افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 18 June , 2024
0

آیا قانون ملی باعث تخلفات انتخاباتی شد؟

  • کد خبر : 234459
آیا قانون ملی باعث تخلفات انتخاباتی شد؟

آفتاب نیوز: در حالی که سخنگوی شورای نگهبان صراحتا تخلفات انتخاباتی در ماراتن 20 اسفند را تکذیب می کند، شبهات تخلفات انتخاباتی به یکی از مهم ترین اخبار سیاسی روزهای اخیر تبدیل شده است. هادی طحن نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در آخرین دیدار انتخاباتی خود با خبرنگاران در پایان ساعت 14:02 گفت: انتخابات مانند گذشته […]

آفتاب نیوز:

در حالی که سخنگوی شورای نگهبان صراحتا تخلفات انتخاباتی در ماراتن 20 اسفند را تکذیب می کند، شبهات تخلفات انتخاباتی به یکی از مهم ترین اخبار سیاسی روزهای اخیر تبدیل شده است.

هادی طحن نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در آخرین دیدار انتخاباتی خود با خبرنگاران در پایان ساعت 14:02 گفت: انتخابات مانند گذشته به سلامت برگزار شد و مشکل خاصی نداشتیم، البته گزارش هایی هم دریافت کردیم. که در حال بررسی هستند؛ برای برخی از حوزه ها تیم های میدانی برای بررسی اعزام شدند و همچنین در حوزه هایی که اختلاف منتخب با نفر بعدی خیلی نزدیک بود، تیم هایی اعزام شدند که صلاحیت شمارش آرا را داشتند. نتایج این تحقیقات به زودی اعلام خواهد شد.»

وی همچنین با اشاره به اتهاماتی که برخی از جمله چند نماینده مجلس درباره وقوع تخلفات انتخاباتی مطرح می کنند، گفت: روند انتخابات جریانی است که در آن پیروزی ها و شکست هایی وجود دارد و طبیعتاً در این زمینه بحث هایی نیز وجود دارد. طبق روند قانونی، وزارت کشور مجری انتخابات و شورای نگهبان وظیفه بررسی صحت انتخابات را بر عهده دارد و اقدامات لازم برای بررسی صحت انتخابات در حال انجام است.

بر اساس اصلاح قانون 5، اسناد رای به رسمیت شناخته شده است که همراه با شناسنامه، مدارکی از قبیل کارت ملی، کارت خدمت، شناسنامه و گذرنامه تایید می شود و این مدارک باید با رای دهنده در سال 2018 مقایسه شود. زمان رای گیری مراکز رای گیری اگر تخلفی در این زمینه صورت گیرد، رسیدگی می شود».

اما در حالی که سخنگوی شورای نگهبان صراحتا تخلفات انتخاباتی در ماراتن 20 اسفند را تکذیب می کند، بسیاری از نمایندگان و نامزدها به سابقه تخلفات انتخاباتی اشاره کردند.

کد ملی که مشکل ساز شد
در جریان انتخابات اخیر مجلس دوازدهم که توسط دولت ابراهیم رئیسی برگزار شد، برای اولین بار اعلام شد که علاوه بر شناسنامه، می توانید با «کارت ملی، گواهینامه رانندگی، کارت خدمت اجباری» در انتخابات شرکت کنید. و پاسپورت» تخلفات انتخاباتی ایجاد کردند.

در همین رابطه پس از پایان انتخابات مجلس دوازدهم، سامیه محمودی نماینده شهررضا در مجلس یازدهم در گفتگو با شرق گفت: اتفاقی که در این انتخابات افتاد پدیده کد ملی وارداتی است که شاهد آن بوده ایم. خیلی ها بودند که با کد ملی خود رای دادند و بعد از رفتن به ته فهمیدند که جای خودشان رای داده اند.

نماینده شهرضا در مجلس دهم و یازدهم نیز اظهار داشت: متاسفانه در این دوره انتخابات سالم برگزار نشد و نمره قبولی نگرفتیم. به هر حال این انتخابات تمام شد. اما امیدوارم این رویه در مجلس آینده اصلاح شود».

پس از این رضا جباری کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در مسجد سلیمان به خبرآنلاین گفت: تخلفات انتخاباتی در بسیاری از شهرهای دیگر در مسجد سلیمان صورت گرفته است و ما تعجب می کنیم که چگونه نهادهای نظارتی این حجم از تخلفات را نادیده می گیرند و ما خودمان را ثبت کردیم. در سامانه شورای نگهبان شکایت می کنیم، اما از وزیر کشور نیز تقاضا داریم در انتخابات مسجد سلیمان شرکت کند تا تخلفات فراوان کشف شود.»

در ادامه علی علیزاده نماینده مردم مراغه در مجلس یازدهم در صحن علنی مجلس در سخنانی خطاب به شورای نگهبان گفت: مسئولیت نظارت بر سلامت انتخابات بر عهده شما اعضای محترم شورای نگهبان است. سفره های رنگی و پول های کثیف در برخی حوزه ها سرنوشت انتخابات را رقم می زند». میلیاردها پول کثیف، کارت هدیه و دستگیرشدگان در روز انتخابات شاهدی بر تشکیل جمعه بازار بزرگ خرید و فروش آرا است. از شورای نگهبان می خواهم که مصلحت اندیشی نکند بلکه به وظیفه قانونی، انقلابی و شرعی خود عمل کند. شما در برابر خدا و شهدا و امام شهدا مسئولید».

ادعای این نماینده مجلس با واکنش روابط عمومی معاونت پارلمانی مواجه شد و آنها در اطلاعیه ای تاکید کردند: «این نماینده محترم که از نمایندگان انقلابی محسوب می شود از یک سو» حضور مردم در شرایطی که دشمن تمام توان خود را برای حفاظت از مردم به کار گرفت.» وی مبارزه با صندوق های رای و سرنوشت آن را بسیار مهم توصیف می کند و از استقبال مردم از دعوت رهبر معظم انقلاب در این بحران تشکر می کند. لحظه ای و فروش گسترده آرا صحبت می کنند؛ بنابراین به نظر می رسد قبل از هر چیز باید تکلیف خود را مشخص کنند که آیا مردم حرکتی برای گسستن از دشمن داشته اند یا برای خرید و فروش رای وارد جمعه بازار شده اند؟

آرای کدام استان ها شمارش شده است؟
اما در کنار ادعای نامزدهای انتخابات مجلس و نمایندگان مجلس یازدهم، شمارش آرا در برخی استان ها شبهه تخلفات انتخاباتی اخیر را دامن زد. چند روز پس از برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم، در 25 اسفندماه، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه تشابه نام چهار نامزد انتخاباتی در شهرستان نیشابور باعث گلایه یکی از نامزدها از نحوه آرا و عدم حضور آنها شده است. از کرسی مجلس شمارش شدند.

در همین رابطه سیدعلی حسینی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که خواستار بازشماری وجوه شده بود، در تاریخ 30 اسفندماه گفت: با توجه به اعتراضی که به نتایج انتخابات داشتم، با نظارت و جلسات «قوه مجریه و هیأت نظارت شهرستان از آخرین روز یعنی 29 اسفندماه، شمارش آرا آغاز شد.»

پس از بازشماری اما نتیجه اولیه تغییری نکرد.
استان همدان از دیگر مناطقی بود که در آن بازشماری آرا انجام شد، اما طبق روایت محرمانه مسلمانان، رئیس هیئت اجرایی انتخابات شهرستان همدان; بر اساس بازشماری انجام شده در 19 شعبه اخذ رای (به درخواست احمد حسین فلاحی) هیچ تغییری در نتایج حوزه های انتخاباتی همدان و فمینین ایجاد نشده است.

مجتبی فیض اللهی فرماندار شهرستان بهار نیز در خصوص شمارش آرای حوزه های انتخابیه بهار و کبودراهنگ گفت: روز پنجشنبه 3 اسفندماه با مجوز شورای نگهبان جلسه شمارش آرای حوزه انتخابیه بهار و کبودراهنگ برگزار شد. با حضور اعضای کمیته مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان، هیأت اجرایی و نظارت حوزه انتخابیه، دو تن از نامزدهای دوازدهمین دوره شورای اسلامی که بیشترین آرا را در حوزه انتخابیه به دست آوردند. نمایندگان آن در رابطه با اعتراض یکی از نامزدهای انتخاباتی در ستاد انتخابات شهرستان بهار انجام شد.

از سوی دیگر در یک حرکت توده ای، بخشی از جمعیت حوزه های انتخاباتی مسجد سلیمان، لالی، هفتکل و اندیکا که به نتایج دوازدهمین دوره انتخابات شورای اسلامی اعتراض داشتند، پادگانی برپا کردند. درخواست مردم در این کمپین شمارش آرا و رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در این دوره انتخاباتی است.

همچنین در خصوص تخلفات انتخاباتی، سكوی نماز جمعه دیروز گشایش یافت و حجت الاسلام شاهرخی امام جمعه خرم آباد گفت: در هفت حوزه انتخابیه اعتراضاتی صورت گرفته است و معترضان باید مدارك و مدارك خود را در آن سامانه حمل كنند تا مشخص شود كه آیا آنها سالم هستند یا نه.تصمیم به شمارش آرا در قسمتی از صندوق ها یا در همه صندوق ها با صلاحدید شورای نگهبان و هیئت مرکزی انتخابات تهران است.آگاهی و بینش سیاسی سیاست و اشراف قانون انتخابات حکم می کند که هر کسی که مدارک دارد باید در سیستم ثبت نام کند.

وی با بیان اینکه عده ای به دلیل اینکه برخی از مسئولان فلان سازمان در قانون انتخابات دخالت کرده اند یا به ناظر و مجریه اعتراض دارند، اعتراض کرده و یا معترض هستند، باید همه این موارد را به شورای نگهبان ارائه کنند، گفت: همانطور که روز قبل در جریان انتخابات، بازرسان ویژه شورای نگهبان وارد یکی از حوزه‌های انتخاباتی استان شدند و خودشان بر روند انتخابات نظارت داشتند.»

امام جمعه اصفهان نیز بحث خرید و فروش رای را مطرح کردند.
امام جمعه اصفهان نیز روز جمعه در بخشی از خطبه های خود گفت: از همه مردم برای حضور در انتخابات تشکر می کنم، متأسفانه برخی در این انتخابات شرکت نکردند و اکنون متوجه شده اند که این اقدام اشتباه بوده و باید یاد گرفت. از این اقدام اشتباه، اقدام و جبران کنید، متاسفانه در برخی نقاط کشور شاهد خرید و فروش آرا بودیم.

شورای نگهبان: انتخابات در حوزه های انتخابیه با عکس و فیلم زیر سوال نمی رود
اکنون علیرغم همه اصرار برخی از نامزدها بر شمارش آرا و تخلفات انجام شده در جریان رای گیری در انتخابات، شورای نگهبان به صراحت این ادعاها و سخنگوی شورای نگهبان با استناد به برخی فیلم ها و عکس های منتشر شده را رد کرده است. ، گفت: با عکس یا معلوم نیست فیلم کی و کجاست، بنابراین نمی توان انتخابات را در حوزه های انتخاباتی زیر سوال برد.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=234459

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.