افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 21 May , 2024
0

تروریست های شاهچراغ و کرمان هیچ ارتباطی با تاجیکستان نداشتند

  • کد خبر : 238504
تروریست های شاهچراغ و کرمان هیچ ارتباطی با تاجیکستان نداشتند

به گزارش آرمان ملی به نقل از همشهری آنلاین، ایران و تاجیکستان به عنوان دو کشوری که هم زبان با اشتراکات فرهنگی فراوانی دارند، روابط بسیار نزدیکی دارند. روابط دو کشور به ویژه در دوران دولت سیزدهم روند بسیار مثبتی داشته و مقامات دو کشور از پایتخت های یکدیگر بازدید کرده اند. روزنامه همشهری در […]

به گزارش آرمان ملی به نقل از همشهری آنلاین، ایران و تاجیکستان به عنوان دو کشوری که هم زبان با اشتراکات فرهنگی فراوانی دارند، روابط بسیار نزدیکی دارند. روابط دو کشور به ویژه در دوران دولت سیزدهم روند بسیار مثبتی داشته و مقامات دو کشور از پایتخت های یکدیگر بازدید کرده اند. روزنامه همشهری در رابطه با گسترش روابط ایران و تاجیکستان با نظام الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در تهران گفت وگو کرده و نظر وی را در مورد سطح روابط دو کشور جویا شده است. شرح این گفتگو به شرح زیر است:

* با توجه به همگرایی دو ملت ایران و تاجیکستان و داشتن اشتراکات فرهنگی متفاوت، نظر کلی شما درباره دیپلماسی عمومی در روابط دو کشور چیست و دولت های دو کشور چه برنامه ای برای افزایش سطح همکاری ها دارند؟ ?

ابتدا از روزنامه معروف همشهری که مرا برای انجام این مصاحبه دعوت کرد تشکر می کنم. شما به درستی گفتید که مردم تاجیکستان و ایران آداب و رسوم فرهنگی، زبانی، تاریخی و مشترک زیادی دارند. این اشتراکات و میراث معنوی مشترک از قدیم الایام توسط نیاکان ما ایجاد شده و سعی در حفظ، تداوم و انتقال این میراث معنوی به نسل های بعدی داشته اند. امروز ما وارثان گذشته هستیم و حفظ این میراث مشترک را وظیفه خود می دانیم. وجه مشترک بین دو ملت، نعمت خداوند است. روابط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایرانیان و تاجیک ها در طول تاریخ ادامه داشته است. در برخی از مقاطع تاریخی این روابط سیاسی و اجتماعی ضعیف شده است، اما روابط فرهنگی دو ملت در تمام دوره های تاریخی ادامه داشته و هیچ گاه قطع نشده است. حتی در دوره شوروی که موانعی برای تداوم روابط فرهنگی بین تاجیک ها و ایرانیان ایجاد شد، هرگز شکسته نشد. در دوران استقلال تاجیکستان، روابط دو کشور بسیار توسعه یافت. در طول 33 سال گذشته که روابط دیپلماتیک بین جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان برقرار شده است، بیش از 200 سند همکاری بین دو کشور امضا شده است که 45 درصد از این اسناد به همکاری های فرهنگی اختصاص دارد. این برای کشورهایی با زبان و فرهنگ یکسان بسیار طبیعی است. امروز ابزارهای فرهنگی زیادی داریم که باعث تداوم همکاری فرهنگی شده است. نخبگان ادبی، علمی، مذهبی و فرهنگی دو کشور در بسیاری از برنامه های دو کشور شرکت می کنند. مثلاً در سال 1401 هفته فرهنگی تاجیکستان در تهران، شیراز و تبریز و یک ماه بعد هفته فرهنگی ایران در شهرهای دوشنبه، خجند و باختر برگزار شد. امروز نخبگان فرهنگی دو کشور در نمایشگاه های تئاتر، فیلم و کتاب دو کشور شرکت می کنند. برنامه توسعه همکاری های فرهنگی بین تاجیکستان و ایران امضا و راه اندازی شد. من معتقدم این روابط بیشتر خواهد شد و این روابط فرهنگی زمینه ساز گسترش بیشتر روابط در عرصه های سیاسی و اقتصادی خواهد شد.

* برخی گزارش ها حاکی از آن است که هزینه سفر ایرانیان به تاجیکستان بسیار بالاست و حتی از برخی سفرهای منطقه ای برای ایرانیان نیز گرانتر است. چرا این وضعیت در روابط گردشگری دو کشور ایجاد شده است؟

در رابطه با این سوال تاکید می کنم که هزینه های سفر گردشگران به دو کشور در مقایسه با سفر به کشورهای منطقه آنچنان بالا نیست که مانعی در این زمینه ایجاد کرده است. با این حال، توسعه گردشگری برای دو کشور که اشتراکات زیادی دارند مهم است. در عین حال اقدامات مشترک در هر دو کشور باید در نظر گرفته شود. قابل ذکر است که هر دو کشور در این زمینه پیشرفت هایی داشته اند به عنوان مثال در سفر اخیر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای رئیسی به تاجیکستان 17 سند دوجانبه به امضا رسید که یکی از این اسناد لغو روادید دوجانبه برای سفر به تاجیکستان به مدت یک ماه بود که هدف آن توسعه گردشگری است. بنابراین اگر برنامه لغو روادید با همکاری دوستانمان در وزارت امور خارجه ایران اجرا شود، هزینه های لغو روادید از بین می رود و گردشگران دو کشور به راحتی به کشورهای یکدیگر سفر می کنند. همچنین در تلاش هستیم تا پروازها را گسترش دهیم. در حال حاضر چهار پرواز داریم که سه پرواز از تهران و یکی از مشهد انجام می شود. امیدواریم با لغو روادید ایرلاین های بیشتری وارد مسیر گردشگری دو کشور شوند. رقابت بین شرکت های هواپیمایی باعث کاهش هزینه پرواز و بلیط می شود. علاوه بر این، زیرساخت های گردشگری برای کاهش قیمت ها مهم است. در سال های اخیر شبکه گسترده ای از هتل ها و مهمانپذیرها در تاجیکستان ایجاد شده است که باعث کاهش نرخ هتل ها شده است. بنابراین توسعه زیرساخت ها در تاجیکستان و رقابت خطوط هوایی بین دو کشور و لغو روادید قطعا کاهش هزینه سفر بین دو کشور را به دنبال خواهد داشت. به هر حال رشد و توسعه گردشگری یکی از اهداف دولت تاجیکستان است و هر تاجیکی آرزوی زیارت آرامگاه سعدی و حافظ در شیراز یا ابن سینا در همدان و یا فردوسی در مشهد را دارد.

با توجه به اینکه روابط اقتصادی دو کشور در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است، در حال حاضر روابط اقتصادی در چه سطحی است و چه اقداماتی برای رشد این روابط اقتصادی و تجاری انجام شده است؟

اساساً هدف همه کشورها در روابط دوجانبه توسعه روابط اقتصادی دو طرف است. پیشرفت روابط اقتصادی ایران و تاجیکستان از سال 1400 با دولت کارآمد آقای رئیسی در تهران رشد کرد. رهبر ملت تاجیکستان، رئیس جمهور محترم تاجیکستان آقای امام علی رحمان بارها تمایل خود را برای توسعه روابط با ایران اعلام کرده و آقای رئیسی نیز اولین سفر خارجی خود را پس از تصدی پست ریاست جمهوری به تاجیکستان انجام داد. و این سفر نشان داد که تمایل ایران برای توسعه روابط با تاجیکستان جدی است. ما همچنین ایران را در روابط خود با همسایگانمان در اولویت قرار می دهیم. در سفر امام علی رحمان به تهران در سال 1401، برنامه بلندمدت همکاری های اقتصادی و تجاری تا سال 1410 به امضا رسید که اجرای این برنامه بین دو طرف به امضا رسیده است. دو طرف توافق کردند که حجم روابط اقتصادی را در آینده نزدیک به 500 میلیون دلار افزایش دهند. با در نظر گرفتن امکانات و توانمندی های دو کشور می توانیم در آینده نزدیک به این هدف دست یابیم. لازم به ذکر است که در سال 2018 حجم روابط تجاری دو کشور 57 میلیون دلار بوده است اما در سال 1401 این همکاری به 250 میلیون دلار افزایش یافته و امیدواریم در آینده به رقم 500 میلیون دلار برسیم. دو سال. امروز ابزارهای لازم برای توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری مانند کمیسیون مشترک اقتصادی، تجاری و فنی بین دو کشور و همچنین کمیته مشترک سرمایه گذاری و کمیته مشترک اتاق های بازرگانی دو کشور را در اختیار داریم. کشورها. همچنین برخی اقدامات و توانمندی های موجود در دو کشور نقش موثری در رشد این روابط خواهد داشت. در تایید این ماده گفتنی است که در کشور ما برنامه بلندمدت توسعه صنایع مختلف تصویب شده و در حال اجراست. ایران دستاوردهای بسیاری در زمینه صنایع مختلف دارد که می تواند زمینه ساز گسترش روابط کار دو کشور باشد. این قابلیت ها در همه زمینه های همکاری دو کشور وجود دارد. سران دو کشور همچنین در این سفر تاکید کردند که هیچ مانعی برای توسعه روابط دو کشور وجود ندارد. قراردادهای خوبی در سال های اخیر منعقد شده و امروز امید است که به درستی اجرا شود.

با توجه به تمهیدات امنیتی مربوط به حوادث تروریستی شاهچراغ و سپس کرمان که متأسفانه اعلام شد برخی از عوامل این حوادث اتباع تاجیکستان بوده اند، آیا تمهیدات امنیتی بین دو کشور رعایت شده و در چه سطحی است؟ توافقات پیدا شد؟ تاجیکستان چه اقداماتی برای مبارزه با تروریسم انجام می دهد؟

امروزه تروریسم یکی از معضلات دوران معاصر ماست و کمتر کشور یا منطقه ای را می توان یافت که درگیر تهدیدات تروریسم بین المللی نباشد. حتی کشورهای پیشرفته اروپا و آمریکا نیز درگیر این چالش هستند. برخی مناطق آسیب پذیرتر هستند، به عنوان مثال، منطقه ما یکی از مناطق آسیب پذیر در برابر فعالیت های تروریستی بین المللی محسوب می شود. بنابراین، این چالش، کشورهای شریک و دوست را مجبور به همکاری در مبارزه با تروریسم و ​​فعالیت های تروریستی می کند. بین تاجیکستان و ایران اسناد مهمی در زمینه مبارزه با تروریسم امضا کردند و همکاری عملی بین نهادهای امنیتی دو کشور امروز نیز ادامه دارد. سال هاست که امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان به سازمان ملل و دیگر سازمان های بین المللی تاکید کرده است که تروریست ها وطن، ملت و دین ندارند و حوادث زمان نیز این واقعیت را تایید می کند. به عنوان مثال، داعش در اوج فعالیت خود در خاورمیانه از بیش از 80 کشور عضو داشت، اما آنچه آنها را متحد می کرد، تفکرات تکفیری بود. تروریست های داعش هویت ندارند و هویت آنها داعشی بودن است. برخی از شهروندان تاجیکستانی که در فعالیت های تروریستی شرکت داشتند، برای مدت طولانی تاجیکستان را ترک کردند و در کشورهایی که داعش در آنها فعال است به این گروه تروریستی پیوستند. آنها هویت تاجیکی خود را از دست داده اند و هویت داعش را به دست آورده اند و امروز هیچ ارتباطی با تاجیکستان ندارند. ملت برای داعش تعریفی ندارد. ما نیز نگران حوادث تروریستی شاهچراغ و کرمان بودیم و در ابتدای این حادثه رهبر دولت تاجیکستان به رئیس جمهور محترم و ملت شریف ایران تسلیت گفت و عزم خود را برای مبارزه با ایران اعلام کرد. علیه تروریسم تاجیکستان کشوری فعال در مبارزه با تروریسم است. گفتنی است به ابتکار تاجیکستان از سال 2016 با همکاری سازمان ملل هر دو سال یک بار کنفرانس های بین المللی مبارزه با تروریسم برگزار می شود. در محافل سیاسی امروز جهان، کنفرانس هایی که به طور مستمر در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار می شود، به عنوان فرآیند دوشنبه برای مقابله با تروریسم شناخته می شود. همچنین برای توسعه همکاری های دوجانبه در مبارزه با تروریسم، کمیته امنیتی مشترکی بین ایران و تاجیکستان تشکیل شد که در جلسات آن تمامی موضوعات مرتبط با مبارزه با تروریسم مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. همکاری تاجیکستان و ایران در چارچوب سازمان های منطقه ای به ویژه سازمان همکاری شانگهای ادامه دارد. امیدواریم این همکاری ها در جلوگیری از اقدامات تروریستی مثمر ثمر باشد.

چه کسانی را به عنوان دشمن روابط ایران و تاجیکستان می شناسید و می خواهید تهران و دوشنبه روابط خوبی نداشته باشند؟

روابط ایران و تاجیکستان علیه هیچ کشور ثالثی نیست. بنابراین فکر نمی کنم هیچ کشوری مخالف دوستی دوجانبه بین تاجیکستان و ایران باشد. این مهم است که همکاری ما بهبود یابد و به منافع دو دولت و مردمی که زبان و فرهنگ مشترک دارند، پاسخ دهد. اگر دیگران دوستی ما را دوست ندارند، این کار آنهاست. ما اطمینان داریم که این همکاری در جهت ارتقای فرهنگ، اقتصاد و تجارت دو کشور و به نفع هر دو ملت خواهد بود.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=238504

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.