنهادات خود را در 6 نکته بیان کرد که اگر مورد توجه قرار گیرد قطعا شاهد تغییر وضعیت اسفناک خواهیم بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره واکنش آمریکا به توقیف نفتکش این کشور از سوی ایران گفت: ملت ایران با تمام وجود احساس کرد نتیجه تحریم‌های آمریکا در طول سال‌های گذشته است. در نتیجه تحریم های ظالمانه مردم ما از جمله چندین بیمار در ایران آسیب بیشتری دیدند و نتوانستند داروهای نجات دهنده خود را دریافت کنند. اینها نتیجه تحریم های ظالمانه دولت آمریکا بود.

متأسفانه در نتیجه تحریم های آمریکا، شرکت صادرکننده پانسمان از توزیع پانسمان بیماران به اصطلاح پروانه ای در ایران خودداری کرد و رنج غیرقابل تصور این بیماران افزایش یافت. وزیر امور خارجه ایران از این مرکز بازدید کرد. متاسفانه تعداد قابل توجهی از بیماران ما به دلیل عدم دریافت دارو فوت کردند. این یک نوع نفاق با دولت آمریکاست که ریاکارانه می گوید ما مانع صادرات دارو نشدیم و همه اقلام صادراتی ایران را تحریم کردیم. این یک دروغ آشکار است و ایران این دشمنی ها را فراموش نخواهد کرد.

روابط ایران و ترکیه
وی در خصوص تعاملات ایران و ترکیه گفت: به پیشرفت خوب روابط اشاره کردم. دو کشور همسایه زیرساخت های خوبی را برای ارتقای روابط در سایه اراده بالای سران دو کشور در چارچوب های قانونی و توافق نامه های امضا شده فراهم کرده اند. پس از سفر اخیر رئیس جمهور به آنکارا و مذاکرات خوب، این امید وجود دارد که بتوانیم به هدف تعیین شده به ویژه در بخش اقتصادی تا سقف 30 میلیارد دلار برسیم. امیدوارم بتوانیم در سال آینده عمق بیشتری ارائه دهیم.

ارسال کمک های ایران به غزه از طریق مصر
کنعانی درباره خبر ارسال کمک های ایران به شمال و جنوب غزه گفت: موضوع ارسال کمک ها و ارسال به غزه یکی از موضوعات مهم در دستور کار ایران بوده است. تمام تلاش های لازم را در این راستا انجام داده ایم. ما در سراسر مصر پرس و جوهای زیادی انجام دادیم. ارتباط هلال احمر بین دو کشور برقرار شده و کمک های ایران به بنادر مصر ارسال شده تا به سرزمین فلسطین ارسال شود. رایزنی های گسترده ای در این زمینه انجام داده ایم. اولویت بندی کمک ها یکی از موضوعات مهم در دستور کار ایران است.

ایران نمی تواند کمک مستقیم به فلسطین بفرستد. متاسفانه دولت مصر نیز در رایزنی‌ها اعلام کرد که رژیم اجازه صدور کمک را نمی‌دهد، اما ایران را از تلاش بازنداشت. ایران تلاش کرده و از طریق مصر کمک ارسال کرده است. ما امیدواریم که در آستانه ماه مبارک، جامعه جهانی برای ارسال این کمک ها گام های جدی بردارد. رژیم از ابزار گرسنگی برای وادار کردن ملت فلسطین به تسلیم استفاده می کند. این یک اقدام نسل کشی است و باید به جامعه بین المللی توجه شود.

گزارش حقوق بشر علیه ایران یک اقدام سیاسی انتقام جویانه است
وی در واکنش به انتشار گزارش حقوق بشر علیه ایران گفت: مواضع ما رسما اعلام شده است. ما این را یک اقدام سیاسی انتقام جویانه از مردم ایران و راه حلی برای ناآرامی های سال گذشته می دانیم. این نوع اقدامات قطعاً مجامع بین المللی را بی اعتبار می کند. آنها به دنبال فشار سیاسی با استفاده از ابزار حقوق بشر هستند و زنگ خطری برای همه دولت ها و ملت ها است. طبیعی است که ایران باج نمی دهد.

اقدام سیاسی با استفاده از ابزارهای حقوق بشر قطعاً بی نتیجه است. این اقدام سیاسی و باج خواهی علیه کشورهایی است که تاریخ سیاهی علیه بشریت دارند. برخی سابقه استفاده از بمب اتمی علیه کشورها را دارند. برده داری و تجارت برده و ارسال سلاح های شیمیایی علیه شهروندان سایر کشورها، شروع جنگ جهانی و ده ها سبعیت دیگر علیه جهان در پرونده این کشورها ثبت شده و اکنون در کنار رژیم اشغالگر قرار دارد. و جنایی آنها با رژیمی هستند که متهم به نسل کشی است و در دیوان بین المللی دادگستری پرونده دارد. بنابراین بهتر است این کشورهایی که از آن سوء استفاده می کنند به جای خود بنشینند و از تهمت زدن به این و آن خودداری کنند.

ایران در چارچوب قرارداد امضا شده با آژانس همکاری می کند
کنعانی در خصوص اظهارات نمایندگان آمریکا در شورای حکام آژانس گفت: ایران در چارچوب توافق امضا شده با آژانس همکاری می کند و برای رفع برخی اتهامات تلاش می کند. اظهارات بی اساس هیچ تاثیری بر تصمیم و اراده ایران ندارد. پیشبرد صلح آمیز برنامه هسته ای ایران در چارچوب حقوق حفاظتی صورت می گیرد و ادامه می یابد. طبیعی است که آمریکا به عنوان ناقض برجام، هیچ اختیاری برای اظهار نظر ندارد و باید به تعهدات خود عمل کند.

دستاوردهای ایران در سیاست خارجی
وی در خصوص دستاوردهای ایران در سیاست خارجی گفت: برای برقراری روابط سازنده با کشورهای دوست و با همه کشورهای جهان که مایل به همکاری با ایران در سایه احترام متقابل بودند، گام های بلند و مهمی برداشته ایم. در برخی زمینه ها اعتماد تقویت شد. در برخی زمینه ها قابلیت های همکاری جدیدی در نظر گرفته شد. ما در زمینه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی پیشرفت های زیادی داشته ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سفر علی باقری به دوحه و دیدار با انریکه مورا اظهار داشت: دیدارها و رایزنی‌های آقای باقری و مورا برای بررسی و تبادل نظر درباره مسائل دوجانبه و مهم ایران و اروپا و همچنین منطقه همیشه در دستور کار قرار دارد و نشست اخیر در ادامه جلسات قبلی بود. در این جلسه طیف وسیعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. با توجه به نقش اروپا به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، یکی از موضوعات مورد بحث رفع تحریم ها بود. وی همچنین با نماینده اروپا در آسیا دیدار کرد. آخرین وضعیت در مورد جنگ علیه غزه مورد بحث قرار گرفت. ما نیز مانند ایران در بحث لغو تحریم ها پای میز مذاکره هستیم و معتقدیم در صورت تمایل طرف مقابل، می توان مذاکرات را به نتیجه رساند تا همه طرف ها به تعهدات خود در برجام بازگردند.

کشورهای مستقل نباید روابط سیاسی خود را بدون فشار آمریکا قربانی کنند.
وی در خصوص خط لوله گاز ایران به پاکستان گفت: سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نظر خود را درباره آغاز پروژه خط لوله گاز اعلام کرد. خوشبختانه دو کشور مذاکرات خوبی داشتند و مذاکرات فنی برای ادامه این پروژه ادامه دارد. طبیعتا فشارهای آمریکا یکی از عوامل مخرب روابط کشورهای منطقه بوده است. سیاست آمریکا همیشه مخل بوده است. انتظار می رود کشورهای مستقل روابط سیاسی خود را بدون فشار آمریکا قربانی نکنند.

بیانیه کویت و عربستان سعودی درباره میدان گازی آرش
وی در خصوص بیانیه کویت و عربستان درباره میدان گازی آرش گفت: مسائل مربوط به این موضوع فنی است و جای آنها در چارچوب مذاکرات حقوقی و فنی است. این بهترین راه برای حل مشکلات بین کشورهای همسایه است.

درخواست ایران برای اخراج اسرائیل از کمیسیون زنان سازمان ملل متحد
کنعانی در خصوص درخواست ایران برای اخراج اسرائیل از کمیسیون زنان سازمان ملل گفت: قطعا اخراج رژیم از کمیسیون زنان فوری ترین اقدامی است که در صورت وجود صداقت باید انجام شود. این همان چیزی است که ایران بر اساس قتل بیش از 9000 زن فلسطینی اعلام کرد که باید این اتفاق بیفتد. این معیاری برای سنجش صداقت کشورهایی است که شعار حمایت از حقوق زنان را مطرح می کنند. دلیل اینکه رژیم بیش از 5 ماه به این جنگ ادامه می دهد این است که مجامع بین المللی از توان خود برای مجازات رژیم استفاده نکردند. اگر اقداماتی انجام می شد، شاهد کشتار بشریت در سرزمین های فلسطین نبودیم. این اقدامات قطعا مهم هستند.

ایران از توسعه روابط بین کشورهای همسایه استقبال می کند
وی در خصوص سفر رئیس جمهور ترکیه به عراق گفت: از توسعه روابط کشورهای همسایه استقبال می کنیم و از حمایت ایران برخوردار است. تقویت روابط زمینه ساز توسعه امنیت و روابط بین ملت های منطقه است.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=228442

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.