افزونه پارسی دیت را نصب کنید Tuesday, 18 June , 2024
1

آیا علی (علیه السلام) نیز این گونه حکومت می کرد؟

  • کد خبر : 219144

عصر ایران- رای دادگاه بدوی درباره شروین حاجی پور خواننده آهنگ «برای…» اعلام شد. در این حکم برای حاجی پور مجازات های زیر در نظر گرفته شده است: 1- هشت ماه زندان به اتهام تبلیغ علیه نظام2- سه سال حبس به اتهام اغفال و تحریک مردم به اغتشاش به قصد برهم زدن امنیت کشور (چون […]

عصر ایران- رای دادگاه بدوی درباره شروین حاجی پور خواننده آهنگ «برای…» اعلام شد.

در این حکم برای حاجی پور مجازات های زیر در نظر گرفته شده است:

1- هشت ماه زندان به اتهام تبلیغ علیه نظام
2- سه سال حبس به اتهام اغفال و تحریک مردم به اغتشاش به قصد برهم زدن امنیت کشور (چون این حکم شدیدتر از 8 ماه است فقط این سه سال اجرا می شود).
3- ممنوعیت خروج از کشور به مدت دو سال
4- دستاوردهای انقلاب اسلامی در زمینه های فرهنگی، علمی و هنری را تدوین و به نام خود در فضای مجازی منتشر کنید.
5- خلاصه کتاب «حقوق زن در اسلام» نوشته شهید مطهری در 30 صفحه جهت قرار گرفتن در آرشیو و انتشار در فضای مجازی.
6 – خلاصه کتاب زن در آیینه جمال و جلال آیت الله جوادی آملی در 30 صفحه در آرشیو قرار گرفته و در فضای مجازی منتشر شود.
7- درباره جنایات علیه بشریت در آمریکا موسیقی بسازید و آن را به صورت آنلاین منتشر کنید
8- جمع آوری (موارد) نقض حقوق بشر توسط دولت آمریکا در سال گذشته و انتشار آنها در فضای مجازی.
9- شرکت در دوره آموزشی مهارت های رفتاری و دانش در زمینه هنر.

اگر این حکم در جایی غیر از صفحه اینستاگرام شروین حاجی پور منتشر می شد، شبهه غالب این بود که شخصی به قصد تضعیف قوه قضائیه این حکم را به شوخی نوشته و منتشر کرده است. اما متأسفانه واقعیت دارد و به همین دلیل است که چون حکم قاضی نه جزو مقدسات است و نه از خط قرمزها، چند سطر در نقد او می نویسیم:

1- تبلیغات اساساً زمانی عینی است که حال تکرار شود. به همین دلیل است که مصدر انتقال پیام به فاعل مفعولی که فعل را تکرار می کند گرفته شده است. اگر انسان یک بار علیه کسی چیزی بگوید، نمی گویند که علیه او پخش کرده است. سوال اینجاست که آیا شروین حاجی پور بارها علیه نظام صحبت کرده و آیا کار او مصداق تبلیغات ضد نظام تلقی شده است؟

بنابراین هر سخنی که به انتقاد از مسئولان و حتی خود نظام بپردازد، حتی اگر مکرر باشد، تبلیغ علیه نظام نامیده نمی شود، بلکه می تواند هم نقد و هم تبلیغ علیه نظام باشد.
دو اصل مترقی «برائت» و «تفسیر به نفع متهم» که در نظام حقوقی ایران نیز پذیرفته شده است، می‌گوید: هرگاه در مجرمیت متهم و تبرئه او شک و شبهه وجود داشته باشد، باید او را مسئول دانست. جرم. .

متأسفانه عده‌ای مرز «انتقاد و مخالفت» – که حق هر شهروندی است – و «تبلیغ و اقدام علیه نظام» را نمی‌دانند و همه مخالفت‌ها و ابراز مخالفت‌ها را با جرم عمل و تبلیغ می‌آورند. . علیه نظام….

افکار عمومی حق دارند از مرجع صدور حکم بپرسند که کدام اقدام شروین حاجی پور اولاً مغایر با نظام بوده و ثانیاً تکرار و تبلیغ شده است و چگونه از مرز انتقاد و ابراز مخالفت عبور کرده و به عنوان تبلیغات برچسب گذاری شده است. علیه نظام؟

افکار عمومی حق دارند با یادآوری سخنان مکرر مسئولین در بحبوحه حوادث سال گذشته که اعتراض و مخالفت را حق مردم دانستند، دلیل چنین جمله ای را جویا شوند.

سه نکته درباره حکم دادگاه شروین حاجی پور: آیا علی (ع) هم اینطور حکم می کرد؟ / حیثیت نظام و آبروی دستگاه قضایی را فدا نکنید 2- با توجه به اتهام «اغذیه و اغتشاش به قصد برهم زدن امنیت کشور» جای سوال دارد که آیا حوادث تلخ سال گذشته ناشی از اغوا و تحریک شروین حاجی پور بود؟ آیا قصد دارید امنیت کشور را تغییر دهید؟ آیا مردم با تحریک او به خیابان ها ریختند یا داستان ریشه های عمیق تر و جدی تری داشت که فراتر از یک ترانه بود؟

آنچه عموم مردم از کل داستان شروین می دانند این است که در آن زمان او روایت خود را از وقایع روز به صورت آهنگ بیان می کرد. همانطور که یک روزنامه نگار رویدادها را می نویسد و یک فیلمساز آنها را به تصویر می کشد، یک آهنگساز و نوازنده آنها را با شعر و موسیقی بیان می کند. خواه با داستان او موافق باشیم یا نه.

گیریم شروین حاجی پور مخالف نظام بود و ترانه ای در این باره نوشت. سوال جدی و اساسی این است که آیا ابراز مخالفت جرم است؟ و مهمتر اینکه آیا این شیوه برخورد با مخالفان با سیره حضرت علی (علیه السلام) سازگار است؟
آیا قرن ها افتخار نکرده ایم که اربابان ما مخالفان او را در رأس قدرت و در رأس حکومت تحمل کردند و حتی خوارج را که در میان خطبه هایش به او دشنام می دادند از خشم حامیان حکومتشان محافظت کردند و گفتند. که تنها زمانی که آنها را برای گرفتن شمشیر ملاقات کنم.

آیا اگر حضرت علی علیه السلام به جای قاضی این پرونده می نشست، منتقد و مخالف را به 1095 روز حبس محکوم می کرد؟ هاشا و همه چیز!

نمی توان از بام تا شب شعار حکومت علوی داد و سبک و مسلک و آرمان های آن مرد بزرگ را در محاکمه فراموش کرد و به نام حکومت جمهوری اسلامی چنین احکامی صادر کرد.

آیا مردمی که با شعار «استقلال، استقلال و آزادی جمهوری اسلامی» انقلاب کردند و امامشان هم مدعی بودند که مارکسیست ها هم در اظهار نظر آزادند، آیا تصور می کردند روزی در نظام برآمده از انقلاب شکوهمندشان، یک نفر برای یک آهنگ کشته می شود. سه سال زندان؟ این هم شوخی است!
سه نکته درباره حکم دادگاه شروین حاجی پور: آیا علی (ع) هم اینطور حکم می کرد؟ / حیثیت نظام و آبروی دستگاه قضایی را قربانی نکنید 3- یکی از ابتکارات قانونی جدید مجازات های جایگزین یا تکمیلی است که در خدمت محکوم علیه قرار می گیرد و ممکن است مصلحت عمومی باشد. مثلاً صدور رأی مبنی بر کاشت درخت توسط مجرمی که به طبیعت آسیب رسانده و غیره.

اما متأسفانه برخی نظرات این رویکرد قضایی را به پایین ترین حد خود می رساند. مثلاً در این حکم قرار است با خواندن و جمع بندی دو کتاب به متهم تذکر داده شود یا کسانی که خلاصه 30 صفحه ای او را در فضای مجازی می خوانند می گویند وای خیلی چیزهای خوبی یاد گرفتیم یا این که با انتشار این خلاصه نویسی. آیا تحریر اجباری، توهین و بی احترامی در اطراف شما شکل خواهد گرفت؟ مشخص است که فضای دوم شکل خواهد گرفت.

یا نوشتن دستاوردهای انقلاب اسلامی به نفع نظام خواهد بود یا در نهایت منشأ ضعف آن خواهد بود؟ نکته جالب اینجاست که در رای انتشار به نام خودش از او یاد می شود تا مخاطب فکر کند شروین حاجی زاده اندیشه های درونی خود را نوشته است.

یا اگر شروین در توصیف جنایات آمریکا – که ما هم معتقدیم دولت جنایتکار است – موسیقی بسازد، آیا جوانان زندگی دولت آمریکا را خواهند دانست؟ یعنی چهار دهه است که شعر، آهنگ، فیلم، سریال، سخنرانی، مراسم، اخبار، گزارش، کاریکاتور و… درباره جنایات آمریکا وجود دارد اما تاثیرگذار نبوده است و حالا شروین حاجی پور باید موسیقی بسازید و کارتون بسازید؟

واقعا چه فایده ای در چنین جملاتی نهفته است؟ جز اینکه مردم با پخش چنین آهنگی به جای اینکه به محتوای آن فکر کنند، سال ها از اجبار پشت آن صحبت می کنند و در واقع نقض غرض خواهد بود؟
راستی «دوره آموزشی رفتار و معرفت در حوزه هنر» چیست و در کجا و چه مدت تدریس می شود؟ که شروین حاجی پور باید توش باشه؟

صرف نظر از شخص شروین حاجی پور، صدور چنین نظراتی که در وجدان عمومی منعکس نمی شود، موجب تضییع شأن دستگاه قضایی و آبروی نظام جمهوری اسلامی است. کافی است مسئولان قضایی افراد معتمدی را تعیین کنند تا به صورت تصادفی از 100 نفر در میدان ولی عصر تهران درباره این حکم سوال کنند تا ببینند افکار عمومی در مورد این حکم و امثال آن چیست. حکمی که در یک امر عمومی صادر می شود باید آنقدر دقیق باشد که قلوب مردم را تقویت و امیدوار کند نه اینکه مایه بی اعتمادی و بهانه ای برای دستگاه قضایی کشور شود.

از رئیس قوه قضائیه نه تنها در مورد این پرونده، بلکه در مورد کلیه پرونده هایی که به نوعی وجدان عمومی جامعه را درگیر می کند، می خواهیم که تدابیری بیندیشند تا احکام قضایی در عین قانونی بودن، زینت دستگاه قضایی باشد. و آبروی جمهوری اسلامی.

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=219144

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.