افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 18 June , 2024
0

“ایجاد امید” از کجا شروع می شود؟ از طرف دولت یا رسانه؟

  • کد خبر : 234261
“ایجاد امید” از کجا شروع می شود؟  از طرف دولت یا رسانه؟

سفید هوشمند هدف امروز: سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست برخی رسانه ها درباره «امید آفرینی» ظرفیت تامل و تحلیل دارد. مسئله «ایجاد امید» از یک سو پرسشی قابل فهم، صحیح و ضروری برای مقابله با بزرگ نمایی واقعیت های جامعه از سوی بدخواهان، کاربران اینترنتی و همچنین در میدان نبرد رسانه ای است […]

سفید هوشمند

هدف امروز: سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست برخی رسانه ها درباره «امید آفرینی» ظرفیت تامل و تحلیل دارد. مسئله «ایجاد امید» از یک سو پرسشی قابل فهم، صحیح و ضروری برای مقابله با بزرگ نمایی واقعیت های جامعه از سوی بدخواهان، کاربران اینترنتی و همچنین در میدان نبرد رسانه ای است و از سوی دیگر از سوی دیگر در انتخاب اخبار رسانه ها باید ملاک قرار گیرد. اما «خوش‌بینی» چیست و از کجا شروع می‌شود، منابع آن چیست و چرا نقاط ضعف بیش از نقاط قوت نشان داده می‌شود و چرا برخی آن را منفی‌گرایی می‌نامند؟ به نظر من، جدا از افراد مغرض و رسانه هایی که عنصر عدالت، ملاحظه و نرمش را نادیده می گیرند، اکثر رسانه های کشور وظیفه خود می دانند که با اشرار برخورد کنند و در جنگ رسانه ای علیه امپریالیسم رسانه ای ایفای نقش کنند. . ; اما توجه به چند نکته خالی از لطف نیست:

1- وظیفه نظام سیاسی و کارگزاران آن رفع نقاط ضعف و ایجاد موقعیت مناسب است که بتواند منشأ اول باشد. بنابراین اگر کمبودها و نارسایی‌هایی در این زمینه وجود داشته باشد، رسانه‌ها نمی‌توانند در انعکاس آن کوتاهی کنند، زیرا به متغیری مستقل برای انتقال اختیارات از رسانه به رسانه‌های خارجی تبدیل می‌شود، مردم انتظار دارند که رسانه ملی علاوه بر توانمندی‌ها و دستاوردهایی که دارند. همچنین باید به رفع نواقص و ضعف ها بپردازند، در غیر این صورت نمی توانند با آنها همدلی کنند، بنابراین اولین منبع “امیدسازی” کارگزاران نظام هستند که باید اقدامات “امیدسازی” را انجام دهند و توجه ویژه ای داشته باشند. نقطه ضعف نباشد؛ رسانه ها نمی توانند از انتقاد خودداری کنند و اشاره به ضعف های واقعی را نباید مایه ناامیدی دانست. زمانی می توان ناامیدی ایجاد کرد که رسانه ها حقایق را به عقب نشان دهند و اطلاعات نادرست را بیان کنند.

ثانیاً از آنجایی که «گل بی خار» وجود ندارد و همه دستگاه های سیاسی و کارگزاران سیاسی دارای نقاط قوت و ضعف هستند، لازم است مسئولان مسائل و مشکلات را صادقانه بیان و برای مردم تبیین کنند. بنابراین، هر سخنی که نقاط ضعف را پنهان یا نادیده بگیرد در عصری که مردم بسیار باهوش هستند و شبکه‌های اجتماعی حوزه انعکاس نظرات را گسترش داده است، تهدید «امید آفرینی» را به همراه دارد.

ثالثاً عدم تلاش در بیان نقاط قوت و دستاوردها، چنان که مقام معظم رهبری اخیراً از ضعف در بیان توانمندی ها و دستاوردها ابراز تاسف کردند که شاید «امیدبخش» باشد، اما واقعیت این است که زبان دولت در این زمینه ناتوان است. کار ضعیف، مبتکرانه و نجیب به ندرت در بیان دستاوردها مشاهده می شود.

چهارم، نکته مهم در «امید آفرینی» نفی دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران در 44 سال گذشته است. یکی از سرچشمه های تهدید «پرورش امید»، انکار دستاوردهای دولت های گذشته توسط دولت فعلی است. متأسفانه هر دولتی که روی کار می آید گذشته را انکار می کند و تهدیدی خطرناک برای «ایجاد امید» برآمده از دولت نهم است.

پنجم: پذیرش نقاط ضعف به خودی خود می تواند «امیدبخش» باشد و افراد را به این نتیجه برساند که مدیران اجرایی درک واقع بینانه ای از مشکلات دارند و بنابراین با رویکرد خطاپذیری می توانند در جهت رفع آنها گام بردارند.

ششم: تعامل رسانه ای دستگاه های اجرایی با رسانه ها نکته کلیدی است: رسانه ها به جای تقویت مدام مورد هجمه قرار می گیرند، وجود همه رسانه ها را می پذیرند، بین آنها تبعیض قائل نمی شوند و با همه آنها به معنای واقعی کلمه تعامل دارند. از کلمه، عامل مهم توسعه قابلیت های اطلاعاتی در کشور است. بنابراین باید از هر نوع دوقطبی سازی رسانه ای اعم از امیدوارانه یا بدبینانه پرهیز کرد.

در اینجا سؤال این است که آیا تولید اخبار «امیدبخش» در منبع اصلی خبری که نهادها و سازمان‌ها هستند، از کمیت و کیفیت کافی برخوردار است؟ و آیا «اخبار توسعه» به اندازه کافی در اختیار رسانه ها قرار می گیرد؟ برنامه های بازدید از ابرپروژه ها و پروژه های پیشران چقدر در اختیار رسانه ها قرار دارد؟ و… بنابراین، کم اطلاعی را نباید به رسانه ها نسبت داد.

هفتم- لذا توصیه می شود استراتژی های اطلاع رسانی را بر اساس واقعیت استوار کرد، ابتدا منابع «امیدبخش» را توسعه داد، نقاط ضعف دستگاه های اجرایی را در ایجاد اخبار توسعه برطرف کرد، با رسانه ها تعامل کرد و سپس بررسی کرد که آیا و چگونه توانمندی های رسانه های مستقل می تواند باشد. برای ایجاد امید استفاده می شود

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=234261

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.