افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 21 May , 2024
0

برنامه های توسعه به اهداف افق 1404 نرسید

  • کد خبر : 238595
برنامه های توسعه به اهداف افق 1404 نرسید

بهاءالدین حسینی هاشمی – کارشناس اقتصاد با ابلاغ سند چشم انداز، مسیر دو دهه تکامل توسعه و رساندن ایران به مقصد در سال 1404 برای تحقق اهداف چهار برنامه پنج ساله توسعه به تعویق افتاد. به این ترتیب برنامه های توسعه از برنامه چهارم به عنوان سیاست های میان مدت مسئول تحقق اهداف برنامه چشم […]

بهاءالدین حسینی هاشمی – کارشناس اقتصاد

با ابلاغ سند چشم انداز، مسیر دو دهه تکامل توسعه و رساندن ایران به مقصد در سال 1404 برای تحقق اهداف چهار برنامه پنج ساله توسعه به تعویق افتاد. به این ترتیب برنامه های توسعه از برنامه چهارم به عنوان سیاست های میان مدت مسئول تحقق اهداف برنامه چشم انداز بلند مدت شد.

شروع برنامه چهارم توسعه مصادف با اولین سال اجرای سند چشم انداز 1404 بود و اجرای این سند باید در سال پایانی برنامه هفتم توسعه به پایان برسد. با توجه به تاخیر در تدوین و تصویب برنامه هفتم، جدول زمانی سند چشم انداز در سال اول برنامه هفتم به پایان می رسد. بر اساس اهداف این برنامه بالادستی، ایران باید تا سال 1404 به اولین موقعیت اقتصادی، علمی و فناوری در منطقه آسیای جنوب غربی (شامل آسیای مرکزی، قفقاز، خاورمیانه و کشورهای همسایه) دست یابد. این دستاوردها نیز باید توسط با تاکید بر حرکت نرم افزاری و تولید علمی، رشد سریع و مستمر اقتصادی، بهبود نسبی سطح درآمد سرانه و دستیابی به اشتغال کامل. بنابراین هنگام تهیه، تدوین و تصویب برنامه‌های توسعه و بودجه‌های سالانه، جنبه‌هایی مانند شاخص‌های کمی کلان آن‌ها مانند نرخ سرمایه‌گذاری، درآمد سرانه، تولید ناخالص ملی، اشتغال و نرخ تورم باعث کاهش شکاف درآمدی دهک‌های بالا و پایین می‌شود. از جمعیت جامعه، رشد فرهنگ و آموزش را مد نظر قرار داده و تحقیقات و توانمندی های دفاعی و امنیتی را با توجه به سیاست های توسعه و اهداف و الزامات چشم انداز، مقررات و تعیین و شاخص های مشخص انجام دهد.

در حال حاضر برنامه هفتم توسعه با هدف دستیابی به نرخ رشد اقتصادی 8 درصد در حال اجراست، در حالی که برای تحقق آن نیاز به ساماندهی شاخص هایی مانند نرخ تورم، نرخ بیکاری، اشتغال زایی، مالیات نظام مند عدالت محور و … است. از سوی دیگر، تحقق هر یک از شاخص های ذکر شده مستلزم اجرای الزاماتی از جمله بهبود شاخص های کلان اقتصادی، تسهیل روابط بین المللی و تامین اعتبارات مالی برای اجرای اهداف برنامه است. این در حالی رخ می دهد که شاخص های کلان اقتصادی مطلوب نیستند. به عنوان مثال، طبق آمارهای رسمی، نرخ تورم همچنان در کانال 40 درصد است و تا رسیدن به سقف 50 درصد فاصله زیادی ندارد. مشکلات ساختاری هنوز در مالیات های استانی وجود دارد و فرار مالیاتی رهبری را از مالیات نظام مند و عدالت محور گرفته است. سقف کسری بودجه همچنان بالاست و امیدی به جبران آن در بخش داخلی نیست مگر با برداشت وام های عمرانی یا حساب ذخیره ارزی. روابط بین الملل همچنان با محدودیت های ناشی از تحریم ها و مشکلات نقل و انتقال پول همراه است، بازگشت ارزهای صادراتی نفتی و غیرنفتی با مشکلات جدی مواجه شده است.

با وجود مشکلات ذکر شده، به نظر می رسد نه تنها رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصدی امکان پذیر نیست، بلکه حفظ وضعیت موجود نیز بدون سیاست گذاری های اساسی امکان پذیر نیست. دستیابی به رشد اقتصادی و توسعه پایدار مستلزم تدوین و اجرای برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است. مطابق با شرایط فعلی ملی و بین المللی است. همچنین تحقق بسیاری از اهداف برنامه در گرو جذب سرمایه گذاری و افزایش جذب سرمایه است و بدون تامین منابع و اعتبار لازم و کافی، امکان توسعه بلندمدت موثر وجود ندارد.

در نتیجه یکی از معیارهای سنجش میزان موفقیت دولت ها در جذب سرمایه گذاری، «شاخص تشکیل سرمایه» است. «نرخ تشکیل سرمایه» در تولید ناخالص داخلی نشان دهنده سرمایه گذاری در کل تولید ناخالص داخلی است و به صورت درصدی از تولید ناخالص داخلی محاسبه می شود.

طبق آمارهای رسمی طی پنج سال گذشته «نرخ تشکیل سرمایه» در ایران به قدری کاهش یافته که این رقم نیز به دلیل کاهش ارزش تولید کاهش یافته است. این شاخص نشان دهنده روند سرمایه گذاری است که نشان دهنده کاهش چشمگیر سرمایه گذاری و جذب سرمایه خارجی در ایران است.

با توجه به موارد ذکر شده و عدم امکان تامین این میزان سرمایه از منابع داخلی، باید راه را برای جذب سرمایه گذاری خارجی در قالب تامین مالی باز کنیم. در غیر این صورت تدوین برنامه های توسعه از جمله برنامه هفتم بیشتر به بیان خواسته ها می پردازد. برای تدوین برنامه میان مدت در صورتی که به طور میانگین بیش از 30 درصد از اهداف و برنامه های توسعه پس از انقلاب محقق نشده باشد و اساساً اهداف برنامه های توسعه روی کاغذ رها شود و برنامه توسعه بعدی بر روی خرابه های برنامه قبلی تدوین شود.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=238595

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.