افزونه پارسی دیت را نصب کنید Wednesday, 19 June , 2024
1

امکان ساخت نیروگاه بادی و خورشیدی از سوی مردم مطرح شد – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوز

  • کد خبر : 234044
امکان ساخت نیروگاه بادی و خورشیدی از سوی مردم مطرح شد – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوز

به گزارش خبرگزاری مهر، هیات وزیران در جلسه چهارم آبان ماه 1402 به پیشنهاد وزارت نیرو و جهاد کشاورزی و به استناد اصل 138 قانون اساسی، آئین نامه مصوبه رفع موانع احداث نیروگاه های بادی و خورشیدی بر اساس ماده (1) واگذاری زمین به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی برای احداث نیروگاه. قابل تکراربا رعایت […]

به گزارش خبرگزاری مهر، هیات وزیران در جلسه چهارم آبان ماه 1402 به پیشنهاد وزارت نیرو و جهاد کشاورزی و به استناد اصل 138 قانون اساسی، آئین نامه مصوبه رفع موانع احداث نیروگاه های بادی و خورشیدی بر اساس ماده (1) واگذاری زمین به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی برای احداث نیروگاه. قابل تکراربا رعایت 5 شرط از جمله ممنوعیت تحویل بیش از یکبار موضوع ماده (15) دستورالعمل اصلاحی واگذاری اراضی منابع ملی و دولتی برای طرح های کشاورزی و غیر کشاورزی او رفت:

اول از همه شایستگی متقاضی و ضمانت لازم برای اجرا و تکمیل طرح (پروژه) را طبق جدول زمانبندی وزارت نیرو و سازمان نیرو از وی دریافت کند. قابل تکرار و بهره وری انرژی الکتریکی (ساتبا) انجام شود؛ ثانیاً در صورتی که متقاضی ظرف مدت یک سال از زمان تحویل زمین اقدامات لازم را انجام ندهد و تأخیر آن محرز شود، قرارداد منعقده توسط هیأت نظارت فسخ و زمین طبق اصلاحیه ماده مسترد خواهد شد. (33) قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع.

در شرط سوم مقرر می‌شود که پرداخت خسارت و بهای ساختمان‌ها و ساختمان‌های احتمالی موضوع اصلاح ماده (33) قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع بر عهده متقاضی جدید باشد. شرط دیگر این است که اشیاء مندرج در عقود اجاره توقیف شود. آئین نامه اجرای ماده (33) مشمول و شرط آخر نیز تصریح می کند که انجام تشریفات سامانه پنجره واحد آمایش زمین در مورد اراضی مذکور الزامی نیست.

طبق ماده (2) قانون اساسي نامه رفع موانع احداث نیروگاه ها قابل تکراراجاره بها سالیانه موضوع تبصره ماده (23) دستورالعمل مذکور در ماده (1) این آئین نامه در خصوص زمین واگذار شده برای پروژه های مذکور در آئین نامهحداکثر 20 درصد ارزش معاملاتی قیمت منطقه ای در زمان تحویل توسط کمیسیون موضوع تبصره فوق تعیین خواهد شد.

ماده (3) آئین نامه خاطرنشان می شود «پس از واگذاری زمین توسط سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، صرفاً مشاوره با سازمان حفاظت محیط زیست انجام می شود» و مسئولیت رعایت کلیه حدود قانونی اعم از گاز، برق، راه بر عهده متقاضی می باشد. فضاهای فرهنگی». میراث و پدافند غیرعامل» و تبصره این بخش تاکید می کند که «سازمان حفاظت محیط زیست موظف است حداکثر ظرف مدت یک هفته به استعلام پاسخ دهد».

در ماده (4) آئین نامه رفع موانع احداث نیروگاه ها. قابل تکرار همچنین به دلیل عدم احداث ساختمان و ساخت و سازهای اساسی، تشکیل پرونده های مرتبط در کارگروه امور زیربنایی استان و اخذ مشاوره از اداره راه و شهرسازی در خصوص موارد اصلاحی ضروری است. مقاله. 33 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع و آئین نامه استفاده از زمین، ساخت و ساز ساختمان و تأسیسات خارج از محدوده شهرها و شهرستان ها نیست.

طبق ماده (5) نیروگاهها قابل تکرار انرژی بادی و خورشیدی بیش از 100 مگاوات خارج از رده 7 گروه های صنعتی و تولیدی موضوع ماده (3) آیین نامه و استانداردهای تاسیس واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی (موضوع ماده (11) قانون هوای پاک است. و ابلاغیه 18 مهر 1396 سازمان حفاظت محیط زیست و مشمول مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی نمی باشند.

مدت اعتبار آئین نامه رفع موانع احداث نیروگاه ها. قابل تکرار بادی و صحری که در 2 اسفند ماه جاری توسط «محمد مخبر» معاون اول رئيس جمهور دو سال است که اعلام شده است.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=234044

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.