افزونه پارسی دیت را نصب کنید Wednesday, 19 June , 2024
0

آفرینش عاشقانه شیرین و فرهاد برگرفته از روایت های کرد زبانان ایران – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

  • کد خبر : 228041
آفرینش عاشقانه شیرین و فرهاد برگرفته از روایت های کرد زبانان ایران – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر، گروه استان های سومیا نوری: بیست و یکم اسفندماه، روز بزرگداشت نظامی گنجوی در تقویم رسمی ایران است و به همین دلیل است که بسیاری از ایرانیان این شاعر نام آشنا را صاحب سبک و پیشرو روایت در ادبیات فارسی می دانند. نظامی شاعر نامدار ایرانی حدود هفتاد سال در گنجه زندگی کرد […]

خبرگزاری مهر، گروه استان های سومیا نوری: بیست و یکم اسفندماه، روز بزرگداشت نظامی گنجوی در تقویم رسمی ایران است و به همین دلیل است که بسیاری از ایرانیان این شاعر نام آشنا را صاحب سبک و پیشرو روایت در ادبیات فارسی می دانند.

نظامی شاعر نامدار ایرانی حدود هفتاد سال در گنجه زندگی کرد و با توجه به اینکه در گذشته این شهر جزئی از سرزمین ایران محسوب می شد و از این حیث این شاعر نامی بارها به ایرانی بودن خود احساس غرور کرده است. در شعرهایش

ارتش می تواند از جمله موارد دیگر باشد. پیش سازها او نهضت ادبی قرن ششم پس از میلاد را مورد توجه قرار داد و با نگاهی به اشعار نظامی متوجه شد که او با تنظیم داستان های مختلف توانسته ترسیم کند و بیاموزد که انسان ها چه در زندگی فردی باید در ارتباط با همنوعان خود چگونه رفتار کنند. و در زندگی جامعه و زندگی جمعی .

او را باید بهترین و در واقع پیشوای راویان غنایی در زبان فارسی دانست و آنچه باعث رواج و رواج واژه های نظامی در بین مردم شده سادگی و سیال بودن اوست و این سادگی و سیال بودن را می توان در تمام شعرهای او

اهمیت جغرافیای تاریخی در ادبیات.

در روز بزرگداشت حکیم نظامی، محمدرضا فتحی، نویسنده و شاعر کرمانشاهی و همچنین از اعضای ستاد سخنرانان، برای معرفی این شاعر نامی در مراسم یادبود وی، گفت: امروز چه چیزی برای ما مهم است؟ جغرافیای تاریخی است، زیرا به تبعیت از این جغرافیای تاریخی، در سال های اخیر به دلیل قرار گرفتن قبر نظامی در شهر گنجه ترکیه، این شاعر را متعلق به خود دانسته و اشعار ترکی نسبتا جعلی را به او نسبت داده اند.

وی افزود: به دلیل یک اشتباه استراتژیک در تاریخ، زمانی که مولوی به زبان ترکی ضبط شد، ایران هیچ اقدام خاصی انجام نداد و این شاعر از ایرانی الاصل خود فاصله گرفت، در حالی که بسیاری از مناطق در آن زمان تحت نفوذ و قلمرو ایران بود و فرهنگ ایرانی.Es.

این شاعر کرمانشاهی با تاکید بر اینکه جغرافیای فرهنگی ایران در گذشته گستره زیادی داشته است، اظهار داشت: اکنون اولین قدم این است که از خود بپرسیم نظامی از کجا بوده و با مراجعه به تاریخ و جغرافیای ایران در گذشته، می گوییم. کشف کنید که گنجه بخشی از ایران است و مادر نظامی نیز دختری کرد ایرانی تبار بوده است.

فتحی با تاکید بر اینکه نظامی خود را در اشعار خود به عنوان یک ایرانی و فارسی زبان معرفی کرده است، گفت: این شاعر در اشعار خود حتی یک شعر به زبان ترکی نداشته است، در حالی که اکنون به دور از اصول و روش، شعرهای ترکی را مقایسه می کند. شعر نظامی . داده شده.

داستان شیرین و داستان فرهاد.

وی گفت: در خلق اثر شگفت انگیزی چون شیرین و فرهاد باید بگوییم که پیش از این فردوسی در شاهنامه خود داستانی با عنوان خسرو و شیرین ارائه و روایت کرده است که نام فرهاد در آن ذکر نشده است. داستان از یک داستان شبه تاریخی به یک داستان غنایی.

فتحی با بیان اینکه تنها معشوق و معشوق شناخته شده در میان ما داستان شیرین و فرهاد است، تاکید کرد: با خلق کار نظامی، نقش شیرین و فرهاد در این داستان رنگارنگ و خسرو جایگاه خاصی نداشت که همه اینها هستند. برگرفته از روایات داستانی موجود و در میان مردم گزارش شده است که نظامی آن را به داستان تبدیل کرده است.

وی یادآور شد: نظامی به دلیل کُرد بودن مادرش به سنت‌هایی که در میان مردم و اقوام کرد گفته می‌شد گوش می‌داد و با استفاده از این سنت‌ها، آثار فاخر و عاشقانه بی نظیر شیرین و فرهاد را خلق کرد.

علی شعبانی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه در مراسم بزرگداشت حکیم نظامی گفت: دوران پست مدرنیسم تفکرات بر این اساس بود که مطالعه و کتابخوانی نماد روشنفکری است و غرور و تظاهر به دانش در آن زمان بیشتر بود.

و افزود: اکنون که در پست مدرنیسم آنها موضوع را برمی گردانند و تظاهر به دانستن نمی کنند، بلکه دانش را پیش فرض وجود خود می دانند و معتقدند که نیازی به یادگیری نیست، به همین دلیل است که در این دوره شاهد مقاومت بیشتری در کلاس هستیم.

معاون استاندار کرمانشاه با تاکید بر اهمیت و ضرورت تربیت نسل جدید تصریح کرد: با توجه به مقاومت نسل جدید در عرصه تعلیم و تربیت، تلاش بیشتر برای پرداختن به مقوله آموزش و نمایش و معرفی این آثار ارزشمند می طلبد. .

شعبانی در ادامه با بیان اینکه آثار حکیم نظامی گنجوی از آثار ارزشمند این دیار است، گفت: مادر این شاعر کرد زبان بوده و چنانکه از نوشته ها پیداست، اثر خلق شده با عنوان خسرو و شیرین است. بر اساس سنت ها و داستان های مردم کرد. از مادرش یاد گرفت.

وی تاکید کرد: خسرو و شیرین در سرزمین ما روایت های متفاوتی با زبان های مختلف دارند. این شاعر ایرانی در کتاب های خود نکات و درس های زیادی دارد که باید در کنار بیان اشعار زیبا و عاشقانه به نسل جدید آموخت.

معاون استاندار کرمانشاه گفت: در حال حاضر در این کشور ترکیه با تغییر عرف دو گناهکارنسل کنونی نمی تواند از کتاب های دوران عثمانی بهره مند شود و این برای یک کشور فاجعه است و اکنون که این نعمت را داریم باید نهایت استفاده را از آن ببریم.

شعبانی تاکید کرد: سرمایه های ایرانی باید با برنامه های مختلف به جامعه و به ویژه نسل کنونی ارائه شود که این مراسم یکی از آن برنامه هاست. میزبان که می تواند نماینده خوبی برای سرمایه بزرگ زبان و ادبیات فارسی حکیم نظامی گنجوی باشد.

آفرینش عاشقانه شیرین و فرهاد برگرفته از روایت مردم کرد ایران

برای ارتقای عرصه هنر و ادبیات از بازیگری در هزار جزیره اجتناب می کنیم

پوریا جلالی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه نیز در این مراسم خاطرنشان کرد: هیچ دولتی به اندازه حکومت اسلامی ایران برای پاسداری از زبان فارسی تلاش نکرده و هیچ رهبری مورد توجه مقام معظم رهبری قرار نگرفته است. و پیشوای بزرگ اسلام به شعر و ادب.

وی افزود: از این رو با توجه به اهمیت ادبیات و فرهنگ در سرزمین ما، فاصله ای بین این نهاد فرهنگی با سایر ادارات همسو از جمله سازمان جهاد دانشگاهی وجود ندارد و هم اکنون اداره ارشاد اسلامی آماده هرگونه همکاری در این زمینه خواهد بود. حوزه فرهنگی و هنری

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه تصریح کرد: با توجه به اهداف تعیین شده در حوزه فرهنگ و هنر از هزار جزیره دوری کرده ام و معتقدیم اتفاقات فرخنده تنها با همکاری و همدلی همه دستگاه ها امکان پذیر است. و رسانه ها .

آفرینش عاشقانه شیرین و فرهاد برگرفته از روایت مردم کرد ایران

در حوزه تولید محتوای ادبی، برای نسل جدید به اجرا و کار زیادی نیاز داریم.

مسلم حدیدی مدیر سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه نیز در ادامه این مراسم اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم کشور بحث فرهنگی است و همکاری و حمایت همه دستگاه ها از الزامات این نهاد خواهد بود. .

وی با بیان اینکه انجام کار فرهنگی نیازمند همکاری نهادهای ذیربط است، تصریح کرد: یک نهاد به تنهایی قادر به انجام کار فرهنگی قوی نخواهد بود، بلکه نیازمند اتحاد جمعی و همکاری جمعی است.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه تصریح کرد: با توجه به وجود پایگاه و زیرساخت در حوزه فرهنگی، در راستای حفظ و ترویج فرهنگ استان، مایل به همکاری با نهادهای مسئول در این زمینه بوده و قرار داده است. برنامه های لازم در دستور کار است.

حدیدی ادامه داد: علاوه بر اقدامات فرهنگی ادارات، تریبون های مردمی نیز نیاز است و برای این امر زیرساخت های زیادی در این حوزه وجود دارد که باید از آنها استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از نقاط ضعف در حوزه ادبیات این است که به حفظ و صیانت بیشتر توجه شده و در زمینه تولید محتوا کار چندانی انجام نشده است، اما آمادگی هر گونه همکاری در حوزه فرهنگ و هنر را داریم. . برای توسعه این رشته

لینک کوتاه : https://iran360news.com/?p=228041

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.