تاریخ : یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ Sunday, 14 April , 2024
0

امید تجریشی: لیستی در تهران برنده می شود که مشارکت از ۳۵ درصد فراتر رود/ پول تبلیغات برخی لیست ها از کجا می آید؟

  • کد خبر : 240209
امید تجریشی: لیستی در تهران برنده می شود که مشارکت از ۳۵ درصد فراتر رود/ پول تبلیغات برخی لیست ها از کجا می آید؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رضا امید تجریشی عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی در گفتگو با مانیبان که در ادامه می خوانید؛ در انتخابات اخیر شاهد کاهش حضور مردم در انتخابات بودیم. ارزیابی شما از آن چیست؟ عدم شرکت مردمی در انتخابات ریشه های متفاوتی دارد. اتفاقات سال ۹۶، آبان ۱۳۷۷، انتخابات مجلس ۱۳۷۷، انتخابات ریاست […]

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رضا امید تجریشی عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی در گفتگو با مانیبان که در ادامه می خوانید؛

در انتخابات اخیر شاهد کاهش حضور مردم در انتخابات بودیم. ارزیابی شما از آن چیست؟

عدم شرکت مردمی در انتخابات ریشه های متفاوتی دارد. اتفاقات سال ۹۶، آبان ۱۳۷۷، انتخابات مجلس ۱۳۷۷، انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و اتفاقاتی که در مناظره مهسا امینی رخ داد که سلسله مراتبی و مستمر بود و در نهایت میزان مشارکت مردم در انتخابات را تحت تأثیر قرار داد.

جنبش رادیکال از سال ۱۹۹۶ به دنبال حمله به دولت وقت بود و با کاشت بذر ناامیدی، سنگ پرانی و ایجاد موانع برای دولت، سعی در ضعیف جلوه دادن دولت داشت. در انتخابات ۲۰۱۸ اتفاقاتی افتاد و رد صلاحیت ها به آن دامن زد. در سال ۱۴۰۱ با درگذشت مهسا امینی یأس در جامعه حاکم شد و همه این اتفاقات باعث بی امیدی به آینده شد. مردم در دولت رئیس جمهور امیدوار بودند که توافق منعقد شود، تورم کاهش یابد و فضای اقتصادی باز شود، اما این اتفاق نیفتاد.

جبهه اصلاح طلبان در انتخابات شرکت نکردند که باعث شد بخشی از مردم پای صندوق های رای نروند. رفتارهای مختلفی در انتخابات وجود داشت. رفتار در تهران سیاسی است. در شهرها مسائل محلی، قومی و قبیله ای وجود دارد که در برخی جاها مشارکت بیشتر و در برخی جاها کمتر است. ناامیدی مردم از آینده و عدم اطمینان نسبت به آینده مشکل اصلی مردم است. مردم در زمان انتخابات از من پرسیدند لیست امید چه کرد؟ این در حالی بود که گزارش عملکرد لیست امید در حال انتشار بود اما شاید به درستی بازنشر نشد. در مواردی حق قانونگذار تضییع شده و به شوراهای مختلف واگذار شده است که باید با برنامه ریزی ایجاد می شد. مردم از کاندیداها برنامه می خواهند، اما سوال اینجاست که کجا از ما می خواهند؟ اگر انتخابات به سمت حزبی گرایش پیدا کند، طرح مطالبات آسان‌تر، ملموس‌تر و قابل پیگیری‌تر خواهد بود، که باید اتفاق بیفتد. قانون انتخابات باید اصلاح شود و به سمت حزب گرایی و پاسخگویی نامزدها حرکت کند.

به فضای سیاسی کشور و دلسردی مردم اشاره کردید، اما چطور شد که در این شرایط تنها لیست با برنامه صدای ملت تلاش کرد در انتخابات شرکت کند؟

لیست صدای ملت در انتخابات قبلی نیز فعال بود که در تهران به دور دوم رفت و صاحب آن آقای مطهری است. در لیست آقای مطهری افرادی بودند که دارای نگاه معتدل و تفکر تکنوکراتیک و دارای تجربه و پیشرفت بودند. احزاب مشارکت کردند، نامزدهای واجد شرایط خود را معرفی و از آنها حمایت کردند. شرکت در انتخابات یک اصل سیاسی است. به نظرم خوب بود که بگوییم یک جریان زنده و جاری است. یک لیست زمانی در تهران برنده می شود که میزان مشارکت از ۳۵ درصد فراتر رود، اما طبق آمار وزارت کشور، مشارکت در تهران حدود ۲۳ درصد است.

نظر شما در مورد رای ندادن به علی مطهری، نوبخت و محمدرضا بهنار چیست؟

من پیش بینی نمی کردم نوبخت و باهنر رای نیاورند اما شرایط سیاسی استان ها فرق می کند. دکترها در تبریز رای خوبی گرفتند، تاجگردون و فرید موسوی هم رای خوبی گرفتند و در شهری مثل مشهد کریمی قدوسی رای نیاورد، پورابحیمی رای نیاورد و این مربوط به اقدامات است. در شهرهایی مثل رشت و تهران مردم مشارکت حداقلی داشتند و انگیزه ای برای مشارکت نداشتند. نماها در شهرهای مختلف متفاوت است. اگر به شهرهایی که در دهه ۱۴۰۰ دچار تنش شدند نگاهی بیندازیم، ممکن است به این پاسخ بپردازیم که چرا برخی از مردم شهرهای معتدل رای ندادند. نوبخت سه دوره نماینده رشت بود و در دولت حضور داشت اما مردمی که قرار بود رای بیاورند به پای صندوق های رای نرفتند. در دور قبل قالیباف یک میلیون و ۲۰۰ هزار رای آورد اما در انتخابات جدید نفر اول حدود ۵۰۰ هزار رای آورد که اختلاف زیادی است. در این انتخابات رای باطل برنده رای شد. زمان تبلیغات انتخاباتی کم بود و نمی توان در تهران ۷ یا ۸ روز تبلیغات کرد. تاثیرات تبلیغات آب و هوا و محیطی تنها لیست مربوط به برنامه صدای ملت بود، اما بقیه جریان های سیاسی اصولگرا در درون خود غوغایی داشتند و آن را به بیرون منتقل کردند.

آیا از رای برخی افراد متعجب شدم؟ چه پایگاهی از این افراد حمایت کرده است؟ تبلیغات کجا بود و هزینه تبلیغات را از کجا می گرفتند؟ ما در این انتخابات از نظر مالی محدود بودیم، منابع و مصارف ما مشخص است و مایلیم شفاف باشیم. مثل بقیه لیست ها مجبور نبودیم روزی چند پیامک بفرستیم و به کل شهر اعلام کنیم. آیا معلوم است پول ما از کجا می آید و هزینه تبلیغات ما هم مشخص است و مبلغ آن سرگرم کننده است؟

نگاه مردم به انتخابات تغییر کرده است. اساتید جامعه شناسی، علوم سیاسی و فعالان سیاسی باید بیشتر در مورد رفتار جامعه تحقیق کنند تا به نتایج مطلوب برسند.

اگر انتخابات حزبی برنامه ریزی نشود، دوباره این مدل انتخاباتی را خواهیم داشت. ما پایگاه حزبی داریم و مردم می توانند عملکرد ما را از حزب زیر سوال ببرند، اما افرادی که پایگاه ندارند، کجا باید برنامه ها و اقداماتشان را زیر سوال برد؟

به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم. آیا صدای ملت به جلسات خود ادامه می دهد؟

من چون عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی هستم، نمی توانم در مورد صدای ملت نظر بدهم و این بر عهده دکتر مطهری است. انتخابات ریاست جمهوری در ایران معمولاً دو دوره ای است و باید دید چه کسانی شرکت می کنند و چه کسانی مورد تایید شورای نگهبان هستند. به نظر من رقابت در جریان اصولگرایی و اقلیت گرایی توسعه می یابد. ممکن است اتفاق بزرگی بیفتد، اما باید ببینیم که آیا شورای نگهبان صلاحیت مردم را تایید می کند و همچنین مردم در انتخابات شرکت می کنند یا خیر.

بدون شک، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر انتخابات ما بی تأثیر نخواهد بود. اکنون فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نگاه می کنند و در ایران بیشتر به انتخابات آمریکا نگاه می کنند تا ایالت های آمریکا. این عمر کوتاه بایدن باید در حوزه مذاکرات برجام، احیای آن و رفع تحریم ها استفاده شود. دغدغه ما باید ایران باشد نه خانواده خودمان. ما در شرایط عادی نیستیم و تورم بالای ۴۰ درصد است و با مهاجرت متخصصان، افراد ماهر، نخبگان، سرمایه گذاران و استارت آپ ها و عدم رشد جمعیت مواجه هستیم که همه اینها برای ما زنگ خطر است. همه اینها نشان می دهد که هر دولتی می خواهد تاسیس شود، دغدغه اش باید مسائل سیاسی، اقتصادی و عمرانی باشد و نمی توان کشور و دولت را با توهم و حروف اول مدیریت کرد. کشور با انتخاب وزیر درست و قانون درست اداره می شود و باید پاسخ دهند که چرا با این انتخابات وضعیت کشور اینگونه شده است.

۲۷۲۱۸

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=240209

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Immediate Momentum