افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 18 June , 2024
1

بدون ایمان، هر قیامی ناپایدار و بی نتیجه است – خبرگزاری مهر ایران و جهان

  • کد خبر : 234296
بدون ایمان، هر قیامی ناپایدار و بی نتیجه است – خبرگزاری مهر ایران و جهان

خبرگزاری مهر – گروه دین و اندیشه: انسان در طول تاریخ همواره برای پاسخگویی به نیازهای خود هر کاری که ممکن است انجام داده است، زیرا انسان را طبیعت به عنوان موجودی نیازمند آفریده است. خطر مهلکی که انسان را تهدید می کند از یک سو تشخیص نادرست نیازها و از سوی دیگر تجویز پاسخ […]

خبرگزاری مهر – گروه دین و اندیشه: انسان در طول تاریخ همواره برای پاسخگویی به نیازهای خود هر کاری که ممکن است انجام داده است، زیرا انسان را طبیعت به عنوان موجودی نیازمند آفریده است. خطر مهلکی که انسان را تهدید می کند از یک سو تشخیص نادرست نیازها و از سوی دیگر تجویز پاسخ های نادرست به آن نیازها است. عطای انبیای الهی برای هدایت مردم به این مرحله خطرناک چیزی جز تعالیم وحی الهی نیست. قرآن كريم آن هديه بي نظير، گرانبها، شفابخش و هدايت كننده است كه توسط حضرت محمد (ص) نازل شده است.پ) از طرف خداوند متعال برای انسان فرستاده شده است. انسان در این دنیا به سرنوشت آرامش و امنیت و قناعت نمی رسد مگر با بهره گیری عملی و بهره مندی از این کتاب بزرگ.

قرآن کریم حقایقی را به انسان می آموزد که انسان قرن بیست و یکم با وجود همه پیشرفت های مادی بشری که به دست آورده است، هرگز توانایی و امکان دانستن آنها را نداشته است، حقایقی که اگر بر انسان آشکار شود و بر اساس آن عمل کند، قوت و رستگاری او می شود. . بنابراین، تنها کسانی می توانند از گمراهی آشکار بیرون بیایند و به هلاکت نرسند. قرآن کتاب خردمندان، کتاب مقدس و کتاب هدایت است; هر کس با او بنشیند و بایستد، دیدش زیاد می شود و قلبش به نور هدایت و توانایی او در راه رفتن روشن می شود. راه حق دو چندان خواهد شد.

بهره مندی از قرآن تنها از طریق ارتباط مستمر با این منبع نور حاصل می شود. حفظ قرآن شاید یکی از بهترین راه های ایجاد ارتباط با قرآن کریم باشد. حفظ قرآن اگر همراه با درک و استفاده مکرر از آیات در زندگی باشد، می تواند بهانه ای برای انس بیشتر با قرآن کریم شود. باید در حفظ قرآن کریم به عنوان مقدمه ای برای جاری شدن قرآن در صحنه های مختلف زندگی انسان تلاش کرد. متن زیر حاصل تلاش دارالقرآن کریم برای تبیین و حفظ آیات قرآن کریم است که در ماه مبارک رمضان تقدیم شما عزیزان می شود.

آنچه در ادامه می خوانید قسمت ششم مجموعه «زندگی با شعر می بینم«برگرفته از کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن آیت الله خامنه ای آه تو است:

قبلا، پیش از این آیه مردم شاید او نزد شما آمد اثبات از ارباب شما و فرود می آوریم برای تو نورا به وضوح

ترجمه احتیاط آیه 174 زن

«بله همینطور است مردم» آه تو مردم! “قد او نزد شما آمد اثبات از ارباب شما«دلیل قاطع یعنی قرآن از جانب پروردگارت آمد تا حجت تو را کامل کند و تو را راهنمایی کند، این قرآن حجت را تمام می کند و هیچ عذری برای هدایت نشدن باقی نمی گذارد.و فرود می آوریم بفرمایید نوراو برای تو نوری فرستادیم تا راه زندگیت را روشن کند که قرآن نوری روشن و روشنگر است. هدایت قرآن مانند نور است و برای اهل ایمان مفید است. نور ایمان به قرآن، ادامه راه را در هر نقطه از مسیر روشن می کند و برای تعیین هدف و وعده آرمان ها جز خلاصه ای لازم نیست. همه جزئیات مسیر را از ابتدا نشان می دهد.

فیل و شمع

فیل داخل یک خانه تاریک بود.

افرادی که هرگز فیل را ندیده بودند باید در تاریکی آن را لمس می کردند و برای دیگران تعریف می کردند. اولی دستی به پشت فیل زد و گفت: فیل تخت است! دومی: طرفدار است! گوشش را لمس کرده بود. سوم: ستون! و چهارم: کانال!

اما هیچ فیلی وجود نداشت و هیچ یک از آنها فیل را درک نکرده بودند. زیرا؟ چون نور نبود.

اگر در پایین هر کدام یک شمع بگذارید // تفاوت از آنها گفتند بیرون رفتی

حال حکایت این دنیا و حقایق آن همان داستان اتاق تاریک و فیل است و همه اختلافات انسانی ریشه در نداشتن شمع دارد و تا زمانی که شمعی روی زمین نباشد همان داستان ادامه دارد. و همان سوپ و همان غذا. و مردم به همان اندازه از حقیقت دنیا دورند که آن اجتماع از حقیقت فیل; مگر کسانی که کلام و کتاب خدا را دارند hasr و صدا و سیما دارند.

قرآن در این خانه ی تاریک محقق شرح و مصداق دقیق همان شمع را در آن تاریک خانه دارد; پس گفت:و فرود می آوریم بفرمایید نورا».

قدم به قدم با نور ایمان

نمی گذارد انسان خیلی چیزها را بفهمد. غرور انسان اجازه نمی دهد مردم بفهمند. جهل به مردم اجازه نمی دهد ببینند و بفهمند. عقاید و خرافات به شخص یا ملتی اجازه درک و درک حقیقت را نمی دهد. سیستم های همسایه نمی گذارند مردم بفهمند و بدانند. حجاب ها و موانع مختلف درونی و بیرونی، انسان را از استفاده، شناخت و درک گوهر حکمت خدادادی باز می دارد. او را در تاریکی نگه می دارند. آنها مردم را در زندان تاریکی قرار دادند. او را از نور، از نور درک درست دور می کنند.

یکی از ارکان سعادت انسان و یکی از عناصر سعادت انسان این است که انسان از این ظلمت رها شود. هر چیزی برای او تاریکی می آفریند تا رستگار شود و به نور حق وارد شود و پرتوی از حق در دلش بتابد. بنابراین، قبل از هر چیز، جهت گیری به معنایی که توضیح داده شد ضروری است; ثانیاً نور لازم است و این دو چیز است. [۱]

در گام اول هیچ یک از رهبران، بزرگان و دونده و پیروان نمی دانستند قدم دهم چیست. گاهی مثال می زنم: می گویم در یک بیابان ده ها کیلومتر یا بیشتر دراز و عرض، در شبی تاریک و تاریکبدون ماهی، بدون ستاره، عالیجناب، تنها راه می روی، یک دانه چراغ قوه یک چراغ کوچک با پنج لامپ و یک شمع کوچک نیز در دست شماست. به شما می گویند آقا باید با این شمع تا انتهای آن صحرا بروید. نگاه کن بگو آقا این شمع شمع من را بیشتر از شعاع یک متر روشن نمی کند. یو همه آیا می توانم این ده کیلومتر را با همین بادبان طی کنم؟ این شمع فقط یک متر می سوزد، ده کیلومتر می روم؟ این منطقی است که یک آدم ناآگاه، بی تجربه و بی تجربه می تواند داشته باشد. جواب کدام است؟ به نظر شما پاسخ این منطق کور چیست؟ [۲]

از این مترویی که نورانی است بروید، این قدمی را که می توانید بردارید بروید و می دانید که کجا می روید، اگر یک پله دیگر جلوی شما روشن نیست، نرو; اگر چنین است، دوباره این کار را انجام دهید. خواهی دید که تا انتهای کویر کم کم روشن می شود و این مسیر را طی می کنی و به خانه می رسی. [۳]

ایمان و امید

تنها راه نجات انسان برای عبور از دنیای سخت، بهره مندی از آموزه های وحی الهی در زندگی فردی و اجتماعی است. قرآن کریم آن گنج بیکران و اکسیر عظیمی است که موجب حرکت به سوی حیات می شود. محترم در دنیا و آخرت اتفاق می افتد.

نقطه شروع حرکت و قیام هر فرد و جامعه ایمان است. ایمان به معنای پذیرش و پایبندی انسان به چیزی است که برای آن تلاش و مبارزه می کند. بدون ایمان، هر قیامی ناپایدار و بی نتیجه است و هر قیامی مرده و بی جان است. تأکید قرآن کریم بر «ایمان» و معرفی آن به عنوان بهترین ویژگی های انسان، از توجه به این نکته نشأت می گیرد.

اما ایمان واقعی چیست؟ وقتی ایمان واقعی در کسی وجود دارد که بر اساس آن ایمان «عمل می‌کند». به عبارت دیگر متن زندگی مؤمن، از کافر کاملا متفاوت است. پرتو ایمان باید در بدن و اجزای انسان ظاهر شود، اما بیش از هر چیز باید در نظام های اجتماعی جامعه بشری ظاهر شود.

این ایمان نباید با تقلید یا تعصب باشد. بلکه باید کاملاً آگاهانه و مبتنی بر عقاید و شواهد روشن باشد. ایمانی پایدار است که با عقل به دست می آید. در غیر این صورت با کوچکترین شکی از بین می رود.

این مؤمنان هستند که همیشه در برابر دشمنان و موانعشان برتری دارند. در واقع شکست ناپذیر و قدرتمند شدن یکی از ثمرات ایمان واقعی است.

البته یکی از بزرگترین آفات ایمان، ایمان اتفاقی است. کسی که در دنیا به دنبال آسایش است، دستورات سخت را از آسان جدا می کند و فقط از آنهایی پیروی می کند که خطری برای دنیای او ندارد!

اگر کسی ایمان واقعی داشته باشد، هرگز در بن بست باقی نمی ماند و همیشه راهی برای خروج پیدا می کند. این بدان معنا نیست که مؤمن در ابتدای راه تمام راه را تا مقصد می فهمد، بلکه هر جا که در مسیر باشد، با نور ایمان، حداقل قدم بعدی را خواهد یافت. این هدایتی است که فقط به دست مؤمنان می رسد.

[۱] طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن، جلسه ششم. پ ۱۶۸.

[۲] همان جلسه 6. پ ۱۷۷.

[۳] همان جلسه 6. پ ۱۷۷.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=234296

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.