افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 18 June , 2024
1

افزایش 1.2 میلیون تومانی حقوق کارکنان بالای 20 درصد

  • کد خبر : 191365
افزایش 1.2 میلیون تومانی حقوق کارکنان بالای 20 درصد

به گزارش بازار، محمد حسینی مشاور کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی مبنی بر مهم ترین قسمت های مصوبات بودجه سال 1403 گفت: لایحه بودجه سال 1403 شرایط خاصی داشت. براساس اصلاحیه ماده 182 آیین نامه داخلی مجلس، محدودیت منابع، ماده واحده و تصمیمات به همراه بودجه بنگاه ها باید اول آبان به […]

به گزارش بازار، محمد حسینی مشاور کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی مبنی بر مهم ترین قسمت های مصوبات بودجه سال 1403 گفت: لایحه بودجه سال 1403 شرایط خاصی داشت. براساس اصلاحیه ماده 182 آیین نامه داخلی مجلس، محدودیت منابع، ماده واحده و تصمیمات به همراه بودجه بنگاه ها باید اول آبان به مجلس تقدیم شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه برنامه هفتم در دستور کار قرار نگرفت و این موضوع اهمیت بیشتری داشت، مقرر شد ابتدا دولت برنامه هفتم را ارائه کند. در نتیجه لایحه بودجه پس از تصویب برنامه تهیه و ارائه شد. دولت براساس برنامه هفتم بودجه را به مجلس تقدیم کرد اما این طرح مادر هنوز به تصویب نهایی نرسیده و روند کار را با مشکل مواجه کرده است.

وی با اشاره به اینکه لایحه اول بودجه قبلا تصویب شده اما برنامه هفتم هنوز نهایی نشده است، گفت: یکی از مفاد قانون برنامه این است که از قانونگذاری دائمی در قوانین بودجه پرهیز کنیم. دولت با این پیش فرض ها لایحه را تهیه کرد. در مجلس ابتدا باید کلیات بررسی می شد. کمیسیون تلفیق ظرف سه روز گزارشی را تهیه کرد.

افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده برای پوشش 50 درصد حقوق بازنشستگان.
حسینی در پاسخ به این سوال که چرا لایحه اول بودجه 1403 در ابتدای تقدیم به مجلس رای نیاورد، گفت: اختلاف نظر دولت و مجلس به دلیل عدم پیش بینی بود. منابع لازم برای تناسب حقوق بازنشستگان. بنابراین مجلس کلیات را رد کرد.

وی افزود: پس از اصلاحیه دولت، دولت دو بند از بودجه را اصلاح کرد. برای تعدیل حقوق بازنشستگان از افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده، رقمی بین 50 تا 60 همات در نظر گرفته شد. دولت این اصلاحات را بدون تغییر سقف انجام داد. حکم دوم مربوط به خرید تضمینی گندم بود. پس از این اصلاحات، اصول در مجلس تصویب شد.

170 تلاش برای تعدیل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در نظر گرفته شده است
مشاور کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی در مورد افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی گفت: دولت باید با توجه به همسان سازی که در سطح کشور و مستمری سربازی پیش بینی کرده بود برای مستمری بگیران تامین اجتماعی نیز رقمی پیش بینی می کرد. منابع مالی.

با توجه به اینکه نمی‌توانیم منابع را مستقیماً به تأمین اجتماعی بدهیم، مقرر شد دولت از طریق منابع نفتی، خوراک، تولید، ذخایر و منابع نقدی تا سقف 170 همات بدهی خود به تأمین اجتماعی را پرداخت کند و از این منابع استفاده شود. به تناسب حقوق بازنشستگان مشمول صندوق تامین اجتماعی برهمن بر اساس 90 درصد و دستورالعمل وزارت کار و تامین اجتماعی تخصیص یابد.

اعتراض سریع دولت به تغییر 65 همتی در سقف بودجه
وی در خصوص اختلاف نظرهای جدی دولت و مجلس در جریان بررسی لایحه اول لایحه بودجه در مجلس گفت: در مرحله بعدی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه قانون دولت در مدت زمان کمتری نسبت به مصوبه قانونی تهیه شد. زمان. در نهایت در بررسی کمیسیون تلفیق سه اتفاق افتاد.

حسینی افزود: بر این اساس محدودیت منابع و مصارف 65 حمت اصلاح شد. پس از تصویب، دولت به سرعت به گزارش کمیسیون تلفیق واکنش نشان داد و رقم بالاتری را اعلام کرد. با برگزاری جلسات متعدد دولت و کمیسیون تلفیق، سعی می کنیم مشکلاتی را که باعث اختلاف و بی ثباتی تامین منابع می شود، اصلاح کنیم.

حذف 3 حکم کمیسیون تلفیق با مخالفت دولت
وی در پاسخ به سوالی درباره موارد مورد تاکید دولت گفت: سه مصوبه که قبلا در کمیسیون تلفیق تصویب شده بود اما تمرکز دولت بیشتر روی آن بود، در کمیسیون تلفیق حذف شد. یکی از این موارد مربوط به یارانه نان بود.

در حال حاضر بانک سپه در بحث یارانه نان رقمی بابت یارانه نانوایی ها پرداخت می کند که در سال 1402 حدود 18 همات و برای سال 1403 19 همات در نظر گرفته اند. در واقع بیش از 37 شارژ مالی اضافه شد.

حسینی بحث دیگر را مربوط به یارانه کود عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال یک کیسه اوره را 50 هزار تومان از پتروشیمی می خریم اما 10 هزار تومان به کشاورز می دهیم. رقم اعلام شده توسط دولت بین 40 تا 50 است. پتروشیمی ها می گویند این رقم باید با خوراک جبران شود، اما دولت مخالفت کرد و حذف شد زیرا حدود 50 درصد از منابع خاص و سایر بخش ها کاهش می یابد.

اضافه شدن بیش از یک میلیون تومان به حقوق کارکنان دولت در سال 1403.
وی تاکید کرد: مجلس بر اساس نظر دولت حکم دیگری را اصلاح کرد. برای برخی از کارمندان دولت از جمله کارمندان وزارت بهداشت پاداش های ویژه ای در نظر گرفته شد که باعث نارضایتی شد. طرحی که انجام شد این بود که این عدد برای همه کارکنان دولت معادل سه هزار امتیاز در نظر گرفته شود. این مزیت عددی تقریباً یک میلیون و 200 هزار تومان به حقوق کارکنان دولت اضافه کرد.

افزایش بودجه صدا و سیما و قوه قضائیه بر اساس مفاد برنامه هفتم
مشاور کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی درباره افزایش بودجه برخی نهادها در لایحه بودجه 1403 گفت: دولت به افزایش بودجه قرارگاه دفاعی و همچنین رقم بودجه سازمان معترض بود. قوه قضائیه و صدا و سیما که در مجلس اتفاق افتاد، اما این موارد در قانون برنامه هفتم تصویب شد و در ایرادات شورای نگهبان نبود، بنابراین مجلس در قانون بودجه سال 1403 آن را تصویب کرد.

قانون برنامه هفتم تعیین کرده است که بودجه قوه قضائیه خارج از حد معمول افزایش (تا سقف 4 درصد بودجه) 30 درصد افزایش یابد. بودجه صدا و سیما نیز یک درصد بودجه جاری در نظر گرفته شد.

بازگشت برخی از دستورهای ثابت به بودجه به دلیل عدم تصویب لایحه تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت
وی با اشاره به اینکه در جای دیگر نظر ما این است که تخلف چندانی در لایحه دولت صورت نگرفته است، گفت: برخی بندهای اضافه شده بخشی از آیین نامه است. چون قانون برنامه هفتم از قبل نهایی شده است، برای سال 1403 نیاز به یک سری احکام داشتیم که در بررسی کمیسیون تلفیق اضافه شد.

دولت لایحه ای تحت عنوان تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ارائه کرد (3). فلسفه این لایحه این است که برخی احکام بودجه که در واقع احکام دائمی بوده، جداگانه تصویب شود تا در بودجه تکرار نشود. علیرغم تصویب کلیات این لایحه، هنوز به تصویب نرسیده است، بنابراین برخی از احکام که بیشتر مربوط به مشاغل است، مجدداً وارد بودجه شد.

کاهش سهم 2 میلیارد دلاری دولت از درآمدهای نفتی با تغییر سهم صندوق توسعه ملی به 45 درصد.
حسینی در خصوص تصویب اولین رای پروژه بودجه 1403 در مجلس گفت: با مدیریت مجلس طی سه روز و نیم، احکام در صحن علنی به تصویب رسید. تغییرات زیادی وجود نداشت، به جز مواردی که با قانون مغایرت داشت. به عنوان مثال، دولت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را 40 درصد (در لایحه دولت) در نظر گرفت. اگرچه این رقم باید 45 درصد در نظر گرفته می شد. با تصویب مجلس این رقم به 45 درصد رسید. این تغییر باعث کاهش حدود 2 میلیارد دلاری معادل 40 درصد از سهم دولت خواهد شد.

تامین منابع جدید در قالب مالیات به بودجه و کاهش 28500 تومانی دارایی های مشمول ارز.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییر منابع و هزینه ها در سقف بودجه 1403 گفت: حدود 100 همات به دلیل هزینه ها و منابع به سقف بودجه اضافه شده است. این رقم که در تالار عمومی اضافه شد، حدود 1.6 درصد از کل بودجه را شامل می شود.

مشاور کمیسیون تلفیق شورای اسلامی ادامه داد: به منظور ایجاد تعادل در ماده واحده که دارای 100 تغییر نسبت به لایحه دولت است، منابعی در حوزه منابع از محل افزایش درآمد مالیاتی و همچنین تغییر ایجاد شده است. در نرخ ارز و میزان ارز اختصاص یافته به خرید کالاهای اساسی.

جزئیات تغییرات هزینه در لایحه بودجه 1403
حسینی درباره رتبه هایی که بودجه آن ها افزایش یافته است، گفت: در معاونت هزینه ها منابع تا 18 تا 20 درصد افزایش حقوق و دستمزد، افزایش حداقل دستمزد از 9300 هزار تومان به 10 میلیون تومان افزایش یافته است. افزایش حداقل دستمزد والدین شهدا از 9 میلیون و 200 هزار تومان به 15 میلیون تومان، پرداخت فوق العاده فوق العاده یک میلیون و 300 هزار تومانی به کلیه کارکنان دولت و همچنین افزایش 30 درصدی مستمری افراد زیر. حمایت کمیته امداد و بهزیستی اختصاص یافته است.

پرونده تفکیک حسابهای شخصی و تجاری بر اساس قانون پایانه فروشگاهی
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر حساسیت در حوزه مالیاتی گفت: در سال 1403 نه نرخ مالیاتی تغییر کرد و نه مالیات جدیدی تصویب شد. همچنین در حوزه مالی، در مورد مالیات بر خانه و خودروهای لوکس، ارقام سال های گذشته تکرار می شود.

طبق قانون پایانه های فروشگاهی باید بین حساب های شخصی و تجاری تفکیک وجود داشته باشد. یکی از مواردی که در برنامه هفتم به دنبال آن هستیم تفکیک حساب ها با مسئولیت بانک مرکزی است. تا اینجا دو استدلال داریم: طبق مصوبه شورای پول و اعتبار که در پایان اردیبهشت ماه 1403 به تصویب خواهد رسید، اگر مبلغ واریز شده به حساب بیشتر از رقم تعیین شده باشد، تجارت محسوب می شود. . حساب، و صاحب حساب باید ثابت کند که این رقم از منبع درآمد مستمر نبوده است.

مشاور کمیسیون برنامه و بودجه اضافه کرد: به دلیل اینکه مردم اظهارنامه نمی دهند و برخی از کسبه از حساب شخصی استفاده می کنند، این بند برای تفکیک حساب ها و جلوگیری از فرار مالیاتی در بودجه لحاظ شد. این موضوع به صاحبان مشاغلی که از پایانه های فروشگاهی استفاده می کنند آسیبی نمی رساند.

امکان ارائه مالیات بدون فشار به مودیان، به شرط فرار مالیاتی.
حسینی در خصوص افزایش 47 درصدی رقم مالیات در بودجه 1403 گفت: نظر دولت این است که نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی نسبت به سایر کشورها پایین است اما زیرساخت های مالیاتی استان چندان مشخص نیست. اگر دولت بتواند با برنامه های خود جلوی فرار مالیاتی را بگیرد، تامین این رقم کار سختی نیست. این در حالی است که افزایش رقم مالیات باعث نگرانی در حوزه اقتصادی شده است، زیرا فکر می کنند اگر سازمان امور مالیاتی نتواند منابع را تامین کند، فشار بر مودیان فعلی افزایش می یابد. اعتقاد شخصی من این است که اگر دولت راه مبارزه با فرار مالیاتی را در پیش بگیرد، چنین حادثه ای رخ نمی دهد.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=191365

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.