افزونه پارسی دیت را نصب کنید Wednesday, 19 June , 2024
0

ارائه تسهیلات برای ازدواج و مادر شدن چقدر موثر است؟ – خبرگزاری بیشتر اخبار ایران و جهان

  • کد خبر : 190998
ارائه تسهیلات برای ازدواج و مادر شدن چقدر موثر است؟  – خبرگزاری بیشتر اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، کاهش نرخ باروری در آینده نه چندان دور باعث افزایش جمعیت سالمندان در کشور می شود و سالمندی جمعیت در کشورهای مختلف حتی در دنیا نگرانی هایی را ایجاد کرده است. بر اساس آمارهای پیش بینی شده، در سال 2050 حدود یک چهارم جمعیت جهان را سالمندان تشکیل می دهند و […]

به گزارش خبرنگار مهر، کاهش نرخ باروری در آینده نه چندان دور باعث افزایش جمعیت سالمندان در کشور می شود و سالمندی جمعیت در کشورهای مختلف حتی در دنیا نگرانی هایی را ایجاد کرده است. بر اساس آمارهای پیش بینی شده، در سال 2050 حدود یک چهارم جمعیت جهان را سالمندان تشکیل می دهند و در مورد ایران این رقم یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می دهد.

با توجه به اهمیت این موضوع، مقام معظم رهبری در سال 1392 سیاست های کلی جمعیتی را به قوای سه گانه و مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کردند و در ادامه این مسیر به سایر وزارتخانه ها نیز دستور اجرای آن را دادند. در نهایت این سیاست ها به قانون حمایت از خانواده و جوانان تبدیل شد که به استناد اصل 85 قانون اساسی در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گرفت و با تصویب مجلس برای مدت 7 سال اجرا شد و به تصویب شورای نگهبان رسید. . در 10 نوامبر 1400.

12 وظیفه ستاد ملی جمعیت محول شده است که شامل تدوین برنامه عملکرد و ایجاد هماهنگی بین نهادهای مرتبط با موضوع جوانان جمعیت و خانواده و نظارت بر نقش آنهاست. بر اساس این قانون، همه وزارتخانه ها و سازمان های دولتی باید دستورالعمل ها، برنامه ها و منشورهای مرتبط با خانواده را منتشر کنند. بچه داشتن و جمعیت را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و در موعد مقرر ارائه نماید.

از پرداخت زمین گرفته تا تخفیف در پروانه ساخت

وزارت راه و شهرسازی موظف است در ماده سوم، امکان استفاده مجدد از تسهیلات دولتی مربوط به تامین مسکن خانوارها را پس از تولد فرزند سوم یا بیشتر فراهم کند. در نتیجه این خانواده ها تنها برای بار دوم می توانند از تمامی امکانات دولتی بهره مند شوند.

ماده چهارم به موضوع تسهیلات مسکن خانوارها می پردازد و بر این اساس دولت موظف است با رعایت ضوابط و حد نصاب طرح ها و ضوابط روستایی و روستایی برای واحد مسکونی حداکثر 200 متر مربع زمین اعطا کند. یک کل و به طور مساوی به والدین. البته این مشکل برای ساکنین شهرها و شهرهای زیر 500 هزار نفر و بعد از تولد فرزند سوم یا بیشتر است.

در این قانون، دستگاه های اجرایی موظف شدند برای تأمین و ارتقای کیفیت مسکن، برای خانواده های دارای فرزند تخفیف مشروط اعمال کنند. به عنوان مثال خانواده های دارای 3 فرزند زیر 20 سال هزینه پایان کار و عوارض ساخت، کلیه هزینه های تخصیص شبکه و انشعاب و هزینه های خدمات نظام مهندسی را با تخفیف پنجاه درصدی پرداخت خواهند کرد. پیش بینی در بودجه سالانه خود.

برای دانشجویان متاهل نیز تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.

در چارچوب قانون حمایت از خانواده و جوانان، کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی برای امکان احداث یا تکمیل، تامین و تجهیز خوابگاه برای دانشجویان متاهل در نظر گرفته شده است. دو واجد شرایط اقدام کند در این بند از قانون، دولت می تواند سالانه 20 هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی طبق قانون بودجه به مدت 5 سال منتشر کند.

البته موسسات و سازمان هایی مانند دانشگاه های غیردولتی، حوزه های علمیه و موسسات و موسسات خیریه نیز برای تامین اقامت در این ماده گنجانده شده اند. دو واجد شرایط ماموریت سلام دارند.

صندوق های رفاهی دانشجویی و مراکز مدیریت سمینار پس از اجرای این قانون برای دانشجویان متاهل بی سرپرست به شرط ارائه قرارداد اجاره با شناسه رهگیری توسط مشاوران املاک باید ودیعه مسکن (قرادالحسنه همراه با اجاره بها) را به صورت مشروط پرداخت کنند. ).

ارائه تسهیلات برای ازدواج و مادر شدن چقدر موثر است؟

مادران پس از تولد فرزند دوم خود صاحب ماشین می شوند

شرکت های خودروسازی داخلی طبق قانون حمایت از خانواده و جوانان موظف شدند خودروی ایرانی را به قیمت کارخانه تحویل دهند. این خودرو به نام مادر انتخاب و نامگذاری شده و پس از تولد فرزند دوم در هر نوبت ثبت نام یک بار تحویل داده می شود.

در هر نوبت ثبت نام، 50 درصد خودروها مشمول این ماده می شود و در صورتی که تعداد متقاضیان بیش از 50 درصد باشد، اولویت با مادرانی است که تا دو سال قبل خودرو دریافت نکرده اند.

3. دو برابر شدن یارانه و جذب کارگران متاهل به موسسات

ماده 13، نهاد دریافت کننده یارانه را موظف می کند به فرزندان خانواده های دارای حداقل سه فرزند شاغل از دهک اول تا چهارم، با درآمد حاصل از حذف یارانه سه دهک بالاتر، یارانه پرداخت کند. مشروط و بر اساس قانون برنامه ششم توسعه تا 3 افزایش در

دستگاه های مذکور در قانون باید برای هر ازدواج و داشتن فرزند یک تا حداکثر پنج سال به سقف سنی استخدام، جذب و عقد قرارداد نیروی جدید اضافه کنند. از طرفی برای ازدواج و هر فرزند دو درصد به امتیاز هر فرد اضافه می شود که مجموعاً 10 درصد است.

خدمات مرخصی زایمان برای مادران

همچنین مؤسسات فوق الذکر جز در مواردی امکان تعدیل یا عدم نیاز به کارمندان دارای حداقل یک فرزند، مادران باردار و فرزندان شیرده را ندارند.

ماده 17 قانون حمایت از خانواده و جوانان شرایط مرخصی زایمان را بیان می کند. مدت مرخصی زایمان با پرداخت کلیه حقوق و پاداش های مربوطه به 9 ماه افزایش می یابد و در صورت درخواست مادر حداکثر تا دو ماه از این مرخصی در ماه های آخر بارداری که مخصوص زایمان است استفاده می شود. از دوقلوها و چند فرزند دوقلوها 12 ماهشه

ارائه تسهیلات برای ازدواج و مادر شدن چقدر موثر است؟

در سال های اخیر دولت و مجلس برنامه هایی برای تشویق دارند بچه داشتن انجام شده است، اما آنطور که باید موثر نبوده است. از اختصاص خودرو با شرایط خاص گرفته تا اختصاص مسکن یا زمین برای تولد 4 تا 5 فرزند. نمایندگان مجلس در هفته جاری (19 بهمن) در بررسی بند هزینه‌ای لایحه بودجه 1403، برای فرزند اول 40 میلیون تومب، فرزند دوم 80 میلیون، فرزند سوم 120 میلیون، فرزند سوم 150 میلیون تومان تعیین کردند. فرزند چهارم و 200 میلیون برای فرزند پنجم و بیشتر.

اما برخی معتقدند این میزان تسهیلات برای ازدواج و بچه داشتن کافی نیست و به تنهایی دلگرم کننده نیست.

سهولت زناشویی و بچه داشتن کمک حداقل است

در رابطه با این موضوع به سراغ صالح قاسمی، پژوهشگر حوزه جمعیت و خانواده رفتیم. بچه داشتن وی تصریح کرد: این اقدام صحیحی است زیرا سیاست های کلی ما حمایت از برنامه های جمعیتی است.

ارائه تسهیلات برای ازدواج و مادر شدن چقدر موثر است؟

وی افزود: وقتی قانون جوانان جمعیت محور آن حمایت از خانواده و بچه داشتن بنابراین این موارد ضروری است و باید در پیشنهاد بودجه هر سال دیده شود و بر اساس تخصیص و متن قانون، این اعداد به روز شود.

هدف قانون تسهیل است بچه داشتن است

قاسمی در مورد تاثیر این ارقام بر مسئله ازدواج و بچه داشتن وی گفت: برای این موضوع باید به رویکرد دیگری نیز توجه کرد و آن این است که هدف قانون تسهیل است بچه داشتن قانونگذار قصد ندارد این حداقل امتیازات که به دلیل کمبود منابع بسیار کم است، انگیزه ای برای بچه داشتن بودن

قاسمی بیان کرد: استفاده از کلمه تشویقی مناسب نیست. بچه داشتن و برای زوج هایی که تصمیم به ازدواج می گیرند، این امتیازات اندکی مسیر کرامت را تسهیل می کند.

وی افزود: این امتیازات بخش بسیار کوچکی از موانع پیش روی خود را برطرف می کند. اگر با چنین رویکردی به آن نگاه کنیم، متوجه می شویم که تصمیم درستی است، اما باید توجه داشت که هدف آن تشویق به موضوع نیست، بلکه کمک حداقلی برای هموارسازی مسیر است.

لزوم بها دادن به تجرد برای ازدواج و بی فرزندی برای بچه دار شدن

قاسمی در خصوص ارائه راه حل برای این مشکل تصریح کرد: علاوه بر امتیازاتی که در قانون برای تسهیل این امور در نظر گرفته شده است، باید یک سری پیوندهای فرهنگی و هنری نیز وجود داشته باشد که کارکرد مفاهیم و گزاره های رایج در دنیا را اصلاح کند. . فرهنگ جامعه، به چگونگی تغییر ارزش از تجرد به ازدواج و از بی فرزندی به بچه دار شدن.

ما به پیوندهای فرهنگی، هنری و رسانه ای نیاز داریم.

وی ادامه داد: این مشکل صرفا با امتیازات اقتصادی قانون حل نمی شود به همین دلیل نیازمند پیوست های فرهنگی، هنری و رسانه ای هستیم که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. پاشنه آشیل این قانون این است که آیا ارتباط فرهنگی و رسانه ای مناسبی خواهد داشت یا خیر که اگر داشته باشد کمک زیادی به ما برای رسیدن به هدف قانون می کند.

کاهش نرخ ازدواج و جمعیت جوانان کشور همچنان بحرانی حل نشده باقی مانده است و بسیاری از جامعه فکر می کنند این تسهیلات کافی نیست و نیازمند حمایت بیشتر دولت در این زمینه است. افزایش جمعیت سالمند در کشور روز به روز در حال افزایش است و امتیازات اعطا شده انگیزه موثری برای تغییر جمعیت به دلیل ناکافی نبوده است. سوالی که مطرح می شود این است که آیا دولت و مجلس می توانند تسهیلات و قوانین بهتری برای بهبود وضعیت ایجاد کنند؟ شرایط؟

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=190998

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.