افزونه پارسی دیت را نصب کنید Wednesday, 19 June , 2024
1

از انتقال قدرت به شرق گریزی نیست افزایش قدرت مانور قدرت های منطقه ای در نظم نوین جهانی

  • کد خبر : 228309
از انتقال قدرت به شرق گریزی نیست افزایش قدرت مانور قدرت های منطقه ای در نظم نوین جهانی

بازار؛ گروه بین الملل: از پایان جنگ سرد تا به امروز، جهان با یک سیستم بین المللی در حال گذار مواجه بوده است. بلوک غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا از طریق نهادهای چندجانبه و مداخلات نظامی در سایر کشورها بر جهان سیاسی جهان مسلط شده است. بعدها همین بلوک غرب با مرکزیت اروپا تلاش […]

بازار؛ گروه بین الملل: از پایان جنگ سرد تا به امروز، جهان با یک سیستم بین المللی در حال گذار مواجه بوده است. بلوک غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا از طریق نهادهای چندجانبه و مداخلات نظامی در سایر کشورها بر جهان سیاسی جهان مسلط شده است. بعدها همین بلوک غرب با مرکزیت اروپا تلاش کرد تا نظام لیبرال دموکراسی غربی را در جهان پیاده کند. این رویکرد به واشنگتن اجازه داد تا مداخلات خود در عراق و افغانستان را مشروعیت بخشد، اما باعث خلاء قدرت در هر دو کشور شد و بر تعداد جنگ ها و درگیری ها در این کشورها افزود و در نتیجه رویکردهای جدیدی در فضای سیاسی جهانی پدید آمد. قدرت به دست آورد.

در نهایت، می بینیم که این «وضعیت موجود» در جهان سیاسی که توسط ایالات متحده تعریف شده است، با چالش های مهمی از سوی روسیه و چین و همچنین قدرت های نوظهور مانند هند، برزیل و ترکیه مواجه شده است.

در حالی که ایالات متحده تلاش می کند تا هژمونی خود را بازیابد، کشورهای دیگر متعاقباً مجبور می شوند توانایی های ملی و استقلال استراتژیک خود را افزایش دهند تا از سلطه بر خود اجتناب کنند. این امر منجر به ایجاد رقابت های تسلیحاتی جدید، رقابت های فناوری جدید و همچنین گسترش بلوک های جایگزین با غرب مانند بریکس، سازمان همکاری شانگهای و غیره شده است. ایالات متحده چه بخواهد و چه نخواهد، این واقعیت چندقطبی همان چیزی است که در ابتدا سعی کرد از شکل گیری آن جلوگیری کند.

باید گفت آنچه جهان با آن مواجه است، به گفته جان آیکنبری، نظریه پرداز روابط بین الملل و سیاست خارجی آمریکا، تغییر قدرت جهانی و افول قدرت آمریکا و تغییر نظام تک قطبی در جهان است. قدرت غربی و لیبرالیسم رو به زوال است و قدرت شرقی از قبل متولد شده و در حال تکامل است. نظمی که قطعا تک قطبی نخواهد بود و هژمونی مطلق شکل نمی گیرد، اما جهان شاهد نظم چند قطبی خواهد بود.

شکل گیری یک نظام جدید نتیجه قطعی است که تغییر و تحول بازیگران قدرت بخشی از آن خواهد بود. سیستمی که در جهت تمرکززدایی حرکت خواهد کرد و از نظم تک قطبی به دنیای چندقطبی پسامریکایی خواهد رفت. نظام جدید چندجانبه گرایی با محوریت سازمان های منطقه ای و بین المللی با هدف امنیت و رفاه وجودی با همکاری و تلاش مشترک امکان پذیر خواهد بود.

خبرنگار بازار در گفتگو با «رابرت شاپیرو» استاد دانشگاه کلمبیا در آمریکا به این موضوع پرداخته است که در ادامه می آید. او نویسنده کتاب های «پنجاه سال روند در ترجیحات سیاسی آمریکا»، «سیاستمداران اهمیت نمی دهند: دستکاری سیاسی و از دست دادن پاسخگویی دموکراتیک»، «راهنمای آکسفورد برای افکار عمومی و رسانه های آمریکا» و فروش ترس: مبارزه با تروریسم، رسانه ها و افکار عمومی.”

*برخی معتقدند جابجایی قدرت در نظم جهانی از غرب به شرق رخ داده و این وضعیت تثبیت شده است. از سوی دیگر، برخی معتقدند که این نظم جدید هنوز در حال گذار است و ایجاد نشده است. ارزیابی شما چیست؟

تاکنون مسائل و مشکلات مهمی در عرصه بین الملل ایجاد شده است که ایالات متحده آمریکا به تنهایی قادر به حل آن نبوده و نیازمند همکاری سایر کشورها بوده است. آمریکا و متحدانش باید بپذیرند که قدرت آنها رو به افول است و چین، هند و سایر کشورهای نوظهور نظم مطلوب را در نظام بین الملل به چالش می کشند. تغییر الگوی توزیع جهانی قدرت و تغییر تدریجی آن به سمت شرق موضوعی است که به تدریج آشکار می شود و راه گریزی از آن نیست.

*به نظر او نظم نوین جهانی جنبه قطبی خواهد داشت. به عبارت دیگر آیا در این نظم شاهد دو قطبی شدن های شدید و متعارض خواهیم بود؟

با در نظر گرفتن وابستگی متقابل کشورها به یکدیگر چه از نظر اقتصادی و چه از نظر فناوری می توان گفت که در نظم نوین جهانی در آینده از شدت درگیری های بین قطب ها کاسته خواهد شد اما این به معنای عدم درگیری و جنگ است. در نظام بین الملل نخواهد بود.

*این نظم جدید چه تاثیری در مناطق خواهد داشت؟ آیا بازیگران منطقه ای می توانند در این نوع نظم بیشتر مانور دهند؟

در نظم هژمونیک به رهبری ایالات متحده آمریکا، کشورها و مناطق مهم کمتر از قدرت مذاکره، ائتلاف و مانور برخوردار بودند. در نظم جدید شاهد افزایش نقش بازیگران مهم منطقه ای در مدیریت مسائل منطقه ای و حل مناقشات خواهیم بود.

*به نظر می رسد مرکز توجه در نظم نوین جهانی منطقه هند و اقیانوسیه خواهد بود. آیا با این ارزیابی موافقید؟

منطقه هند و اقیانوس آرام امروزه یکی از پویاترین مناطق از نظر اقتصادی در جهان است. ظهور چین به عنوان مهمترین رقیب اقتصادی و فناوری ایالات متحده در دهه گذشته بر اهمیت آن افزوده است. از سوی دیگر، هند به عنوان یکی از قوی ترین اقتصادهای جهان در این منطقه حضور دارد. تمایل ایالات متحده برای محدود کردن قدرت چین و تمایل هند برای همکاری اقتصادی و تجاری بیشتر با ایالات متحده، اهمیت این حوزه را افزایش داده است.

*رقابت بین آمریکا و چین در نظم نوین جهانی چگونه خواهد بود؟ رقابتی یا خصمانه؟

ایالات متحده همچنان به چین به عنوان یک رقیب جدی نگاه می کند که می خواهد قدرت خود را در سراسر جهان از جمله منطقه خاورمیانه به چالش بکشد. رقابت این دو کشور در نظم نوین جهانی، رقابتی با همکاری و درگیری خواهد بود و به دلیل وابستگی متقابل فناوری و اقتصاد، نمی توان از تضاد کامل در روابط آنها صحبت کرد، همانطور که در جنگ سرد شاهد بودیم. بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=228309

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.